REKLAMA

Prezydent Duda wyremontuje rezydencje za bajońską sumę

2021-10-24 16:20
publikacja
2021-10-24 16:20
Prezydent Duda wyremontuje rezydencje za bajońską sumę
Prezydent Duda wyremontuje rezydencje za bajońską sumę
fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Dwa szezlongi za 3980 zł, krzesła do jadalni i małżeńskie łoże zapłacono ponad 15 tys. zł, a usługi (a więc zapewne transport i ich wniesienie - dodatkowy 1 tys. zł). Jak na razie, to drobna metamorfoza, bo generalny remont, który czeka ośrodek, może kosztować nawet 4,6 mln zł, a na wszystkie prezydenckie "domy wyjazdowe" nawet 25 mln zł. 

Morza szum, ptaków śpiew, wygodny szezlong pośród drzew - można zanucić, parafrazując słynny letni przebój. Prezydent Andrzej Duda postanowił wymienić umeblowanie w rezydencji w Juracie. Jak napisał "Fakt", na meble "do siedzenia" do salonu i sypialni kancelaria wydała 16 tys. zł. To dopiero początek kosztów. 

Firma "Zabłyszcz" z Opolszczyzny zrobiła dwa szezlongi, kilka krzeseł do jadalni i podwójne łózko. Z cen katalogowych wynika, że za same szezlongi można zapłacić około 4 tys. zł. Czarny pikowany mebel prezentuje się rzeczywiście "godnie" i elegancko. Obecnie jest nawet na niego promocja. Ciekawe czy kancelaria prezydenta także taką dostała? Pasujące łózko (bez materaców) to koszt około 3 tys. zł. Z kolei krzesła do jadalni wyceniono na prawie 600 zł, a więc z rozrachunku wychodzi, że zamówiono je w liczbie 12. Należy pamiętać, że wyliczenia zostały zrobione na podstawie katalogów, a meble firma mogła zrobić przecież na indywidualne zamówienie. 

Jak na razie Kancelarię Prezydenta milczy na temat oficjalnych remontów. Cytowali przez "Fakt", napisali jedynie, że wymieniono i przebudowano przepompownię ścieków za 46,1 tys. zł. To jednak nie koniec. Z dokumentacji przedstawionej w zamówieniach Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta wynika, że letnie i zimowe rezydencje prezydenta przejdą gruntowną odnowę, która może kosztować nawet 25 mln zł. Specyfikacja warunków zamówienia jest o tyle szeroka, że zawiera od robót: budowlanych, instalacyjnych i wykończeniowych po urządzanie, a więc meble, instalacja AGD, itd. 

Przebudowy doczeka się nie tylko ośrodek w Juracie (nazwany rezydencją prezydenta na Mierzei Helskiej), ale także Zamek w Wiśle, gdzie Andrzej Duda chętnie jeździ na nartach. Prace będą takżę prowadzone w Warszawie w Pałacu Prezydenckim, Belwederze, Archiwum Prezydenta, rezydencjach w Konstancinie i Promniku oraz Dworku Prezydenta w Ciechocinku.

Ośrodki prezydenckie

Rezydencja Prezydenta RP na Mierzei Wiślanej:

W Dwudziestoleciu Międzywojennym w willi "Muszelka" na terenie Oficerskiego Domu Wypoczynkowego "Jantar" lubił spędzać czas prezydent Ignacy Mościcki. Po wojnie ośrodek przeszedł pod zarząd rady ministrów, by w 1989 roku trafić w "ręce" Kancelarii Prezydenta.

Na ośrodek składa się kilkadziesiąt hektarów, na których są dwie wille, kort tenisowym, wieża widokowa z krytym basenem. Oczywiście przylegająca do ośrodka plaża jest zamknięta i całodobowo strzeżona. Ośrodek jest wyposażony w przystań i lądowisko dla helikopterów. 

Zamek w Wiśle:

Pałacyk postawił w 1906 roku arcyksiążę cieszyński Fryderyk Habsburg. Okolicę ceniono ze względu na otaczające lasy i góry. Po pożarze w Dwudziestoleciu Międzywojennym w jego miejscu zbudowano modernistyczną willę, który oddano do użytku w 1930 roku. Po wojnie go odrestaurowano i przekazano ponownie do dyspozycji prezydentów. Gościł w nim Bolesław Bierut i Władysław Gomułka. 

Na Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle składa się:

  1. Zamek Górny - wypoczywa w nim Prezydent. Składa się m.in. z holu, reprezentacyjnej jadalni, salonu, palarni (inaczej pokój kominkowy). Na 2. piętrze jest zachowany gabinet Mościckiego i łazienkę z częściowo oryginalnym wyposażeniem. Zachowały się żyrandole, drzwi, okna i okucia. 
  2. Zamek Dolny - część konferencyjna i pokoje hotelowe.
  3. Zamek Dolny - Gajówka - restauracja i pokoje hotelowe.
  4. Kaplica z 1909 roku pod wezwaniem Św. Jadwigi Śląskiej. 

aw

Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (66)

dodaj komentarz
podatnik-
A ja mam pytanie? kiedy czasowy mieszkaniec pałacu prezydenckiego zacznie realizować zaległe obietnice wyborcze dzięki, którym przegrał Komorowski tj: zwiększy jawność życia publicznego, upubliczni listy opiniujących OFE, ujawni aneks do raportu o likwidacji WSI, zlikwiduje szkoły udające wyższe, wyrówna szanse społeczne A ja mam pytanie? kiedy czasowy mieszkaniec pałacu prezydenckiego zacznie realizować zaległe obietnice wyborcze dzięki, którym przegrał Komorowski tj: zwiększy jawność życia publicznego, upubliczni listy opiniujących OFE, ujawni aneks do raportu o likwidacji WSI, zlikwiduje szkoły udające wyższe, wyrówna szanse społeczne poprzez uspołecznienie majątków zdobytych poprzez prywatyzację PRL'u, etc? zamiast zamęczać innych swoimi pomysłami na budowanie zamków na piasku i obietnicami bez pokrycia?
ktr
na szczęście nie będzie już kolejnej kadencji i pan prezydent odpłynie w zasłużony niebyt
gcisoallse
To typowa dezinformacja szerzona przez "obrońców demokracji" z WSI/SB/FPZZ. Te rezydencje to własnośc państwa polskiego a nie A. Dudy.
On ich nigdzie nie zabierze po skończeniu kadencji. Czyli inaczej mówiąc to remonty nieruchomości Skarbu Państwa. i żadnego skandalu tutaj nie ma.
3456
ile nas kosztuje utrzymanie króla i całej świty ,może by za te kase troche benzyne obniżyć .
3456
niech się chamy patrzą jak się szlachta bawi , król Polski, co chcecie ma jezdzić na rowerze jak premier Holandii .
demeryt_69
Na czym jeździ królowa holenderska? Na koniu?

jarekzbyszek
Rząd wydaje kilkaset mln zł na lotnisku w Radomiu i nikt nie wie po co. Kilkadziesiąt mln prezydentowi żałujecie na wygodne łóżko?
loool
A ja wlasnie szukam kogos do remontu, jak Duda ladnie polozy plytki u siebie to go wezme zeby i mi polozyl.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki