REKLAMA

Prezydent Duda odwiedził montownię Ursusa w Etiopii

2017-05-07 21:04
publikacja
2017-05-07 21:04
Prezydent Duda odwiedził montownię Ursusa w Etiopii
Prezydent Duda odwiedził montownię Ursusa w Etiopii
fot. Krystian Maj / / FORUM

Chciałbym, żeby w ramach programu GoAfrica jak najwięcej polskich przedsiębiorców zainteresowało się krajami Afryki; są to ogromne i bardzo perspektywiczne rynki zbytu - mówił w niedzielę w Etiopii prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli w niedzielę trzydniową wizytę w Etiopii. Pierwszym punktem programu było odwiedzenie montowni traktorów Ursus w Adamie.

Prezydent zaznaczył, że realizacja kontraktów Ursusa z Etiopczykami jest możliwa dzięki międzyrządowemu porozumieniu zawartemu w 2013 roku między Polską a Etiopią, które - zaznaczył spowodowało, że uruchomione zostały (przez Polskę) specjalne linie kredytowe po to, żeby zadania produkcyjne i kooperacyjne pomiędzy Polską a Etiopią (...) mogły być realizowane".

To się wpisuje w ustanowiony przez polski rząd program dla polskiego biznesu GoAfrica. Chciałbym, żeby w ramach tego programu jak najwięcej polskich przedsiębiorców, polskich firm, zainteresowało się rynkiem afrykańskim, ponieważ są to olbrzymie państwa o wielkim potencjale - powiedział prezydent.

Prezydent zaznaczył, że Ursus nie jest jedyną polską firmą, która obecnie prężnie działa na rynku etiopskim". Są ze mną też przedstawiciele firmy Asseco, która realizuje tutaj z etiopską agencją rządową ogromny kontrakt na modernizację informatyczną etiopskiej energetyki" - powiedział.

Wyraził satysfakcję, że duże polskie firmy z powodzeniem prowadzą działalność i rozwijają się na afrykańskim rynku, eksportują tutaj polską myśl techniczną, polską markę i budują dobry wizerunek Rzeczypospolitej w tej części świata.

Duda zaznaczył, że aspekt gospodarczy jego wizyty w Etiopii jest najważniejszy i tego będą dotyczyły przede wszystkim jego rozmowy z prezydentem Etiopii Mulatu Teshome Wirtu, a także premierem Hailemariamem Desalegnem, które odbędą się w poniedziałek. Jak dodał, wraz z etiopskim prezydentem wezmą też udział w zamknięciu konferencji Polska-Etiopia partnerzy gospodarczy.

Prezydent zaznaczył, że w środę będzie miał z kolei "zaszczyt i przyjemność spotkać się z przedstawicielami Unii Afrykańskiej i rozmawiać m.in. na temat poparcia krajów Afryki dla kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Jak mówił, z tego punktu widzenia Addis Abeba jest miastem niezwykle ważnym, bo jako siedziba UA jest odpowiednikiem europejskiej Brukseli.

Prezes Ursusa Karol Zarajczyk mówił polskim dziennikarzom, że w montowni w Adamie zaplanowano montaż rocznie 500 ciągników. Jak powiedział, kontrakt tam realizowany został zawarty w 2013 roku, a prace ruszyły rok później.

Pierwszy kontrakt opiewał na pierwotnie na 1 500 sztuk. W tym roku kończymy pierwszy etap realizacji tego kontraktu. Liczymy, że wkrótce - też dzięki wizycie prezydenta - uda się podpisać kolejny - powiedział Zarajczyk.

Podkreślił, że wizyty prezydenta bardzo pomagają w prowadzeniu biznesu, ponieważ kraje, w których Ursus prowadzi działalność poza Etiopią są to Tanzania i Zambia - mają ustrój prezydencki, gdzie prezydent decyduje o kształcie polityki gospodarczej.

Każda wizyta głowy państwa, tak jak wizyta prezydenta Andrzeja Dudy tutaj w Etiopii, napędza kontakty gospodarcze pomiędzy nami, przedsiębiorcami z Polski a firmami lokalnymi - podkreślił.

Jak dodał, m.in. niedawna wizyta w Polsce prezydenta Senegalu na zaproszenie prezydenta Dudy była bardzo wyraźnym sygnałem dla biznesu. Rozpoczęliśmy bardzo intensywne rozmowy, na bardzo wysokim szczeblu właśnie po tej wizycie - zaznaczył.

W niedzielę para prezydencka odwiedziła też szkołę prowadzoną przez polskie misjonarki w Alemtenie współfinansowaną w ramach polskiej pomocy rozwojowej.

Z Addis Abeby Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ kot/ kar/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Komentarze (48)

dodaj komentarz
~jaru
Pogonić PiSiorów z Ursusa!!!! Na San Escobar pogonić PiSowskie kmioty!!!!
~dodo
PiS = mafia! PiS = dyktatura! PiS = zło! Kaczyński = Hitler! PiS = faszyzm!
~idzi
Jak to możliwe ,ze obecny prezydent nie brzydził się odwiedzić fabryki Ursusa otwieranej przez Lecha Wałęsę ? Gdy ją otwierał był opluwany i wyszydzany przez prawicowe media. A teraz gdy Ursus zaczyna odnosić sukcesy wszyscy chcą się ogrzać przy blasku wskrzeszonej marki
~as
wałęsa sam nie wie po co tam był. pewnie jakies darmowe chlanie załapal. ale to nie jest ważne, ważne że polska firma idzie naprzód.
~jan
wow - nastepne mocarstwo swiatowe :)
ale na czas wróci do swoich muzeów, cmentarzy i kosciolów
a bedzie jak zwykle
~King
Ten przynajmniej dba o naszą gospodarkę. Poprzednik dbał tylko o żyrandol i swoja śrutówkę, bo nawet pisanie po polsku przychodziło mu z problemami.
~PoPsl
Współpracę Ursusa z Etiopią zaczęto już w 2013 r.
~rjh
aa pręzydent komorowski co załatwił dla Polaków??????
~eeehhhh
cytat: "dzięki międzyrządowemu porozumieniu zawartemu w 2013 roku między Polską a Etiopi" - teraz jasne?
~Mister
Pręzydent Komorowski załatwił dla Polaków dużo obciachu, zarówno w USA jak i w Japonii. Trudno aby było inaczej jak gajowy z ruskiej budy zostaje wybrany na prezydenta dzięki kolegom z WSI.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki