REKLAMA

Prezydent Duda oraz prezydenci krajów bałtyckich spotkali się z Wołodymyrem Zełenskim

2022-04-13 12:23, akt.2022-04-13 19:25
publikacja
2022-04-13 12:23
aktualizacja
2022-04-13 19:25
Prezydent Duda oraz prezydenci krajów bałtyckich spotkali się z Wołodymyrem Zełenskim
Prezydent Duda oraz prezydenci krajów bałtyckich spotkali się z Wołodymyrem Zełenskim
fot. Jakub Szymczuk / / Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, Łotwy Egilsem Levitsem oraz Estonii Alarem Karisem spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

Kancelaria Prezydenta opublikowała w środę po południu na Twitterze zdjęcie prezydentów Dudy i Zełenskiego; na zdjęciu widoczni są również prezydenci państw bałtyckich.

Kumoch: Prezydencka delegacja złożyła wizytę w Borodiance

Prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy - Andrzej Duda, Alar Karis, Egils Levits i Gitanas Nauseda złożyli wizytę w podkijowskiej Borodiance - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. "Obejrzeli świat, który narodom wokół proponuje Rosja; nie ma na to słów" - dodał.

Prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy - Andrzej Duda, Alar Karis, Egils Levits i Gitanas Nauseda przebywają w środę na Ukrainie, by spotkać się z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim.

Kumoch w środę po południu zamieścił wpis na Twitterze ze zdjęciami zniszczonego miasta. "Borodianka - zaledwie kilkadziesiąt minut jazdy od Kijowa. Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii obejrzeli świat, który narodom wokół proponuje Rosja. Nie ma na to słów" - napisał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Wizyta prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie jest pierwszą wizytą głów państw w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej agresji. Prezydenci Duda i Nauseda ostatni raz widzieli się z Zełenskim w Kijowie w przededniu wojny.

Prezydent Litwy: W Borodziance swoje oblicze pokazała ciemna strona ludzkości

Zbrodnie wojenne popełnione przez armię rosyjską nie pozostaną bezkarne - zapowiedział w środę prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Dodał że w Borodziance ciemna strona ludzkości pokazała swoje oblicze. Nauseda w środę bierze udział we wspólnej wizycie prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii na Ukrainie.

"Odwiedziłem dziś Borodziankę. To tutaj ciemna strona ludzkości pokazała swoje oblicze. Brutalne zbrodnie wojenne popełnione przez armię rosyjską nie pozostaną bezkarne. Przestępcy wojenni muszą być ścigani na arenie międzynarodowej" - napisał Nauseda na Twitterze (https://tinyurl.com/3nuh67fu).

Wcześniej tego samego dnia łotewski prezydent Egils Levits podkreślił również na Twitterze, że podróż czerech polityków na Ukrainę ma pokazać "absolutną solidarność z jej bohaterskim narodem i prezydentem Wołodymyrem Zełenskim", a także wezwał do zainicjowania programu analogicznego wobec Planu Marshalla dla odbudowy Ukrainy.

Prezydent Estonii Alar Karis poinformował zaś o rozpoczęciu wspólnej wizyty polityków i ich przybyciu do Kijowa (https://tinyurl.com/yc3b7nky). (PAP)

asc/ adj/

W połowie marca do Kijowa udali się premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Po spotkaniu Kaczyński powiedział, że na Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna, przygotowana przez NATO i może inne organizacje.

W ubiegłym tygodniu wizytę w Kijowie złożyli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef dyplomacji UE Josep Borrell. Politycy ci udali się także do znajdującej się ok. 20 km od Kijowa Buczy, gdzie wojska rosyjskie dopuściły się zbrodni wojennych na cywilnej ludności miasta. W wizycie uczestniczył także premier Słowacji Eduard Heger. Również w ubiegłym tygodniu Kijów odwiedził premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

BBN: prezydent Duda odwiedził Irpień koło Kijowa

Prezydent Andrzej Duda przebywał w Irpieniu w obwodzie kijowskim wraz z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem i szefem prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakubem Kumochem - poinformowało BBN w środę wieczorem.

"Prezydent Andrzej Duda w Irpieniu. Towarzyszą szefowie BBN Paweł Soloch oraz BPM KPRP Jakub Kumoch" - poinformowało BBN na Twitterze. Do wpisu dołączono cztery fotografie z polskim prezydentem na pierwszym planie, który ogląda zniszczony, ciężki sprzęt wojskowy, w tym czołg i transporter opancerzony.

W środę po południu Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent Duda, wraz z prezydentami Litwy Gitanasem Nausedą, Łotwy Egilsem Levitsem oraz Estonii Alarem Karisem, spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

KPRP opublikowała wtedy na Twitterze zdjęcie prezydentów Dudy i Zełenskiego; na zdjęciu widoczni są również prezydenci państw bałtyckich. Wcześniej, jak informował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, prezydenci Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii odwiedzili położoną opodal Kijowa Borodziankę, która stała się miejscem zbrodni wojsk rosyjskich na ukraińskiej ludności cywilnej.

Premier Szmyhal: podziękowałem prezydentom Polski i krajów bałtyckich za wsparcie

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w środę, że na spotkaniu w Kijowie podziękował za wsparcie prezydentom Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Prezydenci - Andrzej Duda, Gitanas Nauseda, Egils Levits i Alar Karis są na Ukrainie ze wspólną wizytą.

"Podziękowałem naszym przyjaciołom za stałe wsparcie i wszechstronną pomoc w przeciwstawianiu się agresji rosyjskiej. Razem zwyciężymy!" - napisał Szmyhal na Twitterze.

Poinformował, że wraz z prezydentami odwiedził Borodziankę w obwodzie kijowskim. "Na własne oczy zobaczyliśmy olbrzymie zniszczenia w miastach i miasteczkach obwodu kijowskiego. Zbrodnie wojenne Rosji powinny być ukarane!" - podkreślił.

W odrębnym komunikacie, rozpowszechnionym przez Telegram, ukraiński premier poinformował, że rozmawiał z prezydentami "o konieczności wprowadzenia wobec Rosji szerokich sankcji, które pomogą zatrzymać wojnę". Wyraził przekonanie, że odpowiedzialność Rosji powinna być nieodwracalna. Ukraina zaś - dodał - powinna być jak najszybciej odbudowana.

"Środki i własność Rosji za granicą powinny zostać przeznaczone na odnowienie zburzonej i uszkodzonej infrastruktury" państwa ukraińskiego - podkreślił Szmyhal. (PAP)

Autorzy: Rafał Białkowski, Mikołaj Małecki, Mieczysław Rudy

rbk/ mrr/ woz/ mal/ mml/ godl/ rud/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (24)

dodaj komentarz
eglantyna
Łżeleńsky nie ma już czasu na 1300 uwięzionych pod gruzami teatru w Mariumpolu. Taki ma napięty grafik.
Albo może zapomniał? Albo zaćpał?
jaffa
Duda powinien powiedzieć że sprzeda Ukrainie post-sowieckie czołgi (pt-91 itd) i mig-29 za 10 hrywien za sztukę w imię obrony Ukrainy,... jak już się tak boi zbrodniarzy z rosji.
Mnie dziwi że tak się boją, Piłsudski zrobiłby to od razu gdyby żył współcześnie, bo rozumiał jakim zagrożeniem jest rosja.
samsza
Porobili sobie zdjęcia, usłyszeli podziękowania od premiera Ukrainy, coś pominąłem ?
jaffa
tak, to że wspierasz ruskich bandytów i zbrodniarzy ... ruska szmato
endes
I co?… nakręcali się w dalszym podżeganiu do wojny?
zoomek
przy szabasowych świecach
od_redakcji
Entuzjazm dla wojen pozostaje wysoki, jakby ponad siedemdziesiąt lat nieudanych interwencji wojskowych nie nauczyło nas żadnych znaczących lekcji. Codziennie nagłówki wiadomości informują nas, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Niemcy, Hiszpania lub inne mocarstwa zachodnie zdecydowały się wysłać na Ukrainę nowy rodzaj Entuzjazm dla wojen pozostaje wysoki, jakby ponad siedemdziesiąt lat nieudanych interwencji wojskowych nie nauczyło nas żadnych znaczących lekcji. Codziennie nagłówki wiadomości informują nas, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Niemcy, Hiszpania lub inne mocarstwa zachodnie zdecydowały się wysłać na Ukrainę nowy rodzaj „ śmiercionośnej broni ”. Miliardy dolarów zostały już przeznaczone przez kraje zachodnie na udział w wojnie na Ukrainie.
darius19
Trolle jak "zoomek" "trolley" w amoku. Rosja to kraj bandycki, ktory najechal slabszego. Armia Czerwona morduje, pali, niszczy. Wspieramy UA!!
trolley
Dostałeś już rządowy program Ukrainiec+ XD Czego jeszcze chcesz?
prs odpowiada trolley
Napisz co dostałeś od gazpjutina - wszyscy się pośmiejemy..

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki