Prezydent Bułgarii: Polska jest naturalnym liderem w regionie

Polska jest naturalnym liderem krajów z centralnej i wschodniej Europy, które przystąpiły do UE - powiedział w poniedziałek prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, który składa wizytę w Sofii.

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew
Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew (fot. Igor Lenkin / TASS)

Prezydent Bułgarii podkreślił, że Polska stała się przykładem pomyślnej transformacji społecznej i politycznej. "Polska jest naturalnym liderem krajów z centralnej i wschodniej Europy, które przystąpiły do Unii Europejskiej" - powiedział Plewnelijew na wspólnej z polskim prezydentem konferencji prasowej.

Jak zaznaczył, podczas rozmowy z Andrzejem Dudą omówili możliwości pogłębienia dwustronnej i regionalnej współpracy. Szczególną uwagę - jak mówił - zwrócili na łączność infrastrukturalną między wschodnią a centralną Europą.

Bułgarski prezydent podkreślił, że jego kraj wysoko ocenia polską inicjatywę utrwalenia formatu Grupa Wyszehradzka Plus, czyli kraje V4 (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) oraz m.in. Bułgaria.

Wyraził też wdzięczność za wsparcie Polski w dążeniach Bułgarii o włączenie do strefy Schengen.

Plewnelijew zaznaczył, że w kwestiach energetycznych potrzeba więcej współpracy, a mniej geopolityki. "Dla nas ważniejsze są zasady, a nie interesy; te zasady to transparentność, pewność, łączność, dywersyfikacja, wspólny rynek energetyczny" - mówił.

Dodał, że idea unii energetycznej narodziła się w Polsce. "To idea mocnej Europy, którą Bułgaria wspiera i oczekuje, że zbudujemy mocną wspólną politykę energetyczną, która jest narzędziem, także narzędziem integracyjnym dla narodów Bałkanów Zachodnich" - powiedział Plewnelijew. (PAP)

mzk/ kno/ eaw/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 2 ~sikorka

Do calego elektoratu Populizmu i Socjalizmu.
Efekt tego ,ze jestesmy liderem europy to wynik liberalnej polityki i lagodnej transofrmacji. anie jak by chcial Kaczynski transforamacji jak w Chile.
Dla tych ktorzy dali swoje glosy za 500 zlotych i dla tych ktorzy tesknia za panstwowymi zakladami ktore byly tylko panstwoe i nierentowne polecam ksiazke "Ucieczka od Wolnosci"
Bulgaria jest najmniej zadluzonym krajem w EU. Nasz prezes jest socjalista wiec zabierze bogatym lemingom ktorych jest 10% procent w Polsce a daja prace ludowi,ale wkoncu chodzi o glosy ludu to zostanie dobrze odebrane przez prosty lud a to wiecej glosow niz garstka przedsiebiorcow..A obcy kapital niech sie wynosi,chcemy miec takie firmy jak w Lubeslkim w calej Polsce!

Patrzac na Wasze poparcie przypomina mi sie cytat jednego z prawnikow bylej parti rowniez socjalistycznej i narodowej
"Polakom sie nie argumentuje ,Polakom stwarza sie atmosfere.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 20 ~stukacz

Polska polityka miedzynarodowa od dawna powinna byla byc skupiona na naszych sasiadach i na krajach Europy srodkowo-wschodniej. Lepiej stworzyc z malymi graczami zgrana druzyne niz wyslugiwac sie poteznym w zamian za pochlebstwa

! Odpowiedz
11 1 ~trzeźwy

Lider, tyle że niestety były lider.

! Odpowiedz
6 25 ~ANTY_ryży_kutong

jak nam Makrela wepchnie inżynierów, prawników i lekarzy z syrii to staniemy się 3cim światem

! Odpowiedz
16 10 ~delfo

Kurcze a ja nadal jestem przekonany że ten kraj to ruina! Może ktoś mnie okłamał???

! Odpowiedz
12 49 ~Polak

Brawo Pis! W koncu mamy jakas polityke moedzynarodowa a nie robienie laski niemcom!

! Odpowiedz
16 2 ~Polak

Dokładnie, pojadą jeszcze na Białoruś, pochwali ich Orban z Putinem i będzie pełna światowa polityka. Może jeszcze w Wenezueli albo w Syrii nas pochwalą. Za wzorcową "demokrację". Tak oto sp...rzyliśmy to co budowaliśmy ostatnie 30 lat...

! Odpowiedz
0 6 (usunięty) odpowiada ~Polak

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
21 6 ~lewak

Miło słyszec ale żeby to była prawda Słonce Z oliborza twirdzi coś przeciwnego

! Odpowiedz
6 41 ~Patriotycznapl

Słońce Peru też inaczej twierdziło o "zielonej wyspie i drugiej Irlandii" ale wy lewacy w te 7 cudów tuseka uwierzyliście i niestety wierzycie dalej

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil