REKLAMA

Prezydent Brazylii o Petrobrasie: wzbogaca tylko akcjonariuszy

2021-10-28 05:55
publikacja
2021-10-28 05:55
Prezydent Brazylii o Petrobrasie: wzbogaca tylko akcjonariuszy
Prezydent Brazylii o Petrobrasie: wzbogaca tylko akcjonariuszy
fot. SERGIO MORAES / / Reuters

W wywiadzie telewizyjnym prezydent Jair Bolsonaro powrócił do swego projektu sprywatyzowania Petrobrasu, jednego z największych przedsiębiorstw naftowych na świecie, które - jak się wyraził - "wzbogaca jedynie akcjonariuszy" i "przyprawia go o ból głowy".

Ten prywatyzacyjny zamiar rządu był niedawno sygnalizowany po raz kolejny również przez jego ministra gospodarki, Paulo Guedesa.

W sytuacji gdy szybki wzrost cen paliw płynnych wzbudza w kraju coraz większe niezadowolenie, a brazylijskich związek kierowców i właścicieli TIR-ów – do niedawna jedna z niezawodnych baz wyborczych Bolsonaro - ogłosił strajk protestacyjny w związku ze zwyżką cen paliw, prezydent wskazuje w wywiadzie na Petrobras jako jednego z głównych winowajców galopujących cen.

"Nie mogę interweniować w Petrobrasie. To jedno z przedsiębiorstw państwowych, które – z przeproszeniem – jest dla mnie jedynie powodem zmartwień" – powiedział w środę szef brazylijskiego państwa i rządu w wywiadzie dla stacji TV Jovem Pan, wskazując na współodpowiedzialność państwowego koncernu za wzrost cen paliw, który przekroczył od początku roku 40 proc. w związku z sytuacją na rynkach światowych.

"Cóż nam z tego, że Petrobras bije rekordy produkcji, skoro profity z tego zbierają w tym przedsiębiorstwie państwowo-prywatnym akcjonariusze?!" - dodaje Jair Bolsonaro.

Petrobras jest przedsiębiorstwem o kapitale mieszanym. Kontrolowane przez państwo, jest ono notowane na giełdach Nowego Jorku, brazylijskiej stolicy finansowej Sao Paulo oraz Madrytu.

Jak powtarza minister Guedes, zgodnie ze światową tendencją "paliwa płynne za jakieś trzydzieści, a najdalej czterdzieści lat nie będą już służyły do napędu silników samochodowych, a Petrobras stanie się bezwartościowy, lepiej więc sprzedać go zanim to nastąpi".

Konkurs

Giełdowe przysłowie mówi „Byki wchodzą po schodach, niedźwiedzie skaczą z okien".

Zaproponuj swoją wersję tego powiedzenia - najciekawsze nagrodzimy!

Czołowy brazylijski dziennik opozycyjny "Folha de Sao Paulo" i większość krajowych komentatorów interpretuje najnowsze wypowiedzi Bolsonaro na temat prywatyzacji Petrobrasu, którymi rozpoczął już w tych dniach swą "prekampanię" przed wyborami prezydenckimi wyznaczonymi na listopad przyszłego roku, jako próbę odwrócenia wyraźnej spadkowej tendencji jego notowań przedwyborczych, które nie dają obecnemu szefowi państwa szans na ponowną wygraną. (PAP)

ik/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
samsza
Wyborcy mają rację, B to taki odpowiednik Trumpa, a patrzcie wybrali sobie Bidena i zadowoleni.
jag63
He, he, a kogo ma wzbogacać ?

Akcjonariusz zainwestował swoje pieniążki w firmę i oczekuje dywidend.

.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki