Prezydenci miast złożyli oświadczenia majątkowe

Najbogatszym prezydentem wśród włodarzy największych miast jest Jacek Majchrowski. Z majątkiem wartym ponad 11,1 mln zł wyraźnie wyprzedził on Hannę Gronkiewicz-Waltz, Pawła Adamowicza i Rafała Dutkiewicza. Większość prezydentów przedstawiła już swoje oświadczenia majątkowe za 2016 rok.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (fot. Jakub Porzycki / FORUM)

Z analizy oświadczenia prezydenta Krakowa wynika, że posiada oszczędności w wysokości 1 mln 870 tys. zł i 15 tys. euro. Majchrowski jest właścicielem domu o powierzchni 647 m2 wartego 2,5 mln zł oraz dwóch działek wycenionych na 6 mln 370 tys. zł. W skład jego majątku wchodzą również papiery wartościowe o łącznej wartości 326 tys. zł., auto marki Lexus oraz cenne obrazy i odznaczenia.

Na drugim miejscu listy najbogatszych włodarzy metropolii wojewódzkich znalazła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, której majątek wynosi blisko 6,5 mln zł. Prezydent stolicy na kontach oszczędnościowych zgromadziła 3 mln 235 tys. zł, a jej papiery wartościowe wyceniane są na 646 tys. zł. Gronkiewicz-Waltz posiada 200-metrowy dom, warty 1,1 mln zł oraz mieszkanie o wartości 1,5 mln zł.

Na trzecim miejscu w zestawieniu uplasował się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Wartość jego majątku szacowana jest na ponad 3,4 mln zł. Adamowicz jest właścicielem akcji w spółkach handlowych wartych 1 mln 621 tys. zł. Na kontach bankowych zgromadził oszczędności w różnych walutach o łącznej wartości ok 135 tys. zł, a jego papiery wartościowe opiewają na 544 tys. zł. Ponadto posiada dwa mieszkania i dwie działki.

Czwartym najbardziej zamożnym włodarzem miasta wojewódzkiego jest prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, dysponujący majątkiem o wartości ponad 2,3 mln zł. Dutkiewicz jest właścicielem domu za 1,2 mln zł, czterech mieszkań o łącznej wartości 1,05 mln zł oraz gospodarstwa rolnego.

Zasoby materialne przekraczające milion złotych zadeklarowali też prezydenci: Poznania Jacek Jaśkowiak (2,24 mln zł), Rzeszowa Tadeusz Ferenc (1,95 mln zł), Olsztyna Piotr Grzymowicz (1,46 mln zł) i Białegostoku Tadeusz Truskolaski (1,23 mln zł).

Znacznie skromniej prezentują się zasoby włodarzy: Zielonej Góry Jakuba Kubickiego (775 tys. zł), Torunia Michała Zalewskiego (571 tys. zł), Łodzi Hanny Zdanowskiej (490 tys. zł) i Kielc Wojciecha Lubawskiego (473 tys. zł).

Najmniej majętnym prezydentem jest Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Z jego oświadczenia majątkowego wynika, że zgromadził 22 tys. zł oszczędności. Jest też posiadaczem gruntów ornych i łąk o wartości 30 tys. zł oraz trzech aut.

W zestawieniu nie uwzględniono stanu posiadania prezydentów Opola i Katowic, ponieważ ich oświadczenia majątkowe nie zostały jeszcze zweryfikowane przez wojewodów.

Prezydenci deklarują, że czerpią dochody głównie z wynagrodzeń otrzymywanych z magistratów miejskich. Część z nich pobiera pensję z uczelni wyższych oraz dostaje tantiemy z tytułu praw autorskich. Niektórzy włodarze czerpią zyski z posiadanych akcji oraz stanowisk w zarządach i radach nadzorczych spółek handlowych.

Najlepiej zarabiającym prezydentem jest Jacek Majchrowski, którego dochody w 2016 r. wyniosły ponad 516 tys. zł brutto. Oprócz wynagrodzenia z Urzędu Miejskiego w Krakowie, Majchrowski otrzymywał pensję z Akademii Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz emeryturę.

Jacek Jaśkowiak zarobił w ub. r. ponad 422 tys. zł brutto. Jego głównym źródłem dochodu, oprócz pensji prezydenckiej, było wynagrodzenie z tytułu członkostwa w radach nadzorczych spółek handlowych oraz najmu nieruchomości.

Prezydenci miast, jako członkowie służby cywilnej, są zobowiązani do corocznego składania oświadczeń o stanie majątku. W zeznaniu włodarze powinni uwzględnić m.in. osiągnięty dochód, wartość nieruchomości, oszczędności, papierów wartościowych, akcji i udziałów oraz mienia ruchomego. (PAP)

mm/ woj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Szperacz

"Po pomyłkach w oświadczeniach majątkowych prezydent Gdańska Paweł Adamowicz pozbył się pięciu mieszkań - przyznaje, że obdarował nimi członków rodziny. Dwa zarzuty prokuratorskie dostał za przeoczenie apartamentu przy marinie, który niedawno podarował żonie".....
http://info.wyborcza. pl/temat/wyborcza/gdzie+mieszka+pawe%C5%82+adamowicz

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~Hmmmm

Chyba oszczednosci sa proporcjonalne do długości urzędowania. Ciekawa sprawa

! Odpowiedz
0 4 ~MacGawer

"Majchrowski jest właścicielem domu o powierzchni 647 m2 "

To 10x więcej niż mieszkania ogrzewane paliwami stałymi jakich "w trosce o środowisko" chce zakazać. A zatem poptrzmy na tabele emisji zanieczyszczeń i te dla gazu pomnóżmy pzrez 10:

http://instalreporter.pl/ogolna/porownanie-emisji- zanieczyszczen-roznych-technologii-grzewczych-wg-raportu-ipts-dla-komisji-europejskiej/

Jeżeli Majchrowski ogzrewa sw ój dom gazem to i tak emituje WIECEJ tlenków azotu niż uzywający NAJGORSZYCH kotłów na węgiel. Emituje też WIĘCEJ pozostałych zanieczyszczeń niż uzytkownaicy kotłów na pelety zrębki i inne automatyczne na biomasę. Ot EKOLOGIA w wydaniu polityków, noblistów pokroju byłego viceprezydenta nie wtyłaczając (jego posiadlości zuzywają tyle energii co małe europejskie miasteczko).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Szarlej

Facet jest z Sosnowca!`

! Odpowiedz
4 31 ~tery

Majchrowski bardzo szybko sie wzbogacił. W oświadczeniu z 2010 roku jest mniej niż milion zlotych (z czego 500 tys to wartość domu) po 7 latach na urzędzie udało mu się zaoszczędzić 10 mln złotych i teraz ma 11 mln. Widać, ze bardzo oszczędnych chłopak.

! Odpowiedz
1 25 ~Pytanie

Moze napiszecie na ile miliardów zadłuzyli "swoje księstwa" owi prezydenci???

! Odpowiedz
1 27 ~Andy

A gdzie jest siec hoteli ktorej wlascicielem jest pan Majchrowski czy prywatnych uczelni. Chyba ze to na dzieci juz

! Odpowiedz
1 30 ~Donia

Szkoda, ze nie opiszecie ile maja tez ich najblizsze rodziny. Bo wiadomo, ze corka Majchrowskiego wzbogacila sie o kilka blokow w dobrych lokalizacjach w Krakowie. To pewnie paredziesiat miionow... a zaplacil za to kazdy krakus po parenscie zlotych...

! Odpowiedz
7 3 ~Córka

Coś ty Donia kręcisz.Liczba mieszkańców Krakowa x paręnaście zł/osobę czyni tylko paręnaście milionów,a ty insynuujesz parędziesiąt milionów.Ewidentna sprawa dla sądu za taką nieuczciwość.

! Odpowiedz
5 9 ~krk

To moze ostatnio, ja juz tego nie sledze. Krakow to bastion komuchow i pisze to jako czlowiek tam wychowany z rodziny ktora od kilku pokolen jest z Krakowa. Miasto ktore po wojnie mialo byc glownym ogniskiem oporu okazalo sie byc jak gabka i teraz jest ostoja ukladow stworzony za PRL. Wroclaw, Warszawa, Poznan, Trojmiasto, nigdzie sie nie zyje elitom ktore sie wtedy wyniosly na piedestal tak dobrze. Paradoksalnie to Nowa Huta ktora miala byc buforem przeciwko systemowi byla i jest dalej najwiekszym wrogiem tamtych czasow i tamtej ideologii. Obecne poparcie dla Majchrowskiego nie bierze sie z nikad. Kasy na PR dla niego nigdy nie zabraknie a przyjezdni poczuja sie bardziej obywatelami tego miasta jak zaglosuja konserwatywnie - na komucha, ktory just piastuje stolek wiele lat. Jakie sa tego efekty - widac golym okiem. Miasto z turystycznej perelki, kulturowego centrum Polski zmienilo sie w paszkwila, mieszanine korpo-galerii (czego przykladem jest Krakowska w samym centrum).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.