REKLAMA

Prezes ZUS zapowiada uproszczenie struktur Zakładu

2016-11-02 07:09
publikacja
2016-11-02 07:09
Prezes ZUS zapowiada uproszczenie struktur Zakładu
Prezes ZUS zapowiada uproszczenie struktur Zakładu
fot. Marek Kuwak / / FORUM

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska chce uproszczenia struktur w ramach trwającego przeglądu funkcjonowania firmy i jego kadr. W rozmowie z PAP zapowiedziała zmiany struktury organizacyjnej Zakładu, które rozpoczną się najprawdopodobniej w grudniu.

"Będzie zmiana struktury organizacyjnej, będzie jej uproszczenie" - powiedziała PAP prof. Uścińska. W wewnętrznej strukturze zakładu mogą pojawić się specjalne zespoły między departamentami do koordynacji niektórych zadań. "Chcemy ograniczyć liczbę stanowisk kierowniczych średniego szczebla" - zapowiedziała prezes ZUS.

"Chodzi o to, by była jasna odpowiedzialność za pracę i by pracownik wiedział, kto go bezpośrednio nadzoruje, kto mu ustala zakres obowiązków i kto go rozlicza, premiuje z ich wykonania" - powiedziała.

Prof. Uścińska wyjaśniła, że analizy wewnętrzne dla tych zmian zostały już wykonane, a do końca października trwał zewnętrzny audyt. "W listopadzie będę miała jego wyniki - czy taki kierunek działań jest uzasadniony z punktu widzenia naszych obowiązków. Jeżeli tak, to oznacza, że już wkrótce rozpoczniemy przygotowania do takiej zmiany organizacyjnej" - podkreśliła.

Pytana o radykalną decyzję o odwołaniu wszystkich dyrektorów oddziałów terenowych i konkurs na te 43 stanowiska oraz komentarze, że czyni to po to, by do ZUS wprowadzić swoich ludzi, odpowiedziała, że są one bezzasadne, choćby dlatego, że takich nie ma.

"Ja nie mam swoich ludzi. Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że moim motorem jest dążenie do idealnych stanów. Taka organizacja jak nasza ma służyć ludziom, dyrektorzy mają w sposób kompetentny, z wiedzą, umiejętnościami zarządzać" - mówiła.

"Dla mnie to są bardzo trudne decyzje, ale chcę, żeby coś się tutaj zmieniło - z punktu widzenia stosunków pracy, należycie rozumianego wypełniania swoich obowiązków. Takie procedury muszą być" - powiedziała.

Pytana, czy o obsadzie stanowiska nie będą decydowali politycy, zapewniła, że tak nie będzie i po ocenie merytorycznej zdecyduje sama. "Będzie decydował konkurs - rekomendacja komisji konkursowej - wiedza, kompetencje, umiejętności. W piątek wszyscy kandydaci zdawali testy, trochę trzeba było się przygotować - z różnych aktów prawnych" - stwierdziła prof. Uścińska.

Zaznaczyła, że kilka dni wcześniej dyrektorzy w Centrali również przechodzili testy kompetencyjne, a ona sama, na swojej drodze naukowej i eksperckiej stale przechodzi ocenę swojej wiedzy i umiejętności. "To chyba normalne, jeśli chcemy być zatrudnieni na jakimś stanowisku, jeśli mamy kompetentnie służyć ludziom" - mówiła. "Ma być wiedza, kompetencje i umiejętności, taka osoba merytorycznie ma się obronić" - tłumaczyła swe motywy.

7 października dyrektorzy oddziałów ZUS otrzymali zwolnienia; ich funkcje wygasną 30 listopada. Zarząd Zakładu ogłosił konkurs na te stanowiska we wszystkich 43 oddziałach. Dokumenty można było składać do 21 października. Najmniej - po jednym kandydacie, którzy spełnili wymogi formalne startuje na stanowisko dyrektora oddziałów ZUS w Słupsku i Koszalinie; najwięcej - czternastu - na szefa III oddziału w Warszawie.

Osoby, które spełniły wymagania formalne, w piątek rozwiązywały test wiedzy o ubezpieczeniach społecznych i finansach państwa. Po nim kompetencje menadżerskie kandydatów sprawdzą eksperci zarządzania kadrami spoza ZUS, co ma zagwarantować obiektywizm konkursu. Po przejściu tych dwóch etapów o nominacjach zdecyduje prezes ZUS po rozmowie z kandydatami, tak by mogli objąć stanowiska 1 grudnia.

Aleksander Główczewski(PAP)

ago/ akw/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~ekspert
Proponuje rzeczywiste uproszczenie:likwidacja tej instytucji w trybie pilnym
~polskigupek
zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie ! dla dobra Polski i Polaków !!!

46 5000 osobników X 1 000pln ( premia dla wszystkich zusowników za 2016 r.) = 465 000 000 pln !!!! ja się pytam za co ????......za to ,że produkują straty i okradają ludzi ?????!!

czy ja gupi jestem ?
~HD
Z tego co widzę czytając Twój wpis to Jesteś.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki