REKLAMA

Prezes UOKiK: Weryfikujemy, czy CD Projekt był świadom braków gry "Cyberpunk 2077" w momencie startu sprzedaży

2021-01-14 07:00
publikacja
2021-01-14 07:00
fot. Stanisic Vladimir / Shutterstock

UOKiK zwrócił się do CD Projektu o wyjaśnienia dotyczące problemów z grą "Cyberpunk 2077". Chce sprawdzić, czy spółka nie wprowadziła graczy w błąd i w jakim stopniu realizuje reklamacje i zwroty środków dla niezadowolonych klientów. - Mamy świadomość trudności, z jakimi boryka się CD Projekt, i nie chcemy utrudniać mu prowadzenia działalności, ale są pewne wątpliwości, które wymagają zweryfikowania - mówi prezes urzędu Tomasz Chróstny.

- Nasze wystąpienie do CD Projekt ma ustalić, w jaki sposób przedsiębiorca realizuje rekompensaty i zwroty dla konsumentów. Drugą sprawą jest to, na ile ten przedsiębiorca, windując pewne oczekiwania, był świadom tego, że funkcjonalność gry odbiega od tych oczekiwań i od prezentowanych przez niego wcześniej informacji. Chcemy zweryfikować, czy nie wprowadził konsumentów w błąd co do funkcjonalności tego produktu, który zaoferował na rynku, a także w jakim stopniu uwzględnia reklamacje konsumentów, którzy są z niego niezadowoleni i na starszym sprzęcie często nie mogą korzystać z tej gry w takim stopniu, jak było to przewidziane - wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Cyberpunk 2077" to najnowszy, długo wyczekiwany przez graczy tytuł CD Projektu, największego polskiego producenta gier. Jego premiera miała miejsce 10 grudnia. Rozczarowani gracze zgłaszają jednak trudności z rozgrywką na starszych konsolach Xbox One i PlayStation 4. Były one na tyle duże, że już kilka dni po premierze Sony zadecydowało o wycofaniu gry z PlayStation Store, a Microsoft wprowadził możliwość zwrotów tej produkcji w wersji na Xboksa One. CD Projekt przeprosił za liczne błędy w grze i zadeklarował zwrot pieniędzy wszystkim niezadowolonym klientom.

W tym tygodniu skargi od graczy niezadowolonych z "Cyberpunka 2077" wpłynęły też do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W efekcie UOKiK zwrócił się do CD Projektu o wyjaśnienia dotyczące problemów z grą i podjętych przez niego działań.

- Działamy w toku wystąpienia miękkiego. Mamy świadomość trudności, z jakimi boryka się przedsiębiorca, i nie chcemy utrudniać mu prowadzenia działalności. Natomiast są pewne wątpliwości, które wymagają zweryfikowania - mówi prezes UOKiK.

Co istotne, UOKiK nie prowadzi na razie oficjalnego postępowania wobec CD Projektu, a jedynie wystąpił z wnioskiem o wyjaśnienia. O dalszych krokach zadecyduje dopiero po ich otrzymaniu. Jeśli okaże się, że istnieją podstawy do postawienia spółce zarzutu naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, wówczas postępowanie nabierze oficjalnego charakteru. W czarnym scenariuszu UOKiK może wymierzyć polskiemu producentowi gier karę pieniężną w wysokości maksymalnie 10 proc. przychodu firmy.

Mimo błędów "Cyberpunk 2077" sprzedaje się bardzo dobrze. Po 10 dniach od premiery spółka poinformowała, że szacowana sprzedaż wyniosła ok. 13 mln egzemplarzy. Producent planuje wypuścić serię aktualizacji do gry, jak również łatki, które powinny wyeliminować problem z grywalnością na starszych konsolach.

- Jeżeli chodzi o producentów gry, to jest pierwsza sprawa, której tak mocno się przyglądamy. Niemniej jej zakres jest bardzo szeroki. Mówimy o grze, która nie tylko nie spełniła oczekiwań konsumentów, ale pod względem funkcjonalności daleko odbiega od tego, o czym konsumenci słyszeli od miesięcy, a nawet lat. Dlatego zweryfikowania wymaga to, w jakim stopniu przedsiębiorca był świadom braków tego produktu, który wypuścił na rynek, czy nie było pewnej celowości w jego zachowaniu - mówi Tomasz Chróstny.

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (16)

dodaj komentarz
matpoz1
Oni są niewinni nie wiedzieli że gra jest nie grywalna na stare konsole, zostawcie ich w spokoju, przecież prezes przeprosił.
pandik
Kro wpuścił grę do dystrybucji na Playstation i Microsoft? Raczej nie CDPR.
hfjdj
Kazda gra ma jakies braki. A teraz lewaki beda oceniac czy takie braki to ok a takie to zle.
batic
dużo pieniążków zarobili, rządowe sępy już krążą...
33karol33
akcjonariusze CDR: ale po co o tym mówić? to niedobra jest.
znawca_wszystkiego
uokik i CDR? Haha, zaczynaja gotować żabę. Zaraz CDR dostanie tak delikatnie ze 100mln kary na początek. Reżim socjalistyczny nie cofnie się przed niczym, żeby przejąć majątki obywateli.
_merit
Do tego pozwy od tych amerykańskich kancelarii prawnych ... siara!
demeryt_69
"Jeżeli chodzi o producentów gry ..." - dość zabawne :)

Kiedy wreszcie przyjrzą się producentom moczu?
meryt
demeryt_69 "Kiedy wreszcie przyjrzą się producentom moczu?"

Kupujesz konsumencie? :)
demeryt_69
Litości pismaki, to tylko jakaś gra komputerowa dla dzieci - amok!

Powiązane: "Cyberpunk 2077" od CD Projektu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki