REKLAMA

Prezes PGE: Zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii

2022-06-28 10:48
publikacja
2022-06-28 10:48
Prezes PGE: Zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii
Prezes PGE: Zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Polska jest bezpieczna energetycznie, ale najbliższa zima będzie bardzo trudna; apelujemy do naszych klientów o oszczędzanie energii - powiedział we wtorek prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas III Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym.

Prezes PGE i Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych Wojciech Dąbrowski powiedział PAP, że unijna polityka klimatyczno-energetyczna i wojna w Ukrainie mają wpływ na sytuację na rynku ciepła i energii elektrycznej w Polsce.

„Nie oszukujmy się, ta zima będzie bardzo trudna. Apelujemy do naszych klientów, abyśmy przede oszczędzali energię, żebyśmy nie mieli problemów z niedoborem ciepła, energii elektrycznej w zimie” – powiedział.

Stwierdził, że wojna w Ukrainie spowodowała wzrost cen paliw, co przełoży się na ceny końcowe. „Rząd podjął wiele inicjatyw mających na celu zniwelowanie odczucia bezpośredniego dla klienta końcowego” – wskazał. Jako przykłady działań rządu wymienił: obniżenie VAT i akcyzy na paliwa i energię elektryczną. „Zakładam, że pewnie jeszcze takie działania będą podejmowane w razie potrzeby jesienią i na początku przyszłego roku” – powiedział.

Prezes PGE ocenia, że za około dwa lata sytuacja się ustabilizuje.

Zauważył, że Polska i świat znalazły się w trudnej sytuacji kryzysu energetycznego, z którym nie mieliśmy do czynienia od co najmniej 40 lat.

Polska elektroenergetyka i ciepłownictwo - stwierdził Dąbrowski - chcą się dekarbonizować i transformować, ale apelujemy do polityków UE o uwzględnienie polskiej specyfiki i możliwości. Jako przykład polskiej specyfiki wskazał ciepło systemowe, które należy do najbardziej rozbudowanych w Europie.

„Nigdzie nie ma tak rozbudowanego systemu ciepłowniczego jak w Polsce. Dlatego mu apelujemy do UE, aby uwzględniła polską specyfikę i te cele, które są coraz bardziej zaostrzane, cele klimatyczne, redukcyjne, z którymi wiąże się zmiana technologii, a za nią ogromne środki na modernizację naszych systemów ciepłowniczych. W konsekwencji to będzie powodowało wzrost cen energii i ciepła” – wyjaśnił Dąbrowski.

„Jako polskie przedsiębiorstwa stoimy na stanowisku, że tempo zmian musi być dostosowane do naszych możliwości, do możliwości naszego kraju” – podkreślił.

Zdaniem Dąbrowskiego, największymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką, a szczególnie ciepłownictwem są dynamicznie zmieniające się otoczenie regulacyjne wymuszone przez politykę klimatyczną UE i kryzys energetyczny wywołany wojną w Ukrainie.

„Dzisiaj priorytetem jest bezpieczeństwo energetyczne, suwerenność energetyczna. Tym powinniśmy się kierować i tym powinni się także kierować politycy UE, którzy w ramach solidarności europejskiej powinni uwzględniać specyfikę poszczególnych krajów” – wyjaśnił prezes PGE.

Zapewnił, że Polska jest bezpieczna energetycznie. „Jeśli chodzi o energię elektryczną jesteśmy połączeni z systemem europejskim. Ciepło jest lokalne, więc nie widzimy żadnych zagrożeń, chyba że dojdzie do sytuacji nadzwyczajnych, których w Polsce byśmy sobie nie życzyli” – dodał.

Przypomniał, że Rosja doprowadziła do ograniczenia dostaw gazu do Europy, a Polska zrezygnowała z importu węgla z kierunku wschodniego. „Szczególnie na wschodnich terenach Polski ma to duże znaczenie, bowiem historycznie wiele elektrociepłowni korzystało w jakiejś mierze z węgla z kierunku wschodniego. Granica została zamknięta, więc musimy szybko zmienić kierunki dostaw dla ciepłowni” - przyznał.

Zapowiedział wsparcie ze strony PGE dla ciepłowni na wschodzie Polski. „Zaoferowaliśmy, że pomożemy zaimportować paliwo, jeśli w Polsce go zabraknie” – dodał Dąbrowski.

Zdaniem prezesa PGE, sytuacja jest niekomfortowa, ale nie mamy wyboru. „Nie możemy finansować wojny Rosji i tragedii, masakry, którą realizuje Putin na terenie Ukrainy” – powiedział.

III Kongres Kogeneracji zorganizowano w Kazimierzu Dolnym w dniach 27-29 czerwca. Podczas wydarzenia naukowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej i członkowie innych organizacji branżowych debatują na temat m.in. unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, nowoczesnych technologii w kogeneracji i transformacji energetycznej.

Organizatorem kongresu jest Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, które skupia wszystkich producentów ciepła w Polsce, spółki skarbu państwa i producentów zagranicznych.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (55)

dodaj komentarz
polonu
społeczeństwo się godzi na taki stan , jaki jest-- bo cisza spokój więc - jeszcze wam szczepionki na jesieni dołożą do tego opału .i bolca w d,,,,,,,e .
zoomek
no to pędzę zamawiać pompę ciepła w wersji z korbą na wypadek braku prądasa
tomek001
To po co była opłata mocowa do rachunku? Przecież miała zapewnić że będzie prąd

Oj Sasin
anty12
Hahahhhh wolaczki macie swoje mentalne zapotrzebowanie na biedę. Nie szkoda mi was wolacy.
wibor3m
Jesteśmy całkowicie bezpieczni, dlatego musimy się ograniczać. Wydaje mi się to logiczne.
zoomek
Morawitz na złość mamie odmroził uszy - tylko gorsza sprawa że NASZE!
wizytator
Aaa i jeszcze jedno. Dlaczego nikt nie czepia się koparek do krypto. Komu to potrzebne? Ludzie mają siedzieć przy świeczkach, a koparki wpier... prąd aż miło. Przecież to jest wszystko od d... strony robione.
bearcoin_net
Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie kopie w Polsce na skalę "przemysłową". Ponadto profesjonalne kopalnie mają od dawna swoje własne off-gridowe źródła zasilania (turbiny wodne i wiatrowe, panele, itp...).
samsza
Nie wiem czy znajdą jakiegoś jelenia na "oszczędzanie", ale przy deklarowanym braku ograniczenia dopływu kasy w ramach tzw. transferów socjalnych osiągniecie jedynie to, że te wybrane osoby właśnie będą marnować to co inny zaoszczędzi.
Dlatego nie przewiduję sukcesu podobnych apeli.
forfun
muszę trochę prądu i gazu zmagazynować tylko nie mam tylu wiader

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki