REKLAMA

Prezes KGHM-u: Inteligentna kopalnia to mniej górników

2015-05-13 06:00
publikacja
2015-05-13 06:00
Prezes KGHM-u: Inteligentna kopalnia to mniej górników
Prezes KGHM-u: Inteligentna kopalnia to mniej górników
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER / / EastNews

W trakcie SPIN-u organizowanego przez "Puls Biznesu" rozmawiano nie tylko o pasjach i sukcesie, ale także o przyszłości największych polskich firm. Ta rysuje się w ciekawych barwach. Herbert Wirth, prezes KGHM-u specjalnie dla Bankier.pl opowiedział, czym jest inteligentna kopalnia, czy dużo ludzi w KGHM mówi po chińsku oraz czy warto jeszcze kupować akcje miedziowego giganta?

KGHM: inteligentna kopalnia to mniej górników

 - KGHM jako firma globalna i wielokulturowa oczywiście ma też pracowników, którzy znają język chiński. Tak uczciwie mówiąc, chiński jest tutaj drugorzędny. W transakcjach operujemy językiem angielskim, bo naszym głównym odbiorcą jest giełda w Londynie. W mniejszym stopniu, bo jakieś 20% naszej całkowitej produkcji idzie do Chin - mówi Herbert Wirth, prezes KGHM-u.

Ostatnie odczyty dotyczące dynamiki PKB w Chinach podzieliły ekonomistów. Część uważa, że gospodarka Państwa Środka wyraźnie zwalnia, co jest zapowiedzią kryzysu. Inni są przekonani, że właśnie realizuje się chiński plan zwiększenia konsumpcji wewnętrznej w Chinach, a co za tym idzie - poprawy jakości życia samych Chińczyków.

- Jeżeli nie będzie jakiś zawirowań globalnych, to pomimo tego co się mówi o gospodarce chińskiej, to myślę, że ceny pójdą do góry, z uwagi na to, że one zbliżają się do krańcowych kosztów uzyskania miedzi. W biznesie trzeba być cierpliwym. Patrząc na wzrost PKB Chin, które zostało oszacowane na poziomie 7%, to i tak patrząc w wartościach bezwzględnych, jest to bardzo dużo. Chiny kupują miedź. A my niestety panikujemy. W związku z tym kapitalizacja KGHM na poziomie 24 mld zł to zdecydowanie za mało. Warto kupować akcje KGHM-u. Jesteśmy w przed decyzjami o zwiększeniu produkcji jak i o uruchomieniu następnych projektów odnośnie do produkcji platyny, palladu - dodaje Wirth.


Wielkie strajki w górnictwie na początku 2015 roku zapewne zmroziły krew w żyłach osób zarządzających kopalniami. Tymczasem KGHM od jakiegoś czasu wdraża projekt inteligentnej kopalni, której głównym założeniem jest pełna automatyzacja procesu wydobycia. Według Wirtha pozwoli to zmniejszyć koszty, ryzyko narażenia życia ludzkiego na niebezpieczeństwo, a także umożliwi dotarcie do złóż, które obecnie są poza naszym zasięgiem.

- Na to by uruchomić nowe kopalnie, poza nowymi technologiami, bo pamiętajmy, że te wszystkie strefy, gdzie następuje mineralizacja, znajdują się dosyć głęboko i to jest bardzo duże wyzwanie i patrząc na dzisiejszy stan techniki, to nie może być tanie. Patrząc na obecne ceny i koszty wydobycia to wyklucza inwestowanie w Polsce. Drugi element to kwestia podatkowa. Podatek od prawa do złoża powinien istnieć, ale jego wymiar ma istotny wpływ na podejmowanie decyzji biznesowych. Dwie liczby za ostatni rok - półtora miliarda podatku od niektórych kopalin plus 800 mln CIT. Z jednej strony podatek od złoża, a z drugiej od dochodu. W tych 860 mln zł mamy też 19% podatku od wykorzystania złóż. Ja z natury rzeczy jestem optymistą i jeśli chcemy ten przemysł rozwijać w Polsce, to podatki muszą się zmienić. Inny scenariusz jest taki, że KGHM ze swoimi aktywami zostanie, ale 60% całkowitej produkcji przeniesie się poza obszar Polski - stwierdza prezes KGHM-u.

- Ciągle i nieustająco pracujemy nad nowymi technologiami, które przełamią barierę wydobycia w trudnych warunkach, co też obniży koszty. Inteligentna kopalnia ma być takim rozwiązaniem. Kopalnia inteligentna to kopalnia bez górników na przodku, co umożliwia wydobycie z głębszych złóż. Śmiało mogę powiedzieć, że dzisiaj już mamy taką technologię. System inteligentnej kopalni to system, gdzie człowiek jest właściwie tylko kontrolerem. System ten najpierw będziemy aplikować w rejonie Polkowic. Jesteśmy już na trzecim poziomie wdrażania tej idei - mówi Herbert Wirth.

A jak to wpłynie na zatrudnienie? Wiele wskazuje na to, że tradycyjne górnictwo powoli odchodzi do lamusa, a fedrownik to zawód tak samo zagrożony zapomnieniem jak szewc.

- Innowacyjność doprowadzi do erozji miejsc pracy, ale trzeba zacząć dyskutować, jak rozwiązać ten problem. Myślę, że tak jak w oświeceniu ludzie znaleźli na to sposób, tak stanie się i teraz. Na pewno część załogi zajmie się obsługą tych narzędzi, oczywiście do momentu aż robot nie zacznie naprawiać robota. Te miejsca pracy w szeroko rozumianej obsłudze i usłudze będą występowały, ale uczciwie mówię, że nie w takiej skali, jak to ma miejsce dzisiaj. Czasami mówię żartobliwie, że przecież nikt nie stoi by zrealizować kapitalizm ludowy, czyli aby pracownik był właścicielem tego kombajnu. Dopuszczam też taką sytuację - komentuje Wirth.

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~killthemall
inteligentna kopalnia to przede wszystkim kopalnia bez durnego prezesa
~dyzma
A jak niby mialoby wygladac inteligetne PANSTWO bez pracownikow p.Wirth?
~NO-2-ZUS
U nas w Polsce PRÓG generowania własnych dochodów w postaci 1100 zł miesięcznie ZUSu (Zakład Ubożenia Społeczeństwa) niezależnie czy coś zarobisz czy nie, czyli jeżeli ktoś chce sobie zarobić uczciwie swoją samodzielną pracą 6000 zł rocznie to nasze Państwo na to nie zezwoli! Dziwny paradoks bo woli płacić zasiłki!
Ile już nasłuchaliśmy
U nas w Polsce PRÓG generowania własnych dochodów w postaci 1100 zł miesięcznie ZUSu (Zakład Ubożenia Społeczeństwa) niezależnie czy coś zarobisz czy nie, czyli jeżeli ktoś chce sobie zarobić uczciwie swoją samodzielną pracą 6000 zł rocznie to nasze Państwo na to nie zezwoli! Dziwny paradoks bo woli płacić zasiłki!
Ile już nasłuchaliśmy się od "pseudo polityków" o wspomaganiu przedsiębiorczości??? Tylko, że nikt nie zaczyna od początku i od podstaw!
Przykre jest to, że nasi "włodarze" mówią tylko o powrocie rodaków z zagranicy nie mając żadnych atutów ku temu co "ciągnie pszczoły do miodu"!
Lepiej robić "polity-reality show" w TV i udowadniać jeden drugiemu, które jest większym "deb.lem"!
Ile jest w nas i w naszym społeczeństwie LĘKU, że tak dajemy sobą manipulować politykom, bankom, urzędom, etc!
Dlaczego nie wyjdziemy na ulicę jak kiedyś nasi ojcowie czy dziadkowie a nawet my sami, którzy teraz boimy się bardziej niż za komuny gdzie zagrożenie było dużo większe i bardziej realne!!!
~miru
Inteligentna kopalnia to bardzo słuszny kierunek. KGHM musi inwestować (!!!), bo przepadnie z kretesem. Jesteśmy światowym potentatem w produkcji srebra i tą pozycję trzeba utrzymać.
Nadmierny fiskalizm państwa powoduje ograniczenie zdolności inwestycyjnych KGHM-u nie tylko w wydobycie - inteligentne kopalnie- ale i w przeróbkę.
Inteligentna kopalnia to bardzo słuszny kierunek. KGHM musi inwestować (!!!), bo przepadnie z kretesem. Jesteśmy światowym potentatem w produkcji srebra i tą pozycję trzeba utrzymać.
Nadmierny fiskalizm państwa powoduje ograniczenie zdolności inwestycyjnych KGHM-u nie tylko w wydobycie - inteligentne kopalnie- ale i w przeróbkę. ZWR-y, HML, HMG to nie są, wbrew pozorom (KGHM-potęga i kasa), super nowoczesne przedsiębiorstwa !
Inteligentna kopalnia poprawi BHP wykluczając ludzi z przodka oraz umożliwi eksploatację niskich, niedostępnych złóż co z kolei zwiększy efektywność wydobycia i produkcji.
Ma to uzasadnienie w czasach kiedy nawet spieki (korzuchy) hutnicze poddaje się przeróbce w celu odzyskania tych 2% srebra i tego co tam jeszcze jest.
~PiechocińskiW
W mojej opinii to lasy państwowe, miedź, wyngiel, piasek dawno powinni wpłacać pieniądze za dobra wszystkich, które wydobywają tak jest na całym świecie. Też bym tak chciał jak zyski to zwiększać płace, a jak straty to ratować podatnikiem.
~ccc
oczywiście, cały zysk z kghm powinien zasilać budżet państwa i powinien być wydawany na poprawę publicznej infrastruktury ... a takim ludziom zarabiającym po kilka milionów jak ów prezes powinno się już dawno podziękować ...
~Obiektywnie odpowiada ~ccc
W PRL'u i ZSSR myśleli tak jak ty, z tym, że to się nazywa komunizm i nigdy nie działa.

Zawsze musi być ktoś zmotywowany, kto realnie zarabia na interesie, inaczej interes nie będzie działał prawidłowo..
~typowynieżyt
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Zedzio
Ostatnio zwolnili prezesa JSW gdyż twierdził że nierentowne kopalnie trzeba zamknąć gdyż tego trupa nie da się uratować przy tych cenach węgla. Przyszedł nowy prezes i robi to co mówił stary prezes ot polska logika :) To samo się robi się w stanach ceny ropy spadły nierentowne wiertnie się zamyka. Herbert Wirth to akurat właściwa Ostatnio zwolnili prezesa JSW gdyż twierdził że nierentowne kopalnie trzeba zamknąć gdyż tego trupa nie da się uratować przy tych cenach węgla. Przyszedł nowy prezes i robi to co mówił stary prezes ot polska logika :) To samo się robi się w stanach ceny ropy spadły nierentowne wiertnie się zamyka. Herbert Wirth to akurat właściwa osoba na właściwym miejscu. Obeznany w temacie związany z zawodem. Nowy prezes podejrzewam dobił by KGHM no chyba że o to by chodziło żeby potem kupić za grosze :)
~Adam222
Tylko zamiast budowy drugiego szybu w Polsce buduje kopalnie w Chile. Co my z tego jako Polacy mamy? Kopalnia w Chile na razie przynosi straty. Kiedyś eksperymentowali w Kongo. Tam skończyło się na sporych stratach.
Chciałbym aby KGHM inwestował i płacił podatki w Polsce. Inaczej można zmienić prezesa na takiego co dba o interesy
Tylko zamiast budowy drugiego szybu w Polsce buduje kopalnie w Chile. Co my z tego jako Polacy mamy? Kopalnia w Chile na razie przynosi straty. Kiedyś eksperymentowali w Kongo. Tam skończyło się na sporych stratach.
Chciałbym aby KGHM inwestował i płacił podatki w Polsce. Inaczej można zmienić prezesa na takiego co dba o interesy kraju a nie swoje i swoich partyjnych kolegów.
W dobrych latach KGHM zarabiał 9 mld zł, teraz mimo inwestycji tylko 2 mld zł. Jakoś nie widać tu geniuszu prezesa. Tylko skomlenie, że płaci podatki.

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki