REKLAMA
WAŻNE

Prezes Grupy Lotos Robert Pietryszyn odwołany ze stanowiska

2016-11-09 14:01
publikacja
2016-11-09 14:01

Rada Nadzorcza Grupy Lotos odwołała w środę Roberta Pietryszyna z funkcji prezesa tej spółki - podał koncern. Decyzją Rady obowiązki prezesa będzie pełnił Marcin Jastrzębski, dotychczasowy wiceprezes ds. operacyjnych. Nie podano przyczyny odwołania Pietryszyna.

Prezes Grupy Lotos Robert Pietryszyn odwołany ze stanowiska / fot. Marek Wiśniewski / FORUM

Pietryszyn był prezesem Grupy Lotos od 13 maja br. Wcześniej przez miesiąc pełnił obowiązki szefa Lotosu. Od 23 grudnia 2015 r. był natomiast członkiem Rady Nadzorczej tej spółki, a 27 stycznia 2016 roku został powołany na przewodniczącego RN. Na stanowisku prezesa Lotosu Pietryszyn zastąpił Pawła Olechnowicza, który pełnił tę funkcję przez 14 lat.

Obradująca w środę w Warszawie Rada Nadzorcza zdecydowała też o powierzeniu z dniem 9 listopada 2016 r. pełnienia obowiązków prezesa zarządu Marcinowi Jastrzębskiemu, dotychczasowemu wiceprezesowi zarządu ds. operacyjnych.

Nowy prezes koncernu będzie wyłoniony w drodze konkursu. Rada Nadzorcza spółki nie podała jednak terminu jego ogłoszenia.

Obejmując stanowisko prezesa Lotosu Robert Pietryszyn złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu PZU. Był on w zarządzie PZU od stycznia br. Ponadto, zgodnie z informacją spółki, zrezygnował również z pełnienia funkcji członka zarządu spółki zależnej od PZU - Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie.

Były prezes Lotosu karierę zawodową rozpoczął jako pełnomocnik zarządu spółki Kronn. W latach 2004-2006 pełnił funkcję konsultanta, menedżera projektów w spółce PROFES Capital. W 2006 r. pracował jako ekspert w PKO BP, gdzie zajmował się optymalizacją pracy banku i restrukturyzacją kosztów; w tym samym roku pełnił funkcję członka zarządu ds. organizacji i strategii w spółce Dolfamex.

W latach 2006-2008 Pietryszyn był związany z Grupą Kapitałową KGHM Polska Miedź SA, a w latach 2011-2016 pełnił funkcję prezesa zarządu w spółce Wrocław 2012 (Stadion Wrocław). Zasiadał m.in. w radach nadzorczych spółek: DOLMED SA, Polcolorit SA, Wrocław 2012, Radio Merkury SA, PGE Dystrybucja Rzeszów sp. z o.o., Ruch SA.

Grupa Lotos SA to jedno z największych przedsiębiorstw w kraju. Prowadzi działalność w Polsce i poza jej granicami, zajmując się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych.

W Grupie Lotos Skarb Państwa ma 53,19 proc. udziałów. ING OFE posiada 6,35 proc., a pozostali akcjonariusze 40,46 proc. W skład grupy kapitałowej, poza Grupą Lotos, która zarządza rafinerią w Gdańsku, wchodzi 15 spółek ze znakiem Lotos.

W spółkach Skarbu Państwa: Grupie Lotos, PKN ORLEN, KGHM Polska Miedź, Grupie Azoty oraz Polskiej Grupie Zbrojeniowej Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi kontrolę, która obejmuje okres od 1 grudnia 2015 roku. CBA sprawdza sygnały o nieprawidłowościach, jakie wpływały do Biura. Funkcjonariusze CBA badają umowy i wydatki spółek na usługi z zakresu public relations, marketingowe, reklamowe, na usługi doradcze i inne o podobnym charakterze. Analizie, oprócz zakresu samych umów, została poddana dokumentacja wykonawcza i rozliczeniowa. Kontrola jest w toku.

Miesiąc temu Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów nadzorujący likwidację MSP powiedział PAP, że po ogłoszeniu wyników audytu w spółkach Skarbu Państwa możliwe są zmiany w zarządach największych spółek. "Nie będziemy z tymi zmianami czekać do grudnia" - powiedział PAP. "Jeśli chodzi o audyt przeprowadzany w spółkach Skarbu Państwa na zlecenie ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, pierwszy generalny wniosek jest taki, że spółki poniosły duże koszty obsługi prawnej, doradztwa" - tłumaczył. (PAP)

bls/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~stuudentt
Ja też chcę być prezesem choć przez kilka miesięcy
~pracownik
Obecny Zarząd LOTOS nic nie zrobił i nie zrobi bo się nie zna

Kilka danych dotyczących pracy poprzedniego Zarządu LOTOS

Rafineria
2002 rok - przerób 3 mln ton ropy
2016 rok - przerób 10,5 mln ton ropy zrealizowany PROGRAM 10 +
2013 rok - strategia i program rozwoju EFRA (trwa realizacja koksowania ciężkich
Obecny Zarząd LOTOS nic nie zrobił i nie zrobi bo się nie zna

Kilka danych dotyczących pracy poprzedniego Zarządu LOTOS

Rafineria
2002 rok - przerób 3 mln ton ropy
2016 rok - przerób 10,5 mln ton ropy zrealizowany PROGRAM 10 +
2013 rok - strategia i program rozwoju EFRA (trwa realizacja koksowania ciężkich frakcji)
2002 - 2015 rok dziesiątki zaawansowanych technologicznie inwestycji w tym gazyfikacja, fronty nalewcze, oczyszczalnie

Sieć stacji
2002 rok - ~10 stacji paliw
2016 rok - ponad 400 stacji paliw
Upstream
2002 rok - 0 wydobycia
2016 rok - 1,2 mln ton
O innych drobiazgach jak: giełda, prestiż, sponsoring polskiego sportu, kultury, medycyny nie wspomnę.


Czym może się pochwalić obecny Zarząd?

Niczym bierze tylko kasę

Dlaczego to Panie i Panowie z Rady Nadzorczej robicie? Przecież to majątek Skarbu Państwa.
~Arek
Jaki konkurs na prezesa? Chyba że Kaczyński będzie w ciemno losował CV Misiewiczów.
~Jakub
Następny nieudacznik Misiewicz.
A Kaczyński, Duda i Pani z broszką obiecali że będzie inaczej niż za PO.
i co i znowu g.....o.
,, Misiewicze wszystkich miast łączcie się w kolejce do koryta''
~jj
to ile odprawki "misiewicz" przytulił?
~Anja
Ewa Kopacz przyczynila sié do zwyciestwa Trampa http://almoc.pl/img.php?id=8411
~Voytek
Ciekawe ile dostanie odprawy za pół roku obsadzania stołka. Teraz takie zmiany będą w spółkach skarbu państwa co pół roku. Tak się ustawi paru kolegów i rodzinę.
~Bartek
W spolkach skarbu panstwa nie sa i tak.musi byc wazne (choc to oczywiście pomaga) kwalifikacje prezesa. Prezes musi miec dobre koneksje polityczne. Inaczej nie da sobie rady. Wiec prosze nie oceniac zadnego prezesa pod kątem wiedzy.
~Krzysiek
Wy polskie bydło utopicie się we własnych fekaliach - i bardzo dobrze, jesteście zakałą Europy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki