REKLAMA

Prezes Glapiński zaszkodził złotemu. Kurs euro blisko 4,50 zł

2021-06-14 09:45
publikacja
2021-06-14 09:45
Prezes Glapiński zaszkodził złotemu. Kurs euro blisko 4,50 zł
Prezes Glapiński zaszkodził złotemu. Kurs euro blisko 4,50 zł
fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu / / FORUM

Po piątkowych „występach” szefa Narodowego Banku Polskiego kurs euro dynamicznie ruszył w kierunku poziomu 4,50 zł. Prezes Adam Glapiński starał się bowiem mitygować oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w Polsce.

- Podwyżka stóp procentowych, nawet symboliczna, w obecnych warunkach nie miałaby sensupowiedział podczas piątkowego wystąpienia prezes NBP Adam Glapiński. To jasny sygnał dla inwestorów, że kierownictwo polskiego banku centralnego nie chce się zgodzić nawet na kosmetyczne podniesienie niemal zerowych stóp procentowych. Ponadto prezes Glapiński kolejny raz bagatelizował kwestię inflacji, uznając jej wzrost za "przejściowy" i niezależny od polityki pieniężnej.

Wypowiedzi prezesa Glapińskiego, choć nie były zaskoczeniem, to jednak mogły rozczarować tę część rynku i tych ekonomistów, którzy oczekują podniesienia kosztów kredytu jeszcze w 2021 roku. Rezultatem był wyraźny spadek rentowności polskich obligacji, co zmniejsza atrakcyjność inwestycyjną polskiej waluty.

Jeszcze w piątek po południu kurs euro podniósł się o trzy grosze, zatrzymując się dopiero tuż poniżej linii 4,50 zł. W poniedziałek o 9:40 wspólnotowa waluta była wyceniana na 4,4849 zł, czyli podobnie jak przed weekendem.

Jeszcze mocniejszy był dolar amerykański, w poniedziałek rano wyceniany na 3,7070 zł. Po raz pierwszy od czterech tygodni kurs USD/PLN znalazł się powyżej 3,70 zł, poniżej której udało się zejść w połowie maja.

Kurs franka szwajcarskiego wynosił 4,1232 zł i był już o ok. 7 groszy wyższy niż jeszcze na początku miesiąca. Za funta brytyjskiego płacono 5,2259 zł.

KK

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
wtomek
"Prezes Glapiński zaszkodził złotemu"- Już naprawdę dziadostwo uprawiacie. Ma dużą moc facet , wszystkie waluty potaniały do dolara. dzięki za taki obiektywizm mediów.
karbinadel
Nic nie jest przypadkowe. Złoty ma być słaby, żeby łatwiej było wyprzedawać polskie dobra za granicę (oficjalnie nazywa się to wspieraniem eksportu). A elektorat ma siedzieć w kraju i żreć kartofle, a nie szlajać się po zagranicach
tutaj
Jakiś przykład tego wyprzedawania polskich dóbr?. O jakie to dobra ci chodzi? Bo jeśli ci chodzi o produkty produkowane w fabrykach w Polsce to mas rację. Złoty ma być słaby, by eksporterzy utrzymali swoje pozycje. Przy słabszym złotym koncerny wywalą polskich producentów z łańcuchów dostaw.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
daniel_1
Tytuł powinien brzmieć:
Polski Złoty jest wymienialny na całym Globie.
Trzymajcie złotówki.
koperytko
tytuł powinien brzmieć - prezes NBP wspomógł Polską gospodarkę
pomorzaninm
"Inflacja trwa i trwa mać !!!" - powiedział prezes po konferencji bo sympatyków partii rządzącej. Dzieki inflacji rząd dostaje darmowe 4-5% od oszczednosci złych Polaków-Kułaków a rozdaje dobrym bezrobotnym prawdziwym Polakom ..taki mechanizm Janosikowy...
"Zabrał bogatym a rozdał między swoich..." J.K
koperytko odpowiada pomorzaninm
Biorąc Twoja bezsensowną narracją. Jezeli wymyslasz jakięś 5% oszczędności z sokzuraka i twierdzisz ze trafiaja (nie wiem jakim cudem) do rzadu (raczej budżetu) - to czym jest rząd ??? to sa nasze pieniadze czy moze Morawiecki to zabiera z Obajtkiem ??? Poziom lemingozy przeraza...
koperytko odpowiada pomorzaninm
Może odwróć narracje - rząd ( ???? buahaha ) nie wziął pieniedzy od kredyciarzy bo płacą mniejsze raty. .. a może rząd dopłaca do kredyciarzy... i teraz nie wiem, Morawiecki z Obajtkiem płaca ze swoich ???
pomorzaninm odpowiada koperytko
nie martw sie panie Korytko wyniki wyborów z Rzeszowa pokazują ze idzie rozliczenie i nadchodzi fala zmian... ludzi nie interesuje juz wojna po - pis ...i znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania na sali sądowej.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki