REKLAMA

Prezes Gaz-Systemu: w pierwszych dniach Baltic Pipe będzie działać na ok. 20 proc. mocy

2022-09-27 13:47, akt.2022-09-27 16:39
publikacja
2022-09-27 13:47
aktualizacja
2022-09-27 16:39

Prezes operatora przesyłowego Gaz-Systemu Tomasz Stępień spodziewa się, że w pierwszych dniach działania, gazociągiem Baltic Pipe będzie płynąć ok. 200 tys. m sześc. gazu na godzinę przy maksymalnej przepustowości ponad 1 mld m sześc. na godzinę.

Prezes Gaz-Systemu: w pierwszych dniach Baltic Pipe będzie działać na ok. 20 proc. mocy
Prezes Gaz-Systemu: w pierwszych dniach Baltic Pipe będzie działać na ok. 20 proc. mocy
fot. Dariusz Górajski / / FORUM

"Spodziewamy się że przepływ na początku 200 tys. m sześc. na godzinę przy przepustowości nominalnej ponad 1 mln m sześc. na godzinę" - powiedział Stępień na konferencji prasowej w tłoczni gazu w Goleniowie. Wcześniej we wtorek symbolicznie otwarto tam gazociąg Baltic Pipe, który zacznie przesyłać gaz do Polski 1 października.

Jak przypomniał, w pierwszych miesiącach działania przepustowość gazociągu będzie ograniczona, ponieważ w Danii trwają jeszcze prace na niektórych odcinkach magistrali. Duński operator Energinet zapowiada, że gazociąg będzie mógł ruszyć z pełną mocą pod koniec listopada.

Stępień zapewnił również, że gaz ze złóż na szelfie norweskim popłynie gazociągiem Europipe II i do Niemiec i do Polski, zgodnie z zamówieniami. "Nie ma tu żadnego zagrożenia" - zaznaczył. System Baltic Pipe zaczyna się od tzw. wpinki do Europipe II na Morzu Północnym.

Prezes Gaz-Systemu poinformował także, że cały projekt nie jest jeszcze rozliczony pomiędzy inwestorami - czyli Gaz-Systemem i duńskim Energinetem, a dopiero po jego rozliczeniu poznamy ostateczne koszty. Jak jednak oszacował, "jest ok. 1,6 mld euro, mniej więcej po połowie".

Polski system gazowy gotowy na przyjęcie 10 mld m sześć. gazu rocznie

Stępień zapewnił, że "polski system gazowy jest dzisiaj gotowy na przyjęcie i przesłanie 10 mld m sześć. rocznie gazu ziemnego z Norwegii do polskich odbiorców". Dodał, że pierwszy gaz do Polski popłynie Baltic Pipe 1 października.

"Wcześniej rozbudowaliśmy Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, uruchomiliśmy dwa duże gazociągi na Litwę i Słowację, wybudowaliśmy 2 tys. km gazociągów w Polsce, cztery (...) tłocznie gazu, dodając ponad 150 proc. mocy przesyłowych do istniejących mocy przesyłowych polskiego systemu gazowego" - przypomniał.

Jak zaznaczył, dzięki tym inwestycjom Polska "uzyskała trwałą niezależność od dostaw gazu ze Wschodu, a strategia dywersyfikacji w roku 2022 została zrealizowana".

Uruchamiany 1 października br. gazociąg Baltic Pipe składa się z pięciu elementów - połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowanej trasy przesyłu gazu przez Danię, tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z dodatkowych elementów polskiego systemu przesyłowego. Budowa została ukończona w 2022 r., za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Docelowo system zdolny jest transportować do Polski 10 mld m sześc. gazu.

Kosiniak-Kamysz: dobrze, że jest gazociąg, szkoda, że nie zakontraktowano pełnego przepływu

Dobrze, że gazociąg Baltic Pipe jest uroczyście otwierany, ale zastanawia, dlaczego wcześniej nie zakontraktowano pełnego przepływu - mówił na wtorkowej konferencji prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując otwarcie tego gazociągu.

W tłoczni gazu w Goleniowie (Zachodniopomorskie) symbolicznie uruchomiono we wtorek przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Gazociąg tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii poprzez Danię do Polski. Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki.

Fakt ten skomentował na konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL i szef klubu Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL zaznaczył, że nie dziwi się, iż gazociąg Baltic Pipe jest uroczyście otwierany, bo "ktokolwiek by rządził, otwierałby go uroczyście".

"Bardziej mnie zastanawia, dlaczego nie zakontraktowano wcześniej pełnego przepływu przez gazociąg Baltic Pipe, dlaczego nie uruchomiono też wcześniej rewersu na Jamale i nie korzystano z gazu norweskiego" - mówił prezes PSL.

"Te pytania są ważniejsze niż uroczyste otwarcie" - dodał. 

autor: Piotr Śmiłowicz

(PAP)

autorka: Magdalena Jarco, Elżbieta Bielecka

emb/ wkr/ drag/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Brawo dla rządu. 20 lat zabiegano w Polsce o norweski gaz. W końcu jest. Kolejna udana inwestycja.
dasbot
Połowiczne brawo, bo nie zapewniono kontraktów handlowych w ramach Europipe 2, aby w pełni wykorzystać potencjał Baltic Pipe w wielkości 10 mld m3 rocznie, w 2023 poza gazem z pól PGNIG w Norwegii, czyli 1/4 mocy, nie będziemy mogli przesłać nic.........sabotaż NS1 & NS2 przez Jankesów doprowadzi do zapaści gospodarki Niemiec,Połowiczne brawo, bo nie zapewniono kontraktów handlowych w ramach Europipe 2, aby w pełni wykorzystać potencjał Baltic Pipe w wielkości 10 mld m3 rocznie, w 2023 poza gazem z pól PGNIG w Norwegii, czyli 1/4 mocy, nie będziemy mogli przesłać nic.........sabotaż NS1 & NS2 przez Jankesów doprowadzi do zapaści gospodarki Niemiec, co pociągnie w dół całą Europę, w tym Polskę, sądząc po ekspozycji Polski na eksport do Niemiec ca. 30%. Gratuluję samopoczucia
dasbot odpowiada dasbot
Narodowy de....lek Raduś S.........no comments.........twitter com/sikorskiradek?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor
zops
Chołota z fiordów ucieka na południe przed zimą. Wont!
zene
""będzie działać na ok. 20 proc. mocy""

czyli PIS udowadnia,
ze Panie moga byc w ciazy 50/50 albo 20%
Nawet Balbina
zene
A w dniach nastepnych ?

Lipa

Euro II - przylaczenie Baltic Pipa tam gaz niemiecki

https://www.rnd.de/politik/polen-baltic-pipe-die-nachste-ostsee-pipeline-kommt-bestimmt-2P3NQNK37NAUJONPBVTHC7U2CE.html
zene
Jak to PIS robi?
Na otwarcie kupili kilka m3 od Niemców,
bo reszta nie istnieje

Wykres niemiecki gaz Euro II
+ Baltic Pipa po prosbie

https://www.rnd.de/politik/polen-baltic-pipe-die-nachste-ostsee-pipeline-kommt-bestimmt-2P3NQNK37NAUJONPBVTHC7U2CE.html
ivankrakow
Tam w Bałtyku ktoś pływa i te rurki wysadza to i tę pewnie wysadzi.
I tyle będzie z naszej radości :-(
od_redakcji
Czy już pojawiły się wycieki i czy znaleziono paszport Putina w pobliżu?

Powiązane: Baltic Pipe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki