Prezes Eurocash: Polska powinna rozluźnić przepisy migracyjne

2019-06-24 21:42
publikacja
2019-06-24 21:42

Prezes grupy Eurocash Luis Amaral ocenił w poniedziałek w rozmowie z brytyjskim dziennikiem gospodarczym "Financial Times", że Polska powinna rozluźnić istniejące przepisy imigracyjne, jeśli chce utrzymać konkurencyjność i wysokie tempo rozwoju gospodarki.

/ fot. ARC / Puls Biznesu

Eurocash zarządza m.in. sieciami sklepów Lewiatan, Groszek, abc i Delikatesy Centrum, a także saloników prasowych inmedio i hurtowni Cash & Carry.

Amaral ocenił, że trudności z rekrutacją nowych pracowników są "najważniejszym problemem" w jego branży, wskazując, że ich konsekwencją są rosnące koszty pracy, które z kolei przekładają się na ceny produktów dostępnych na rynku.

"Potrzebujemy więcej ludzi. To się nie zmieni. Polacy nie będą mieli więcej dzieci (w najbliższej przyszłości; tak, aby zmieniło to sytuację na rynku pracy - FT/PAP), więc to strukturalny problem" - powiedział Portugalczyk.

"FT" przypomniał, że od 2014 roku do Polski imigrowały "setki tysięcy" Ukraińców, określając to "jedną z największych i najmniej zauważalnych europejskich migracji w ostatnich latach", ale jednocześnie zaznaczył, że według danych Eurostatu aż 48,1 proc. firm przemysłowych skarży się na problemy z brakiem pracowników.

Szef Eurocash wskazał, że zmiana istniejących przepisów imigracyjnych pozwoliłaby na poprawę sytuacji, zwracając uwagę na to, że zgodnie z obecnymi regulacjami Ukraińcy pracujący na podstawie krótkoterminowych rejestracji na podstawie oświadczenia, mogą pracować jedynie przez sześć lub dziewięć miesięcy w ciągu roku.

"Bardzo ważne jest, żeby Ukraińcy nie musieli wracać (na Ukrainę) co sześć miesięcy. Powinniśmy mieć stabilność, bo to nie tylko kwestia tego, że nie mamy ludzi (do pracy - PAP), ale też tego, że wyjeżdżają (...) i potem wracają, co wytwarza bałagan, jeśli chodzi o produktywność" - analizował, wskazując, że wszystkie braki pracowników w sklepach lub magazynach przenoszą się na ceny produktów.

Na koniec 2018 roku grupa Eurocash zatrudniała niespełna 22 tysiące osób.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
mazurek_andrzej
Panie , zajmij się handelkiem , a od Polski wara ,nie krytykuj i nie pouczaj ,ciesz sie z e tyle zarabiasz !!!!!!
spock55
" trudności z rekrutacją nowych pracowników są "najważniejszym problemem" w jego branży"

za psie pieniądze zapomniał dodać.
niepelnosprawny_org
czyli isc sladem uk istac se pozniej takim krajem jak uk z ogromnymi problemami zon i coraz mniejszymi prawami dla chrzescijan a ogromnymi dla przybyszow... jedz pan na bliski wschod tam pana miejsce...pozbawil sie pan chrzescijanstwa wiec jak ruscy gadali wsio rowno wszystko rowne i nie da sie rozroznic zle od dobrego...
leonidass
Z punktu widzenia Wawy mam wrażenie, że te przepisy zostały wycofane. Cały czas zachodzę w głowę skąd Ci ludzie się tutaj biorą, łapanki jakieś? Uber eats przoduje, dzięki czemu po osiedlach non stop kręcą się obcy jegomoście, którzy mam wrażenie są zupełnie anonimowi dla służb Z punktu widzenia Wawy mam wrażenie, że te przepisy zostały wycofane. Cały czas zachodzę w głowę skąd Ci ludzie się tutaj biorą, łapanki jakieś? Uber eats przoduje, dzięki czemu po osiedlach non stop kręcą się obcy jegomoście, którzy mam wrażenie są zupełnie anonimowi dla służb państwowych.
kkk1111
a to my MAMY! jakieś służby państwowe od zmiany ustroju
pluto85md
Naprawde komu sie wydaje, ze jak pensje z dnia na dzien skocza 2x to problem sie rozwiaze? Ze niby Polacy sie wtedy cudownie rozmnoza i to oczywiscie Ci w wieku produkcyjny. Jedynym pewnym efektem wowczas bylyby ceny 2x.
logiczny
wystarczy spojrzeć jak rozluźnienie polityki migracyjnej przez Niemcy "świetnie" wpłynęło na ichnie tempo rozwoju w nie tak znowu długiej perspektywie czasowej.
niepelnosprawny_org
DLUGIEJ PERSPEKTYWIE- dzieki i o to wlasnie tu chodzi, jak jestes firma to myslisz na lata w przyszlosc i one cie dotkna, a pieniadze czy pomoga, zbobyte na tych latach pracy przybyszow?...
fakty
Ile waszym zdaniem minimalnie powinien zarabiać prosty pracownik handlu, usług czy fizyczny ? 3000 zł na rękę ? Też się z tym zgadzam. Tylko, że jeśli pracownik dostaje na rękę 3000 zł, to pracodawcę kosztuje to 5500 zł. Jest to o tyle śmieszne, że tyle wynosi minimalna w UK. Różnica jest taka, że w UK od 5500 Ile waszym zdaniem minimalnie powinien zarabiać prosty pracownik handlu, usług czy fizyczny ? 3000 zł na rękę ? Też się z tym zgadzam. Tylko, że jeśli pracownik dostaje na rękę 3000 zł, to pracodawcę kosztuje to 5500 zł. Jest to o tyle śmieszne, że tyle wynosi minimalna w UK. Różnica jest taka, że w UK od 5500 zł, pracownik dostanie 5000 zł, w Polsce 3000 zł. Czy wy uważacie, że Polska jest tak samo rozwiniętym i bogatym krajem jak UK ? Czy jesteście gotowi na ceny 1;1 jak w UK ? To nasi politycy nas okradają, a później wmawiają, ze tak musi być i ludzie łykają, bo ksiądz w niedzielę na kazaniu dorzuci, że żyjemy za karę i nagroda może nas spotka po śmierci, jeśli będziemy grzeczni na ziemi i będziemy służyć naszym panom (wójtowi, szefowi i plebanowi).
Więc zginajcie krzyże i harować bo bp Głódź potrzebuje nowych Danieli do swojego pałacu, a marszałek Kuchciński nie będzie z bydłem PKP jeździł do domu na weekend, a paliwo do Gulfstreama kosztuje.
and00
Naprawdę uważasz że spiker z izby gmin jeździ pociągiem?
I że kościół angielski klepie biedę?
Ale rozumiem, jeżeli ci ksiądz mówi na mszy że żyjesz za karę.
Współczuję
I co do tego ma ZUS?
W UK jest zupełnie inny system, tam się odkłada samemu

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki