REKLAMA

Prezentacja Łodzi na Expo 2022: Miasto jest secesyjną perłą

2016-11-23 15:06
publikacja
2016-11-23 15:06
Prezentacja Łodzi na Expo 2022: Miasto jest secesyjną perłą
Prezentacja Łodzi na Expo 2022: Miasto jest secesyjną perłą
fot. Marian Zubrzycki / / FORUM

Na początku XX wieku Łódź stała się secesyjną perłą w Europie Środkowej; chcemy ją zrewitalizować i przywrócić jej piękno - mówił wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki, który w środę w Paryżu przedstawił kandydaturę Łodzi do International Expo 2022.

"Łódź wyrosła z ciężkiej pracy ludzi kilku kultur i religii, z marzeń ambitnych tych, którzy niczym baron Haussmann w Paryżu postanowili przebudować i stworzyć miasto od nowa. Dzięki tym działaniom na początku XX wieku Łódź stała się secesyjną perłą w Europie Środkowej" - przypomniał Rosicki, który podkreślił, że rewitalizacja Łodzi i zorganizowanie na jej terenie wystawy EXPO International w 2022 r. jest marzeniem wszystkich łodzian.

Wiceprezydent miasta przypomniał, że z powodu wojen światowych i komunizmu część łódzkiego dziedzictwa została stracona. Dodatkowo kryzys pogłębił upadek - jak mówił - "przestarzałego przemysłu włókienniczego na początku lat 90., gdy Polska przechodziła transformację w kierunku gospodarki wolnorynkowej".

"W XXI wiek weszliśmy z ogromną potrzebą odnalezienia dla miasta nowej drogi i nowej filozofii działania. Odpowiedzią na te wyzwania okazała się idea rewitalizacji, obejmującej zarówno aspekty budowlane i gospodarcze, ale przede wszystkim kwestie społeczne i kulturowe. Dzięki nim Łódź staje się miejscem, w którym przyjemnie się mieszka, dobrze pracuje i w ciekawy sposób spędza czas wolny" - mówił wiceprezydent Łodzi.

Przypomniał też, że władze miasta zdecydowały się na wielką odbudowę historycznego, zabytkowego centrum i nową jakość przestrzeni publicznych.

"Zaprosiliśmy łodzian, aby ponownie zamieszkali w centrum, a dawnym zespołom fabrycznym nadajemy zupełnie nowe funkcje - biurowe, mieszkalne i usługowe. W jednej z gigantycznych fabryk powstało największe centrum handlowo-rozrywkowe w naszym kraju, w drugiej centrum przemysłów kreatywnych i sztuki offowej, w jeszcze innej znalazła swoją siedzibę Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, ściągająca do Łodzi kolejnych inwestorów" - powiedział. Podał też przykład zrewitalizowania elektrociepłowni EC1, która przyjęła funkcję centrum nauki, kultury, techniki i ma unikatowe przestrzenie wystawiennicze.

"Dla mnie najważniejsze jest to, że łodzianie są znowu dumni ze swojego miasta, chcą w nim mieszkać, zakładać rodziny, uczyć się, studiować i pracować. Są dumni, że mieszkają w +ostatnim nieodkrytym mieście+, które ma swój niepowtarzalny urok i charakter" - dodał Rosicki.

Podczas prezentacji w siedzibie OECD w Paryżu wystąpił również wiceszef Ministerstwa Rozwoju Tadeusz Kościński, który podkreślił, że wystawa Expo w Łodzi będzie ukoronowaniem rewitalizacji miasta. Przypomniał też, że Łódź położona jest w centrum Polski i jest najlepiej skomunikowanym miastem pod kątem drogowym, kolejowym i lotniczym. "Taka lokalizacja umożliwi gościom dogodny dojazd do terenu Expo" - zapewniał.

"Jestem przekonany, że kluczem do powodzenia rewitalizacji wpisanej w trendy urbanistyczne jest włączenie społeczne. To właśnie udział mieszkańców ma decydujący wpływ na kreatywność miast oraz akceptację zachodzących przemian" - zaznaczył Kościński. Podkreślił przy tym, że w XX wieku gwałtownie wzrosła liczba ludności mieszkającej w miastach. "Metropolie często przekształcają się nieprzyjazne dla społeczeństwa aglomeracje. Mądre zarządzanie miastami, z myślą o ich mieszkańcach oraz z myślą o zachowaniu dziedzictwa historycznego i kulturowego jest wyzwaniem wspólnym dla całego świata" - mówił.

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Ich atrakcją są pawilony przygotowane przez uczestników, np. kraje, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe. W wyborze organizatora wystawy uczestniczą przedstawiciele 169 państw. Ostateczna decyzja dotycząca wystawy Expo w Łodzi ma zapaść pod koniec 2017 r.

Gliński: miasto godne wyzwań XXI w.

Pragniemy, by Łódź stała się miastem godnym wyzwań XXI wieku, ośrodkiem nowych idei i otwartym na świat centrum kultury - mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, który w środę w Paryżu przedstawił kandydaturę Łodzi do International Expo 2022.

"Polska leży w sercu Europy. Od ponad tysiąca lat, od kiedy powstało państwo polskie, należy do europejskiej wspólnoty, zbudowanej na religijnych i humanistycznych wartościach oraz współpracy między narodami. Są one zbieżne z ideą Wystaw Światowych" - mówił Gliński, który przedstawił Łódź na 160. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu. Tematem polskiej wystawy - zgłoszonym oficjalnie w czerwcu br. - jest kompleksowa rewitalizacja terenów miejskich; ideę odzwierciedla hasło "City Re: Invented".

Wicepremier przypomniał, że Polska, która leży między Wschodem a Zachodem, poznała w XX w. tragedię okupacji, dwóch wielkich wojen, a także boleśnie doświadczyła totalitaryzmu. "To właśnie w Polsce narodziła się Solidarność, wielki ruch społeczny, który zapoczątkował demokratyczne przemiany w Europie" - mówił Gliński, dodając, że przejście od komunizmu do demokracji oraz budowa gospodarki rynkowej było dla polskiego społeczeństwa długim procesem.

"Przemiany, które trwają od 27 lat, są jednak wzorem i przykładem dla innych krajów regionu. Polska była ich prekursorem, a dziś lojalnym partnerem dla Europy i całego świata" - zaznaczył minister. Wymienił też zalety Polski. "Wielkim atutem jest jej położenie geograficzne i potencjał ludzki. Dysponujemy sztabem znakomitych organizatorów i zapleczem logistycznym. Zapewniamy wolę współpracy, profesjonalizm i entuzjazm" - przekonywał Gliński.

Przypomniał, że Polska podejmowała już wielkie wyzwania, które zrealizowała z powodzeniem. "Przykładem są organizowane wspólnie z Ukrainą Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Polska podołała także wielkiemu wyzwaniu - organizacji Światowych Dni Młodzieży 2016. Z pielgrzymką przybył wtedy papież Franciszek. Zapewniliśmy pełne bezpieczeństwo i profesjonalną organizację i radość 2,5 miliona pielgrzymów z całego świata" - mówił wicepremier.

Dodał też, że polskim sukcesem jest Europejska Stolica Kultury, organizowana w tym roku we Wrocławiu. "Aspekt kultury jest szczególnie ważny, bo jest ona językiem uniwersalnym, zbliża i łączy ludzi. To właśnie w kulturze przenikają się idee, pomysły i wartości. Idea przyjaznego współistnienia różnych nacji i kultur jest w Polsce od wielu wieków szczególnie istotna i w pełni zbieżna z ideą Wystaw Światowych" - zaznaczył.

"Jesteśmy otwarci na współpracę i partnerskie współdziałanie. Polska jest lojalnym członkiem Unii Europejskiej i stabilnym, solidnym partnerem dla całego świata. Dowiodła tego wielokrotnie" - zapewnił Gliński.

Wicepremier powiedział, że Polska, a wraz nią Europa Środkowa, jest całkowicie przygotowana do organizacji Światowej Wystawy EXPO 2022. "Jesteśmy partnerem godnym zaufania i podołamy oczekiwaniom organizatorów. Chcemy zaprosić wszystkie kraje i miasta do konstruktywnej debaty. Z wielu miast Polski wybraliśmy Łódź. Przez ponad stulecie było to miasto przemysłowe. Dziś pragniemy, by po rewitalizacji i budowie nowej infrastruktury Łódź stała się miastem godnym wyzwań XXI w., ośrodkiem nowych idei i otwartym na Europę i świat centrum kultury" - powiedział Gliński.

"Proponujemy organizację EXPO 2022 w Łodzi, mieście, które zyskuje całkowicie nowe oblicze, przy zachowaniu jego historycznej tożsamości, wspaniałego dziedzictwa oraz dorobku kulturowego. Dlatego hasłem przewodnim Łodzi jest +City: Re: Invented+" - zakończył Gliński.

(PAP)

nno/ agm/ kar/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Łódź się wyludnia, a wraz z tym spada ilość kapitału i rośnie cena mieszkań. Należy opodatkować wartość ziemi - tylko to obniży ceny lokali i przywróci Łódź do życia.
~Jg
Tjaaa, perłą. Chyba kalkutą europy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki