REKLAMA

Premier zapowiedział wizytę w Małopolsce; sprawdzi m.in. jak działają służby na terenach zagrożonych powodzią

2019-05-22 15:22
publikacja
2019-05-22 15:22

Będę chciał się naocznie przekonać jak działają służby na terenach zagrożonych, w szczególności w województwie małopolskim - powiedział w środę po wideokonferencji z wojewodami dot. sytuacji po intensywnych opadach deszczu premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że chodzi głównie o Małopolskę.

/ fot. Adam Guz / KPRM / Flickr

"Będę chciał się przekonać naocznie, sam, jak działają te służby u państwa, w szczególności w województwie małopolskim, dlatego w krótkim czasie udam się do pana panie wojewodo i będę chciał zobaczyć, jak działa koordynacja pomiędzy poszczególnymi służbami w tych najbardziej poszkodowanych miejscach" - powiedział po spotkaniu w MSWiA premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił również, że wszystkie wypłaty wstępnych środków związanych z klęskami żywiołowymi muszą trafić jak najszybciej do gmin, żeby zostały jak najszybciej rozdystrybuowane do poszkodowanych. "Trzeba jak najszybciej pomóc ludziom w usuwaniu szkód" - zaznaczył.

Poinformował, że najtrudniejsza sytuacja jest w województwie małopolskim, szczególnie w części wschodniej tego województwa, a także w części zachodniej województwa podkarpackiego i w dziesięciu powiatach województwa śląskiego. Dodał, że sytuacja powoli uspokaja się w województwie lubelskim, gdzie przeszła trąba powietrzna.

"Słyszę, że alerty pogodowe działają, że są wysyłane informacje do mieszkańców - oczywiście zależne to jest częściowo również od operatorów telekomunikacyjnych, ale rozumiem, że ta współpraca przebiega coraz lepiej" - mówił.

Premier poprosił również o postawienie w stan gotowości wszystkich służb. Zapewnił, że wraz z kierownictwem MSWiA będzie monitorował, w jaki sposób udzielana jest pomoc.

"Proszę o postawienie w stan gotowości wszystkich służb, o przesunięcie służb z innych części województwa tak, żeby była dostępność do pomocy mieszkańcom. Musimy mieć pewność, przekonanie, że sytuacja jest pod kontrolą, że integracja działań pomiędzy poszczególnymi służbami jest wykonywana we właściwy sposób" - poinformował po wideokonferencji premier.

"Będziemy chcieli razem z ministrem spraw wewnętrznych i administracji panem Joachimem Brudzińskim - we współpracy z wiceministrami - sytuację obserwować, weryfikować, sprawdzać, czy wszystko działa w należyty sposób i przede wszystkim pomagać mieszkańcom" - dodał.

Premier zwrócił w tym kontekście uwagę na sytuację starszych, samotnych osób. "One są szczególnie narażone na to nieszczęście, na skutki nieszczęść. Dbałość o tych ludzi - nasze babcie, naszych dziadków - jest szczególnym obowiązkiem pastwa" - powiedział. Podziękował przy tym mieszkańcom, którzy "w tak solidarny sposób pomagają innym".

Premier Mateusz Morawiecki w środę wziął udział w wideokonferencji z wojewodami z regionów, gdzie wystąpiły intensywne deszcze i podtopienia. Obok szefa rządu w rozmowach uczestniczyli m.in. wiceministrowie SWiA.

Wideokonferencja odbyła się w siedzibie resortu spraw wewnętrznych i administracji. Premier Mateusz Morawiecki wraz z wiceministrami SWiA omówili aktualną sytuację meteorologiczną i hydrologiczną w regionach, w których odnotowano zwiększoną ilość opadów oraz lokalne podtopienia.

W wideokonferencji wzięli udział wojewodowie z województw: małopolskiego, podkarpackiego śląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego oraz dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

We wtorek trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów. Na skutek nawałnicy, która zrywała dachy, linie energetyczne, łamała drzewa, uszkodzone są 82 budynki - 26 mieszkalnych i 56 gospodarczych.

W środę w nocy w związku z występowaniem nad Polską aktywnego układu niżowego, który utworzył się nad Karpatami Wschodnimi doszło intensywnych opadów deszczu, które spowodowały podtopienia na południu kraju.

W pow. dąbrowskim w Małopolsce z powodu wylania rzeki Breń 31 osoby zostały ewakuowane – podał PAP Mirosław Nędza z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie.

W Małopolsce w działania zaangażowanych jest ponad 2 tys. strażaków ratowników - powiedział małopolski komendant wojewódzki PSP Marek Bębenek. Strażacy pracują głownie w powiecie tarnowskim i Dąbrowie Tarnowskiej.

Jak podało IMGW strefy intensywniejszych opadów przemieszają się w środę na zachód. Większych opadów można będzie się spodziewać w rejonie Podhala i Podbeskidzia, po czym deszcze powrócą na wschód. Według prognoz IMGW sytuacja pogodowa zacznie uspokajać się w piątek.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
mith21
"sprawdzi m.in. jak działają służby na terenach" no kabaret! Wiadomo na ludzkiej krzywdzie najlepiej się PiSowi promować. A tak poważnie, służby będą lepiej działać jak nie będą musiały się oglądać za ramię na 'premiera'.
karbinadel
A przy okazji rozejrzy się za jakąś fajną działką :)
misafi
Czekam aż Morawiecki obieca, że deszcz przestanie padać... ale tylko jak wybory wygra PiS.

Powiązane: Powódź w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki