Premier zapowiedział obniżkę ZUS-u, CIT-u i wyprawkę dla dzieci

Rząd planuje obniżkę CIT dla małych firm do 9 proc., niższy, proporcjonalny do wynagrodzenia ZUS, inwestycje w drogi gminne i powiatowe, a także programy społeczne dla rodzin i seniorów – zapowiedział podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy premier Mateusz Morawiecki.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Niższy ZUS dla drobnych przedsiębiorców

Przygotowaliśmy propozycję dla drobnych przedsiębiorców - niższy ZUS, bardziej proporcjonalny, przy niższych przychodach do wysokości 2,5 krotności wynagrodzenia minimalnego - poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

W sobotę w Warszawie trwa konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna". Biorą w niej udział - poza szefem rządu - również prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oraz przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin.

Morawiecki podkreślił, że polska przedsiębiorczość, ta rodzinna - małe i średnie firmy - tworzą polski kapitał, polską własność. "Tego potrzebujemy w naszym programie, żeby w realny sposób móc zmieniać Polskę" - wskazał szef Rady Ministrów.

Poinformował, że rząd PiS przygotował "na najbliższy czas" - projekt, propozycję dla Polaków. "Pierwszym naszym projektem, pierwszą propozycją, która mamy dla Polaków jest niższy ZUS, bardziej proporcjonalnych, przy niższych przychodach do wysokości 2,5 krotności wynagrodzenia minimalnego, czyli 5 tys. 300 zł - co się będzie zmieniało oczywiście w kolejnych latach" - oświadczył Morawiecki.

"Pan Henryk właściciel warsztatu samochodowego, czy pani Agnieszka fryzjerka zarabiają 3 tys. przychodu, płacą taki sam ZUS jak płacą przedsiębiorcy, którzy zarabiają dużo więcej czasami o wiele, wiele więcej. W końcu obiecaliśmy prawo i sprawiedliwość - Polska musi być bardziej sprawiedliwa. To jest część naszego programu" - zaznaczył premier.

Szef rządu podkreślił, że "wiele rzeczy powinno być zrobione wcześniej". Ale - jak mówił - "wcześniej rządzili ci, którzy mieli kamień zamiast serca dla polskich przedsiębiorców i oni mają tylko jeden program, ten program nazywa się +antypis+". "My też mamy tylko jeden program - nasz program nazywa się Polska" - dodał Morawiecki.

Propozycję, aby działalność dorywczą, gdy miesięczny przychód nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia, zwolnić z obowiązku rejestracji, opisał jako "znaczące wyciągnięcie z szarej strefy, bardzo wielu przedsiębiorców".

Podatek CIT dla małych i średnich firm będzie obniżony z 15 do 9 proc.

Podatek CIT dla małych i średnich firm będzie obniżony z 15 do 9 proc. - zapowiedział premier.

"Wszystkie społeczne i gospodarcze działania prowadzimy dzięki uszczelnianiu VAT i wzrostowi gospodarczemu. Jeśli pamiętacie Państwo na początku ubiegłego roku obniżyliśmy CIT z 19 na 15 proc." - powiedział premier.

"W 2017 r. w całym roku podatek CIT wzrósł o 13 proc. (dochody z tego podatku - PAP Biznes). Teraz po raz drugi obniżamy podatek CIT dla małych i średnich firm z 15 proc. do 9 proc." - dodał.

Każde dziecko otrzyma wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł

Chcemy, żeby każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia 18. roku życia, otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Wprowadzenie wyprawki to jeden z zapowiedzianych przez szefa rządu na warszawskiej konwencji projektów.

"Chcemy, żeby każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia osiemnastego roku życia, które uczęszcza do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym" - powiedział Morawiecki. Środki te - dodał - będą przysługiwały bez żadnych warunków, dla wszystkich rodziców.

"Rodzice wiedzą zresztą najlepiej, na co wydać pieniądze dla swoich dzieci; my ufamy Polakom, ufamy rodzicom, ufamy wszystkim" - podkreślił premier.

Jak zaznaczył, projekt wyprawki szkolnej to "kolejny wielki, ważny element" programu społecznego Zjednoczonej Prawicy.

Jesienią przeznaczymy co najmniej 5 mld zł na drogi lokalne

Tej jesieni utworzymy fundusz w wysokości co najmniej 5 mld zł, przeznaczony na budowę i naprawę dróg gminnych i powiatowych - poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

W sobotę w Warszawie trwa konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna". Biorą w niej udział - poza szefem rządu - również prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oraz przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin.

Morawiecki podkreślił, że drogi lokalne są dla rządu "niezwykle ważną częścią programu już na jesienne wybory samorządowe". Poinformował o przeznaczeniu nowych środków na ten cel.

Jak zaznaczył w 2018 r. na drogi lokalne zostanie przeznaczone 1,5 mld zł. "Kwota do tej pory nigdy nie przeznaczana na drogi gminne, drogi powiatowe - na te drogi, które są najbardziej potrzebne w różnych zakątkach Polski" - dodał.

"Utworzymy specjalny fundusz tej jesieni, fundusz co najmniej na 5 mld zł, który na najbliższe 18 miesięcy będzie wielkim zastrzykiem finansowym dla naprawy i budowy dróg gminnych i dróg powiatowych" - zapowiedział szef rządu.

Zwiększyliśmy bezpieczeństwo w różnych wymiarach

Rządy PiS zwiększyły bezpieczeństwo w wymiarach społecznym, finansowym, międzynarodowym, wojskowym i prawnym - przekonywał premier Mateusz Morawiecki na sobotniej konwencji PiS. Wskazał na dywersyfikację dostaw paliw kopalnych i zakup systemu Patriot.

"Zrobiliśmy coś, co od 30 lat wydawało się niemożliwe - dywersyfikujemy źródła dostaw ropy i gazu, to dzięki nam w pozytywna stronę przebiegają negocjacje w zakresie Gazociągu Północnego" - mówił premier w sobotę w Warszawie.

"Jednocześnie dbamy o bezpieczeństwo obronne" dodał, przypominając podpisany pod koniec kwietnia kontrakt z rządem USA na zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot, największą umowę zbrojeniową w historii Polski.

Dziękował ministrowi obrony Mariuszowi Błaszczakowi i jego poprzednikowi Antoniemu Macierewiczowi. "W takiej jedności jest siła, musimy być razem" dodał premier.

Podkreślał, że różne programy udało się sfinansować w tym samym czasie, przy obniżonym deficycie budżetowym. "To właśnie jest coś, czego oni nie mogą zrozumieć: jak to było możliwe, że jednocześnie podpisaliśmy największy w historii III RP kontrakt obronny i zrealizowaliśmy największy w historii II RP kontrakt społeczny" mówił Morawiecki. "Było to możliwe, bo Polska ma dobrego gospodarza, Polska ma Prawo i Sprawiedliwość" oświadczył premier.

23 mld zł w najbliższym latach na program "Dostępność Plus" 

W najbliższych kilku latach PiS przeznaczy 23 mld zł na program "Dostępność Plus", którego celem jest poprawa warunków życia seniorów - zapowiedział podczas sobotniej konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki.

"Na program +Dostępność plus+ w najbliższych kilku latach zagwarantujemy 23 mld zł. To jest mniej więcej tyle, ile wydajemy rocznie na +500 Plus+, po to, żeby poprawić warunki życia seniorom, osobom słabszym, osobom niepełnosprawnym" - zapowiedział w sobotę w Warszawie premier Morawiecki.

"Naszym rodzicom, naszym babciom, dziadkom jesteśmy winni dozgonną wdzięczność, dla nich powinniśmy robić wszystko, żeby ich życie było łatwiejsze" - podkreślił premier.

Szef rządu zapowiedział również wprowadzenie dodatkowej minimalnej emerytury dla kobiet, które osiągnęły wiek emerytalny, nie mają nawet minimalnej emerytury, a urodziły co najmniej 4 dzieci.

"Przecież każdy się zgodzi, że nikt nie robi więcej dla przyszłości Polski, również dla przyszłości systemu emerytalnego niż te panie, które wychowują czwórkę lub więcej dzieci w rodzinach wielodzietnych" - powiedział premier

W 2019 r. wybudujemy 100 tys. mieszkań z programu "Mieszkanie Plus"

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował podczas konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy, że w 2019 r. ma być w budowie 100 tys. mieszkań z programu "Mieszkanie Plus".

Premier podkreślił podczas swojego wystąpienia, że PiS kontynuuje wielkie projekty, które miały być "absolutnie niemożliwe".

Wśród tych projektów Morawiecki wymienił m.in. projekt Via Carpatia, centralny port komunikacyjny, projekt Via Baltica, program czyste powietrze, czyli program walki ze smogiem i program "Mieszkanie Plus". Premier zadeklarował, że w 2019 roku ma być w budowie 100 tys. mieszkań z tego programu.

"Wśród wielu wielkich projektów, które są możliwe ponieważ w skuteczny sposób zarządzamy finansami państwa, w skuteczny sposób doprowadziliśmy do wzrostu polskiej gospodarki" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Autorzy: Jakub Borowski, Anna Tustanowska, Edyta Roś, Rafał Białkowski, Mateusz Roszak

amt/ ero/ rbk/ mro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 gerti

Przepraszam ale mnie rząd nic nie musi dawać, bo ja płacę podatki a oni tylko je dystrybuują. Chciałby by skończyli to ciągłe majstrowanie przy przepisach by zaczęła obowiązywać jakaś ordynacja podatkowa, w której ciągle nie będą grzebać. Tym bardziej, że ta ich kosmetyka nic nie daje poza PR-em. Obniżenie małego ZUS z dwu lat do 6 miesięcy nie jest działaniem na plus tylko dla minus. Co za idiotyzm by ZUS liczyć od przychodów, a nie od dochodów. Wystarczyłoby naliczanie składek ZUS od dochodów jakie osiągają firmy jednoosobowe działające w kiepskich branżach , a nie jak teraz według średniej z najlepszych branż w firmach zatrudniających tysiące pracowników to jest zwykła oszustwo. Tym co nie wiedzą o czym piszę polecam artykuł ordynacja podatkowa 2018 na blogu o działalności gospodarczej "Zasady Ogólne" - zasadyogolne.info/2018/04/ordynacja-podatkowa-2018-zmiany-w.html .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 marek1985

Złota piątka obietnic pana prezesa Kaczyńskiego pokrywa się z tymi postulatami, które nie zrealizowano w mijającej kadencji. 500 plus na każde dziecko to była obietnica, którą jedynie okrojono do drugiego dziecka. Podniesienie kwoty wolnej od podatku pan Morawiecki obiecał nam kilka lat temu. W dalszym ciągu w Europie mamy najwyższe podatki w tym zakresie i otwieranie firmy w Polsce jest bardzo kosztowną i niepewną inicjatywą. Trzynastka dla emerytów to jedynie skumulowanie tego co im się należy. Skoro podwyżki emerytur były na poziomie kilku złotych to delikatnie rzecz biorąc trzynastka jest zwykłym oszustwem względem niewaloryzowanych od lat świadczeń.
Podejrzewam, że źródłem finansowania festiwalu obietnic mogą być od lipca PPK.
Tak czy inaczej polecam usługi tworzenia stron internetowych i różnego rodzaju działań SEO - New Project Łódź .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 11 artur17

A co do CIT to zobaczymy za dwa lata. Optymalizacje, lewe faktury przy 9 proc. są już nieopłacalne. Prze 8 lat CIT nicnie urósł, od dwóch lat rośnie.

! Odpowiedz
8 5 artur17

300 zł wyprawki to ok. 1,2 mld (część wróci w podatku VAT, PIT, CIT). 50 mld dla mafi vatowskich było O.K. :-)

! Odpowiedz
15 11 artur17

Widać róznicę PIS zachęty dla małego biznesu (czyli do ok 5 mln przychodów), lokwidacja biedy i walka o demografię. PO ochrona interesów mafii: automaty , paliwa, karuzele, ustawione przetargi.

! Odpowiedz
6 10 czerwony_wiewior

Wyjątkowo prymitywna propaganda. Te niby obniżki mogą objąć nie więcej niż kilka procent przedsiębiorców. A pozostałych "bogaczom" za chwilę pewnie znowu coś dowalą

! Odpowiedz
7 14 karbinadel

"Pan Henryk właściciel warsztatu samochodowego, czy pani Agnieszka fryzjerka zarabiają 3 tys. przychodu" - jeżeli premier ( a do niedawna minister finansów) uważa przychód za zarobek, to co można powiedzieć o jego kompetencjach ekonomicznych? Mniej niż zero?

! Odpowiedz
4 37 fakpejsy

Powiemy wszystko tylko na nas zaglosujcie!!!

! Odpowiedz
4 34 lockvestor

Nawet nie wiecie co ja bym potrafił Wam naobiecywać przed wyborami.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.