REKLAMA

Premier przedstawi "Plan Marshalla" dla Białorusi

2020-09-14 14:12, akt.2020-09-14 17:13
publikacja
2020-09-14 14:12
aktualizacja
2020-09-14 17:13
fot. Adam Guz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Na najbliższym posiedzeniu liderów europejskich premier Mateusz Morawiecki w imieniu Grupy Wyszehradzkiej przedstawi "Plan Marshalla" dla Białorusi, czyli projekt działań głównie gospodarczych - zapowiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie premiera z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych ws. sytuacji na Białorusi. Szef kancelarii premiera podczas konferencji prasowej zaznaczył, że spotkanie trwało ponad trzy godziny, a dyskusję ocenił jako merytoryczną i owocną.

"Wszystkim politykom niezależnie od tego, jakie środowisko polityczne, klub czy koło reprezentują chodzi o kwestię najistotniejszą, czyli suwerenność Białorusi. Różnimy się w drogach dojścia do tego, możemy różnić się w kwestiach związanych ze szczegółami, tutaj Konfederacja podkreślała kilkakrotnie rozbieżność tych poglądów, ale cel nadrzędny: suwerenność Białorusi, która w konsekwencji daje też bezpieczeństwo i stabilność dla Polski jest bezdyskusyjna" - powiedział Dworczyk.

Szef KPRM przekazał, że podczas spotkania premier przedstawił działania Polski na forum międzynarodowym w sprawie Białorusi, a także najbliższe działania polskiego rządu w tej kwestii na arenie międzynarodowej.

Dworczyk poinformował, że sytuacja na Białorusi będzie także jednym z głównych tematów międzyrządowych konsultacji polsko-litewskich, które odbędą się 16-17 września na Litwie.

Zapowiedział też, że na najbliższym posiedzeniu liderów europejskich Mateusz Morawiecki w imieniu Grupy Wyszehradzkiej przedstawi "Plan Marshalla" dla Białorusi, czyli projekt działań głównie gospodarczych.

"To jest projekt i propozycja szeregu działań, głównie gospodarczych, ale nie tylko, które byłyby zaoferowane Białorusi w przypadku powtórzenia i odbycia prawidłowo przeprowadzonych wyborów. To jest propozycja pomocy dla Białorusi i pewnej mapy drogowej dla Białorusi związanej z utworzeniem funduszu stabilizacji, z wykorzystaniem szeregu innych jeszcze mechanizmów finansowych, o których będzie szczegółowo pan premier mówił" - powiedział Dworczyk.

Poinformował, że podczas spotkania rozmawiano też m.in. o zintensyfikowaniu działań dyplomacji parlamentarnej. "Dotyczy to nie tylko Parlamentu Europejskiego, ale też mówimy o polskich parlamentarzystach, którzy w ramach bilateralnych relacji grup międzynarodowych będą podejmować działania na rzecz tego, by sprawa Białorusi była obecna na forum międzynarodowym" - dodał minister. "To niestety fakt, że nie wszystkie kraje w UE wykazują się taka empatią jak Polska, kraje bałtyckie, czy kraje naszego regionu" - zaznaczył Dworczyk.

Szef KPRM powiedział dziennikarzom, że podczas poniedziałkowego spotkania zostało przedstawione szczegółowe sprawozdanie z programu "Solidarni z Białorusią. Poruszono także kwestię wsparcia dla osób poszkodowanych podczas zamieszek na Białorusi, wsparcia dla studentów oraz pracowników naukowych w ramach programu stypendialnego. "W tym roku studiowanie na polskich uczelniach będzie prostsze i bardziej elastyczne; miejsc będzie o wiele więcej" - zaznaczył Dworczyk.

Jak dodał, podczas spotkania politykom została przekazana informacja o dużym wsparciu Polski dla niezależnych mediów - m.in. telewizji Biełsat, blogerów, portali oraz mediów lokalnych.

Na Białorusi od tygodni trwają protesty po wyborach prezydenckich 9 sierpnia, w których według oficjalnych danych ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc., a kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska - 10,1 proc. głosów. Wielu Białorusinów uważa, że wyniki zostały sfałszowane.

autor: Iwona Pałczyńska

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
A co morawiecki ma do gadania? Jak nawet nie mają poukładanych stosunków dyplomatycznych z Białorusią. Swój plan może sobie...
incitatus
Nie wiadomo co tam będzie w tym planie, co do jednego analitycy, ekonomiści i politycy są jednak zgodni - plan będzie w formacie pptx.
pstrzezek
Czyżby zostało mu w kieszeni kilka papierowych czeków jeszcze z kampanii wyborczej? ;)
ajwaj
PISa wydaje polskie mln n Bialorus, a dostaje odwrotnie :)
____________________
Przyznać się do porażki.
Maksymalny cel - rewolucja w Mińsku i dojście do władzy prozachodnich nacjonalistów - jest już oczywiście nieosiągalny. Polska i kraje bałtyckie są pozostawione samym sobie, aby zadowolić się drobnymi rzeczami,
PISa wydaje polskie mln n Bialorus, a dostaje odwrotnie :)
____________________
Przyznać się do porażki.
Maksymalny cel - rewolucja w Mińsku i dojście do władzy prozachodnich nacjonalistów - jest już oczywiście nieosiągalny. Polska i kraje bałtyckie są pozostawione samym sobie, aby zadowolić się drobnymi rzeczami, wypompowując prozachodnią mniejszość z kraju sąsiedniego i czyniąc Białoruś absolutnie zorientowaną na Rosję.

Polski premier Mateusz Morawecki powiedział, że Wyszehradzka czwórka zamierza zaoferować Unii Europejskiej wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Białorusi. Polska, Słowacja, Węgry i Republika Czeska wystąpią z odpowiednią inicjatywą na kolejnym szczycie przywódców Unii Europejskiej.

Polska inicjatywa jest pomyślana w formie maksymalnie ofensywnej dla białoruskich przywódców, ale kto powinien być naprawdę urażony reżimem bezwizowym dla Białorusinów, to Ukraińcy. Nieostrożny odnalazł reżim bezwizowy z krajami Unii Europejskiej po kilku latach ciernistej drogi "europejskiego wyboru" jako grosz dla biednej kobiety, która straciła swoją produkcję, suwerenność i najlepsze terytoria, która jest zaszczepiona w zewnętrznym zarządzaniu kredytami MFW, zachodnich "wikingów" w rządzie i amerykańskiej ambasadzie.

Razem z Białorusinami, Polską i krajami bałtyckimi spodziewano się, że Białoruś dostanie się sama.

W idealnej sytuacji "rewolucja demokratyczna" miała zwyciężyć w Mińsku, a Aleksander Łukaszenko - uciec do Rostowa nad Donem do Janukowycza, a na jego miejsce mieli wejść przywódcy radykalnej, prozachodniej opozycji, wychowywanej od pokoleń w Wilnie i Warszawie.

Pod ""mądrym przewodnictwem"" polsko-bałtyckich sąsiadów, Białoruś miała zwrócić się na Zachód i obrać kurs na UE i NATO, rozjaśnić odwieczne oczekiwanie na członkostwo w tych organizacjach poprzez aktywny udział w programie "Partnerstwa Wschodniego" i budowanie wspólnie z Polakami z Mezhduhska Seaside.

Oczywiście opuściłaby państwo Unii wraz z Rosją, a także EWEA i CSTO. Zmieniłby się on w pełnoprawny element antyrosyjskiego "kordonu sanitarnego", który zaprasza Amerykanów do budowy baz NATO na swoim terytorium, najlepiej w pobliżu granicy z obwodem smoleńskim.

Na razie nic takiego nie nastąpiło, a na Białorusi rozwijają się przeciwne tendencje. Droga do wzmocnienia sojuszu między Białorusią a Rosją w wyniku kryzysu stała się jasna, oparcie się na Moskwie jest uznawane przez władze białoruskie za jego podstawę, a brak ładunku antyrosyjskiego w masie przeciwników władz czyni geopolityczny zwrot Białorusi mało prawdopodobnym w przypadku ich wątpliwego zwycięstwa.

Polska i kraje bałtyckie w takim scenariuszu będą musiały zadowolić się poprawą swojej sytuacji demograficznej kosztem białoruskich "zmagarów".""
wizytator
Bankier w nowej odsłonie. A matactwo z minusami dla komentującymi nie po myśli partyjnej dalej kwitnie.
znawca_wszystkiego
PIS płaci to minusują.
macierz
Co tu dużo pisać, pisowska polska już 6 lat po majdanie, pomaga banderowskiej ukrainie, i każdy widzi efekty tej pomocy, z 50 mln ludności, zostało nieco ponad 30 mln, zniszczony przemysł, sprzedana ziemia, ogromne bezrobocie, pusta kasa budżetu, oraz wielkie zadłużenie, które finansuje i sponsoruje MFW, stawia ten kraj Co tu dużo pisać, pisowska polska już 6 lat po majdanie, pomaga banderowskiej ukrainie, i każdy widzi efekty tej pomocy, z 50 mln ludności, zostało nieco ponad 30 mln, zniszczony przemysł, sprzedana ziemia, ogromne bezrobocie, pusta kasa budżetu, oraz wielkie zadłużenie, które finansuje i sponsoruje MFW, stawia ten kraj w roli bankruta, a ludzi tam żyjących jako żebraków Europy.
Czy tak ma wyglądać Białoruś?
lipsk
Plan to tylko zagrywka. Rosja musi dać dla przeciwwagi tyle samo lub więcej. I to dobrze bo lepiej niech Rosja utrzymuje Białoruś niż finansuje zbrojenia. To typowe zagranie propagandowe dla Białorusinów. No cóż a Rosja niech ich finansuje sowicie bo jest konkurencja w udzielaniu kredytów.
samsza
Rosja chętniej przejmie Białoruś wspartą funduszami, nawet może podziękują onucom za to genialne posunięcie. Polski podatnik ma gest, spoko.
ajwaj
Wow PISa ma kasy jak lodu :) Pewnie Szumowski & co na respiratorach zarobil
Jasne, ze za friko prez. Lukashenko wezmie.

Wlasnie dzis z prez. Putinem w Sochi dogadli sie cymes, ajwaj jak cymes
Malo tego, mocarstwo Litwa ma 30 % mniej PKB - Bialorus za mieszanie zabiera tranzyt i puszcza przez Rosje i in.

Wojska
Wow PISa ma kasy jak lodu :) Pewnie Szumowski & co na respiratorach zarobil
Jasne, ze za friko prez. Lukashenko wezmie.

Wlasnie dzis z prez. Putinem w Sochi dogadli sie cymes, ajwaj jak cymes
Malo tego, mocarstwo Litwa ma 30 % mniej PKB - Bialorus za mieszanie zabiera tranzyt i puszcza przez Rosje i in.

Wojska bedzie wiecej. Morwitz psedo "Marshall" itd. moze jeszcze pare rakiet HYPER-SONIC Bialorusom dokupic. I se prez. 2x od serca duzo pogadali

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki