REKLAMA

Premier pojechał na Śląsk z obietnicą unijnych pieniędzy na rozwój regionu

2022-12-07 12:38
publikacja
2022-12-07 12:38

Śląsk może być lokomotywą polskiego przemysłu i gospodarki - oświadczył w środę w Zabrzu premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Śląsk potrzebuje potężnych pieniędzy, aby móc zmienić swój krajobraz gospodarczy.

Premier pojechał na Śląsk z obietnicą unijnych pieniędzy na rozwój regionu
Premier pojechał na Śląsk z obietnicą unijnych pieniędzy na rozwój regionu
/ Kancelaria Premiera RP

"Głęboko wierzę, że może być lokomotywą polskiego przemysłu i całej gospodarki" - mówił Morawiecki podczas spotkaniu „Fundusze Europejskie dla Śląska”. Jak dodał, aby ta "lokomotywa" mogła się rozpędzić, musi zostać zmodernizowana i przekształcić się, tak jak przekształca się współczesna gospodarka.

Premier przypomniał, że żmudne negocjacje programu Fundusze Europejskie dla Śląska trwały ponad dwa lata, a ich sukces, czyli wynegocjowanie rekordowych środków dla województwa jest sukcesem całego Śląska. Jak mówił, te środki "to tylko zarysowanie pewnych ram z tego, co będziemy mogli zrealizować".

Chcemy ze środków europejskich i jeszcze większych środków budżetowych chcemy tworzyć nowe miejsca pracy – powiedział w środę w Zabrzu premier Mateusz Morawiecki.

„Postawiliśmy na nowe miejsca pracy i dzisiaj Śląsk i całe województwo śląskie to setki tysięcy nowych miejsc pracy” – powiedział w środę w Zabrzu premier Mateusz Morawiecki podczas spotkaniu „Fundusze Europejskie dla Śląska”.

Dodał, że środki z funduszy europejskich także zostaną przeznaczone na ten cel.

„Chcemy, aby z tych środków europejskich i z jeszcze większych środków budżetowych tworzyć nowe miejsca pracy. Chcemy, aby ta +lokomotywa+ polskiej gospodarki, zaszyta na Śląsku, ruszyła jak najszybciej z miejsca” – dodał Mateusz Morawiecki.

"Chcemy korzystać z polskiego węgla tak długo, jak to będzie możliwe"

Chcemy korzystać tak długo jak to będzie możliwe, w ramach umowy społecznej, z dobra, jakim jest polski węgiel; chcemy też tworzyć jak najlepsze miejsca pracy na Śląsku dla górników i przyszłych pokoleń - powiedział w środę w Zabrzu premier Mateusz Morawiecki.

Podczas spotkania "Fundusze Europejskie dla Śląska" szef rządu zwrócił się do górników. Jak mówił, rozumie, „jak wiele sprzeczności kołacze się w umysłach, w duszach polskich górników i ich rodzin w czasie pełnym sprzeczności, gdzie niektórzy wracają do węgla, elektrowni węglowych w zachodniej Europie, ale mówią, że to tylko na krótko".

"My chcemy korzystać tak długo, jak to będzie możliwe, w ramach planów zatwierdzonych z UE, zatwierdzonych ze związkami zawodowymi, w ramach umowy społecznej, z tego dobra, jakim jest polski węgiel" - oświadczył.

"Chcemy równolegle dla wszystkich górników i przyszłych pokoleń, wszystkich pracujących na Śląsku, tworzyć jak najlepsze miejsca pracy, by ludzie stąd nie wyjeżdżali" - powiedział Morawiecki.

Jak mówił, "chcemy, by uczelnie śląskie przyciągały studentów i przemysł śląski przyciągał pracowników, by województwo śląskie rosło w siłę również od strony demograficznej". "I to jest możliwe. To jest nasz plan dla Śląska" - wskazał szef rządu.

Premier zapowiedział, że jeśli PiS otrzyma mandat do rządzenia na kolejną kadencję, to więcej środków centralnych, budżetowych popłynie na Śląsk. "Zrobię wszystko, by w ramach polityki fiskalnej i finansowej, inwestycyjnej i budżetowej, znalazły się środki takie, jakich nie było nigdy. Ja te środki już widzę w naszych budżetach kolejnych lat, widzę w środkach europejskich" - podkreślił Morawiecki.

Puda: W nowej perspektywie budżetowej regiony będą zarządzały pulą 44 proc. funduszy dla Polski

W nowej perspektywie budżetowej regiony będą zarządzały pulą 44 proc. funduszy dla Polski - mówił w środę minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Jak dodał, Śląsk już dziś jest lokomotywą polskiego przemysłu i gospodarki pod względem nowych technologii i przedsiębiorczości.

W środę szef resortu funduszy i polityki regionalnej podał, że suma funduszy UE dla Śląskiego to ponad 5 mld euro. "To rekordowy budżet dla województwa śląskiego i trzecia perspektywa finansowa UE dla samorządów wojewódzkich" - zaznaczył

"Będą one miały do dyspozycji w sumie 33,4 mld euro, z trzech funduszy, w tym z europejskiego funduszu rozwoju regionalnego, europejskiego funduszu społecznego, oraz fundusz bezpośrednio na transformację, który również trafi do województwa śląskiego" - zaznaczył Grzegorz Puda.

Dodał, że środki pozwolą przygotować i zrealizować nowe inwestycje, które przybliżą nas do nowoczesnego przemysłu, bardziej zaawansowanych technologii. "Już dziś Śląsk jest lokomotywą polskiego przemysłu i gospodarki pod względem nowych technologii i przedsiębiorczości" - podkreślił minister.

Według szefa MFiPR systematycznie rośnie udział samorządów wojewódzkich we wdrażaniu środków europejskich.

"Nasze doświadczenie pokazuje, że to samorządy wraz z przedsiębiorcami są najważniejszymi odbiorcami funduszy z UE. W nowej perspektywie budżetowej regiony będą zarządzały pulą środków stanowiącą 44 proc. całej alokacji przeznaczonej dla Polski" - powiedział Puda.

Jak dodał, to najwyższy poziom decentralizacji środków od akcesji Polski do UE, czyli od 2004 r.

Podkreślił, że negocjacje z KE były trudne, ale zakończyły się akceptacją programu dla województwa śląskiego, którego mieszkańcom mają służyć przewidziane środki. (PAP)

lgs/ mab/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
arzab
"Śląsk może być lokomotywą polskiego przemysłu i gospodarki" - pod warunkiem, że będzie to lokomotywa na węgiel !
incitatus
Tylko w przyszlej perspektywie budzetowej (2028-2035), bo w tej pinionszki niby byly alw znikly.
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu można ufać. Był kadydatem na Urząd Premiera RP w 100% poważnym i nie pomyliliśmy się. Okazało się, że jest wiarogodny.
endes
Szkoda słuchać notorycznego klamcy
jpelerj
Ci górnicy nie są aż tak głupi, żeby nie wiedzieć, że PMM ma niewielki wpływ na fundusze unijne. Jak program regionalny został zatwierdzony, to nawet rozkraść nie bardzo jest jak. Żenada.
baibina
Spoko niech rozda te 30 baniek dla pilkarzy w górniku zabrze! A co ! Wolak głupi to i tak nie zaczai ze to jego kasę rozdają! Jeszcze głupek przyklasnie że.. TE PIENIADZE PO PROSTU IM SIĘ NALEŻAŁY!
wizytator
"Śląsk może być lokomotywą polskiego przemysłu i gospodarki "
Tylko zamknijcie najpierw te cholerne kopalnie! A później się zobaczy.
A-ha! I ci co pokupili piece z podajnikiem za 10tys.+ to niech przejdą na gaz albo pellet, bo węgla już nie będzie skąd brać.
ministerprawdy
Byliśmy górnicza potęgą - w tym roku zaimortowaliśmy 17 mln ton węgla, cena węgla w ciągu roku skoczyła o 500% a prądu o 1000% - może lepiej nich już sobie da spokój chłop?
kaczyslaw_
Znowu bajki opowiada jaki to może być dobrobyt. Kto mu wierzy?
infinityhost
Tak, a wczoraj tam byli jego ludzie i zrobili porządek z kolejnym Polakiem, tym razem w Zabrzu . Głośna sprawa.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki