REKLAMA
TYLKO U NAS

Wyższy deficyt i inflacja, ale wypłacą nagrody i podwyżki. Rząd przyjął nowelizację ustawy budżetowej na 2023 r.

2023-06-09 11:04, akt.2023-06-09 14:25
publikacja
2023-06-09 11:04
aktualizacja
2023-06-09 14:25

Rząd przyjął w piątek nowelizację ustawy budżetowej na 2023 r. - poinformował na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Dlaczego? - Po to, aby realizować także nasze ostatnie zapowiedzi z konwencji programowej - wyjaśnia premier.

Wyższy deficyt i inflacja, ale wypłacą nagrody i podwyżki. Rząd przyjął nowelizację ustawy budżetowej na 2023 r.
Wyższy deficyt i inflacja, ale wypłacą nagrody i podwyżki. Rząd przyjął nowelizację ustawy budżetowej na 2023 r.
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

„Dzisiaj dokonaliśmy rewizji ustawy budżetowej, aby przeprowadzić dodatkowe nasze zobowiązania, jakie w trakcie roku zaistniały. Jednocześnie trzeba podkreślić, że wszystkie dotychczasowe zobowiązania, wynikające z obietnic z 2019 r. i późniejszych, są realizowane i zostały uwzględnione w znowelizowanej ustawie budżetowej” – powiedział w piątek premier na konferencji prasowej.

Dodał także, że sytuacja na rynkach, sytuacja makroekonomiczna oraz prognozy wskazują jednoznacznie, że wzrost gospodarczy w całej Europie, w tym ten w Polsce, jest zasadniczo niższy. I to również jest odzwierciedlone w zmienionej ustawie budżetowej. Jak dodał, nowelizacje ustawy budżetowej oraz ustawy okołobudżetowej zostały dokonane po to, aby uwzględnić „nasze ostatnie zapowiedzi”. Wyliczył też trzy dodatkowe obszary, z którymi związana jest nowelizacja.

„Pierwszy to zrealizowanie porozumień z NSZZ +Solidarność+; przez pół roku trwały trudne rozmowy, dotyczące wynagrodzeń, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych dziedzin. Drugi z tych obszarów to rolnictwo – staramy się przez te zmiany zabezpieczyć środki zarówno związane z trudnościami na rynkach rolnych, z korytarzami solidarnościowymi, jakie utworzyliśmy, zapewnieniem wyższych cen skupu, jakie obowiązują na rynku. Te środki też zostały ujęte w znowelizowanej ustawie budżetowej” – mówił premier.

Dodał, że ostatni obszar związany jest z obronnością. „Tutaj także włączamy środki, które mają służyć realizacji kontraktów koreańskiego i amerykańskiego, ale także zasilamy nasz przemysł obronny środkami” – powiedział Morawiecki. Rzeczkowska stwierdziła, że w ramach tej nowelizacji "odpowiadamy na wyzwania związane z priorytetami rządu. Jest to przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa Polski - wydatki obronne, ale także reakcja na kryzysy, które nieustanie - można powiedzieć od trzech lat - dotykają Polski; również naszego budżetu. W związku z tym w tej nowelizacji środki przeznaczone na wypłatę dodatków, pomocy dla rolników w związku z toczącą się wojną w Ukrainie" - wskazała.

Minister Rzeczkowska o nowelizacji: Wydatki rosną o 20,8 mld zł, a deficyt o 24 mld zł

„Jeśli idzie o wzrost wydatków, to jest to zmiana o 20 mld 800 mln zł. Jeśli idzie o deficyt, rośnie on o 24 mld zł” – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

W obecnie obowiązującej ustawie budżetowej wydatki zostały zaplanowane na 672,5 mld zł, a deficyt miał wynieść nie więcej niż 68 mld zł.

Minister Finansów powiedziała także o zmianie założeń makroekonomicznych do budżetu. „Wskaźniki makroekonomiczne przyjęte w tej nowelizacji oparliśmy o prognozy zapisane w aktualizacji programu konwergencji, czyli wzrost gospodarczy wyniesie 0,9 proc. PKB” – powiedziała Rzeczkowska.

W obecnej ustawie zaplanowano wzrost PKB na 1,7 proc. Minister dodała, że obserwowane są wskaźniki gospodarcze. „I jest szansa jakaś, abyśmy osiągnęli 1 lub powyżej 1 proc. PKB” – dodała.

Szefowa MF zastrzegła, że w nowelizacji przyjęto konserwatywne założenia, zgodne z prognozami instytucji finansowych.

„Wskaźnik inflacji jest nieco wyższy niż prognozowany. W nowelizacji mamy 12 proc. Przypominam, że to jest wskaźnik średnioroczny, wszystko wskazuje, że na koniec roku będziemy mieli jednocyfrową inflację” – powiedziała minister Rzeczkowska.

Przypomniała, że pierwotnie w budżecie zapisano inflację średnioroczną na poziomie 9,8 proc.

Na konferencji prasowej padło też pytanie o to, kiedy inflacja spadnie do poziomu jednocyfrowego.

„Wolałbym się posługiwać ostrożnym szacunkiem, że w IV kwartale tego roku, czyli październiku, listopadzie, grudniu, powinna się pojawić jednocyfrowa inflacja. Ale zależy to od tego, czy nie będzie kolejnych szoków na rynkach energetycznych, dalszych zakłóceń w łańcuchach dostaw. Choćby ceny żywności po tegorocznych żniwach są niewiadomą” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Nagrody dla nauczycieli po rozmowach ze związkami

Szefowa resortu finansów zwróciła uwagę na podpisane porozumienie z NSZZ "Solidarność". "W tej nowelizacji ustawy budżetowej realizujemy znaczną część tych właśnie uzgodnień" - powiedziała. Wskazała tu na wypłatę funduszu motywacyjnego, dodatków specjalnych dla państwowej sfery budżetowej a także dla nauczycieli. "Dodatkowo odmrożenie funduszu zakładowych świadczeń socjalnych do poziomu z 2021 roku" - mówiła. To oznacza 1125 zł dla każdego nauczyciela szkolnego i przedszkolnego w ramach nagród specjalnych z okazji 250. rocznicyy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.

Premier Morawiecki pytany, czy podwyżki otrzymają również nauczyciele akademiccy, powiedział, że otrzymali oni podwyżki "w innym cyklu, wcześniej, niż było zaplanowane". "Od początku tego roku spotykałem się w KPRM z przedstawicielami środowiska rektorów, doskonale o tym wiedzą. Różne grupy zawodowe mają podwyżki w nieco innych harmonogramach" - dodał.

"W noweli budżetu na ten rok dodatkowe 14 mld zł dla samorządów"

"Zdecydowaliśmy też o przeznaczeniu dodatkowych 14 mld zł na realizację zadań samorządów. 14 mld zł dla samorządów (...) ma służyć przede wszystkim temu, aby uzupełnić wydatki bieżące" - powiedział szef rządu. "A jeżeli ktoś z tym ma mniejsze problemy, lub nie ma problemów, to możliwość przeznaczenia środków, które będą przypadały na daną jednostkę samorządu terytorialnego - na inwestycje" - dodał.

Wiceminister Soboń podczas piątkowego briefingu prasowego w Lublinie poinformował, że rząd zmienił ustawę okołobudżetową, aby przekazać większe środki jednostkom samorządu terytorialnego. "W praktyce oznacza to 14 mld zł więcej, z czego miliard to jest subwencja oświatowa" – dodał.

"13 mld zł to są środki, które pozwolą samorządom realizować i wydatki bieżące i wydatki majątkowe" – powiedział wiceminister. "To są pieniądze, które trafią do samorządów już po przyjęciu ustawy przez parlament i podpisaniu przez pana prezydenta. Spodziewamy się, że to będzie jesień tego roku" – uzupełnił.

Mówiąc o podziale pieniędzy wiceminister poinformował, że 7,5 mld zł jest związane z dochodami z PIT, 3,5 mld zł – ze średnią zamożnością poszczególnych gmin, powiatów i województw, a 2 mld zł uzależniono od wysokości realizowanych inwestycji na przestrzeni ostatnich 3 lat. "Te gminy są promowane, które realizowały wyższe wydatki majątkowe" – wyjaśnił Soboń.

Szczegóły zmiany ustawy budżetowej 2023

Projekt noweli ustawy okołobudżetowej "odmraża" od 1 lipca tego roku fundusz świadczeń socjalnych (o kolejne 2 lata) w stosunku do wielkości zaplanowanej na ten rok. Jak podkreślono, umożliwi to przeznaczenie przez pracodawców wyższych środków na działalność socjalną organizowaną na rzecz pracowników.

Ponadto projekt przewiduje utworzenie dodatkowego funduszu motywacyjnego, z którego będzie mogła być przyznana jednorazowa nagroda specjalna za szczególne zaangażowanie w pracy oraz wypłatę dodatkowego wynagrodzenia sędziom sądów powszechnych, sądów wojskowych, sądów administracyjnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, asesorom sądowym oraz referendarzom sądowym.

Proponowane przepisy zakładają również przyznanie, z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce nagrody specjalnej w wysokości 1 125 zł - podano w wykazie.

Jak poinformowano, zostanie wprowadzona też podstawa prawna do przekazania w tym roku z budżetu państwa do jednostek samorządu terytorialnego dodatkowych dochodów w wysokości ponad 14 mld zł. Środki te będą stanowiły uzupełnienie subwencji ogólnej.

Regulacje projektu mają charakter komplementarny z projektem zmiany ustawy budżetowej na 2023 rok - wskazano.

Odmrożenie funduszu świadczeń socjalnych oraz nagrody dla nauczycieli, pracowników państwowej sfery budżetowej (z wyłączeniem osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe) i sędziów znalazły się w zawartym w środę porozumieniu rządu i NSZZ "Solidarność".

W dokumencie koszt wypłaty nagród dla nauczycieli oszacowano na ok. 765 mln zł, jednorazowych nagród specjalnych dla pracowników państwowej sfery budżetowej na ok. 906,25 mln zł, a jednorazowych wynagrodzeń dla sędziów, asesorów sądowych oraz referendarzy sądowych na ok. 46 mln zł.

autor: Marek Siudaj, Łukasz Pawłowski, Michał Boroń

pat/ asa/ kmz/ agz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (71)

dodaj komentarz
osiemgwiazd
Powszechnie wiadomo, że potęga gospodarcza RFN lub Szwajcarii zbudowana została na karaniu za pracę i oszczędność, przemysłowym dodruku pustego pieniądza, na kreowaniu coraz wyższej inflacji i rozdawnictwie.
absco
Sędziowie z Trybunału Julii zwanej odkryciem kulinarno-towarzyskim dostaną 3 tys. zł podwyżki. Też im się należy za nic nierobienie - zarabiają przecież tylko 30 tys. zł miesięcznie.
Bezprawie i niesprawiedliwość totalna !
inwestor.pl
'1125 zł dla każdego nauczyciela szkolnego i przedszkolnego w ramach nagród specjalnych z okazji 250. rocznicyy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej'

Niedługo będą wypłacać socjal z okazji wygranej Bitwy pod Grunwaldem, Chrztu Polski i okrągłej rocznicy Smoleńskiej.
zops
...a niby moje 400 kabli komputerowych sprzed 2015 roku? (nocny sklep jakoby?). 100% rocznie, putinowskiego dewelopera nie zadowala. Z
zops
fotografie wszystkich humanoidów z Rosvell crash 14 july 1947. Dostępne pojedynczo, 500Euro/1szt. pod adresem: productgfrtgfdertfrtygftygf.pl na hasło.
prawnuk
komedia polega na tym, e te podwyżki, którymi sie tak bulwersujecie, bedą na ..... kilka miesięcy.....
Najśmieszniej z tymi uczelniami, gdzie podstawa to 3605 zł ;-)
czyli wiadomo, że od 1 stycznia 2024 wzrosną o ok 17 %.....
Całe heca z podwyżkami dla oświaty to przecież zwykły fejk, bo ci w szkole i tak w styczniu dostaną
komedia polega na tym, e te podwyżki, którymi sie tak bulwersujecie, bedą na ..... kilka miesięcy.....
Najśmieszniej z tymi uczelniami, gdzie podstawa to 3605 zł ;-)
czyli wiadomo, że od 1 stycznia 2024 wzrosną o ok 17 %.....
Całe heca z podwyżkami dla oświaty to przecież zwykły fejk, bo ci w szkole i tak w styczniu dostaną ciut mniej niż w nauce - 16,5%.....
dlaczego mniej? Bo szkoły mają podstawę 3624; a uczelnie 3605
andregru
"Najśmieszniej z tymi uczelniami, gdzie podstawa to 3605 zł ;-)" to jak hasło że do polityki nie idzie się dla pieniędzy . Do oświaty też nie idzie się dla pieniędzy. Tam są inne plusy dla których ludzie wybierają tą ścieżkę życiową .
men24a
Piniundze som a dług spada. Będzie na 800+ i na emerytury pomostowe.

"Polska zaciąga w Korei Południowej kredyt wysokości 76 mld zł na zakup sprzętu wojskowego. To dwukrotność rocznych wydatków majątkowych. Szef resortu obrony odsyłał do Banku Gospodarstwa Krajowego. Ten zaś zasłania się tajemnicą bankową."
Kwota
Piniundze som a dług spada. Będzie na 800+ i na emerytury pomostowe.

"Polska zaciąga w Korei Południowej kredyt wysokości 76 mld zł na zakup sprzętu wojskowego. To dwukrotność rocznych wydatków majątkowych. Szef resortu obrony odsyłał do Banku Gospodarstwa Krajowego. Ten zaś zasłania się tajemnicą bankową."
Kwota ta nie została podana przez wicepremiera i ministra obrony Mariusza Błaszczaka, ani przez resort finansów czy rząd. "Ujawniła ją koreańska telewizja SBS przy okazji relacji z obrad koreańskiego parlamentu
sterl
W sumie to 120 mld $ kredytów ,a zapłaci Minister bo nawet nikt nic o tym nie wie..
friedens
76 mld USD, a nie PLN. Poza tym wszystko się zgadza. Zrujnują nas i nasze dzieci bardziej niż oszczędni i propaństwowi - w porównaniu z Kartoflem - towarzysze z PZPR.

Powiązane: Budżet 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki