REKLAMA

Premier o aferze w NCBiR: Nie została stracona żadna złotówka

2023-03-11 12:43
publikacja
2023-03-11 12:43

W NCBiR nie została stracona żadna złotówka, a stało się to m.in. dzięki działaniom prezesa Partii Republikańskiej Adama Bielana - powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany, czy nadal ma zaufanie do Partii Republikańskiej i jej lidera.

Premier o aferze w NCBiR: Nie została stracona żadna złotówka
Premier o aferze w NCBiR: Nie została stracona żadna złotówka
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Premier Mateusz Morawiecki był pytany, czy ma zaufanie do Adama Bielana, lidera Partii Republikańskiej po doniesieniach medialnych dotyczących NCBiR.

"W sytuacji gdy zarządza się tak wieloma instytucjami i agendami rządowymi zdarzają się różne nieprawidłowości. Sztuka polega na tym, żeby te nieprawidłowości jak najszybciej wyłapywać" - mówił premier.

"Pierwsza rzecz, którą warto tu powiedzieć, bo nie do wszystkich to dotarło, że na szczęście ani złotówka nie poszła z NCBiR do żadnej z instytucji czy firm, które próbowały te pieniądze pozyskać z NCBiR" - zaznaczył.

Według Morawieckiego właśnie dzięki działaniom prezesa Partii Republikańskiej Adama Bielana, doszło do tego, że procedury w NCBiR zadziałały i "ani jedna złotówka nie została tu stracona".

"Chcę podziękować wszystkim naszym koalicjantom, a w tym przypadku szczególnie Republikanom z prezesem Adamem Bielanem, za to, że razem budujemy obóz Zjednoczonej Prawicy i nie dajemy się skłócić i razem idziemy po następne zwycięstwo, jeśli tak zdecydują wyborcy" - podkreślił premier.

Chodzi o sprawę dwóch dotacji przyznanych w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Szybka ścieżka - innowacje cyfrowe". Pierwsza z dotacji, opiewająca na 55 mln zł została przyznana firmie o kapitale 5 tys. zł założonej 10 dni przed ostatecznym terminem składania wniosków, przez niespełna 30-latka; wniosek firmy otrzymał najniższą możliwą ocenę dopuszczającą do finansowania. Druga budząca podejrzenia dotacja - w wysokości 123 mln zł - została przyznana na projekt dotyczący "cyberbezpieczeństwa podmorskiego" białostockiej spółce, która w ostatnich dwóch latach wykazywała straty.

Polityk Partii Republikańskiej Jacek Żalek poinformował w czwartek wieczorem, że dla dobra toczącego się postępowania i - jak napisał - "w związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi informacjami", złożył rezygnację ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Jako wiceminister, jeszcze przed kilkoma tygodniami, Żalek nadzorował Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w piątek, że premier Mateusz Morawiecki przyjął tę dymisję.

Na początku marca, prowadzący w NCBiR kontrolę poselską parlamentarzyści KO: Dariusz Joński i Michał Szczerba poinformowali, że wypłata środków dla tych dwóch firm została zablokowana. Przedstawiali też sieć powiązań istniejących według nich między tymi spółkami a Partią Republikańską.

13 lutego szef MFiPR Grzegorz Puda odwołał p.o. dyrektora NCBiR Pawła Kucha, który kierował instytucją od sierpnia 2022 r. i powołał nowego pełniącego obwiązki szefa Centrum - Jacka Orła. Orzeł był wcześniej dyrektorem biura polityki bezpieczeństwa w MFiPR. 14 lutego wiceminister Żalek poinformował, że decyzją Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej została wszczęta kontrola w NCBiR. Kontrola ma zbadać prawidłowość przeprowadzenia konkursu "Szybka Ścieżka - innowacje cyfrowe".

15 lutego resort funduszy poinformował, że NCBiR skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dot. potencjalnych nieprawidłowości w procesie wyboru do dofinansowania projektu złożonego w ramach konkursu "Szybka ścieżka - Innowacje cyfrowe". 22 lutego Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w NCBiR.

W czwartek portal Onet.pl podał, że dotarł do treści zeznań, jakie kilka dni temu przed śledczymi złożył Żalek. Portal przekazał, że Żalek miał dostarczyć prokuraturze stenogramy rozmów ludzi z kierownictwa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. "Wiceminister powołując się na stenogramy z nagrań opisuje m.in., w jaki sposób Partia Republikańska miała zabezpieczyć się finansowo na wypadek przegranych wyborów parlamentarnych. Akcja ta miała zostać nazwana +Czarny węgiel+" - napisał Onet. (PAP)

autorzy: Piotr Śmiłowicz, Agnieszka Pipała

pś/ apip/ akub/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (32)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
kabaret. złodziej dostanie jeszcze nagrodę że nie udało się mu ukraść:)
langdon25
Polskie państwo za rządów PiS to już nawet nie państwo z kartonu, z papieru - to państwo z bibuły …
cypisek11
Ten człowiek to patologiczny kłamca. To nie jest normalne, że w ogóle doszło do próby wyłudzenia 100 milionów z państwowej instytucji przez ludzi zarządzających tą instytucją. To jest wystarczający powód do tego żeby premier podał się do dymisji, bo najwyraźniej nie radzi sobie z zarządzaniem. Tym bardziej że oszustwo odkryli dzienikarze,Ten człowiek to patologiczny kłamca. To nie jest normalne, że w ogóle doszło do próby wyłudzenia 100 milionów z państwowej instytucji przez ludzi zarządzających tą instytucją. To jest wystarczający powód do tego żeby premier podał się do dymisji, bo najwyraźniej nie radzi sobie z zarządzaniem. Tym bardziej że oszustwo odkryli dzienikarze, a nie instytucje państwo.
kaczyslaw_
Państwo polskie to kacapia. Wziąć pod uwagę upadłą gospodarczo Grecję, skąd wywodzi się demokracja - tam za katastrofę kolejową minister transportu podał się do dymisji, bo stwierdził, że ma za mało doświadczenia. A co w Polsce? Długa lista afer i nic.
grab
Panu i panu Bielanowi nikt już nigdy nie uwierzy!
jkl777
Nieprzebrane sa zastepy glupoty w tym upodlonym kraju...
trolley
"Nie została stracona żadna złotówka" - bo wszystko poszło do swoich hehehehehe
tomkooo
tak to mozna zyc, probujemy krasc, a jak sie nie uda to mowimy, ze przeciez nic sie nie stalo ;)
polonu
szpryca zlewana do beczek , może Obajtek pomiesza to z paliwem zwiększy liczbę oktanową .

Powiązane: Afery rządu PiS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki