REKLAMA
WAŻNE

Premier: Estoński CIT zostanie wdrożony prawdopodobnie w drugiej połowie 2020 r. lub w 2021 r.

2019-11-19 22:03
publikacja
2019-11-19 22:03

Zamierzamy wdrożyć tzw. estoński CIT prawdopodobnie w drugiej połowie 2020 r. lub od 2021 r. - zapowiedział we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Trzeba to dobrze dopracować - dodał.

Premier odpowiadając na pytanie posłów o zapowiedziany w expose tzw. estoński CIT wyjaśnił, że jest to "przesunięcie poboru podatku na moment wyciągnięcia zysków przez właścicieli".

/ Flickr

"Zamierzamy to wdrożyć prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku lub od 2021 r. Trzeba to dobrze dopracować" - powiedział szef rządu.

Premier Morawiecki mówił we wtorek w expose, że jego rząd wprowadzi tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę. "To wsparcie w reinwestycji zysku i ułatwienie finansowania własnego dla małych firm, które bardzo potrzebują zastrzyku kapitału" - mówił szef rządu.

"Obniżyliśmy podatki PIT i CIT w sposób bezprecedensowy"

Nie ma takiego podatku, którego byśmy nie obniżyli, a podatki PIT i CIT obniżyliśmy w sposób bezprecedensowy - powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Sejmie. Zapowiedział jednocześnie, że w czwartek Rada Ministrów zajmie się projektem tzw. małego ZUS-u.

"Nie ma takiego podatku, którego byśmy nie obniżyli, a podatek PIT i podatek CIT obniżyliśmy w sposób bezprecedensowy" - ocenił w Sejmie premier.

"Jednocześnie obniżyliśmy podatek poprzez podniesienie kosztów uzyskania przychodów - dwu- i półkrotnie, i jednocześnie obniżyliśmy również podatek dla wszystkich osób do 26. roku życia, do zera" - mówił Morawiecki. "Nawet z tej mównicy posłowie opozycji chwalili ten projekt" - dodał.

W swoim wystąpieniu premier podkreślił, że "po raz pierwszy w 2018 roku, od kilkunastu lat, podniesiono wysokość ponad 20 ulg i zwolnień, korzystają z tego firmy lokalne, firmy rodzime, a także artyści, ponieważ dla różnych grup te ulgi zostały zastosowane - studenci, działalność nierejestrowa, działalność bagatelna, tzw. rozbiegówka z ZUS-ie, czyli do zera obniżony ZUS dla wszystkich, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, do zera obniżony ZUS od wystawienia pierwszej faktury".

Morawiecki zapowiedział, że w czwartek Rada Ministrów zajmie się projektem tzw. małego ZUS-u. "Zrealizujemy w czwartek na Radzie Ministrów projekt, o którym mówiliśmy przed wyborami (...) +Mały ZUS+, czyli obniżenie ZUS-u dla tych, którzy mają dochód do 6 tys. złotych i przychody do 10 tys. złotych" - powiedział premier.

Morawiecki ocenił, że posłowie zadający pytania napisali je "nie przed wystąpieniem, ale jeszcze cztery lata temu".

CIT jednym z głównych źródeł finansowania polityki społecznej

Podatek CIT jest jednym z głównych źródeł, którym finansujemy nasza politykę społeczną, służbę zdrowia, politykę antysmogową i oświatę - powiedział premier Morawiecki. Przypomniał, jak wyglądały wpływy do budżetu z CIT w trakcie rządów koalicji PO-PSL, kiedy to w ciągu ośmiu lat spadły, a podczas rządów PiS, kiedy to zdecydowanie wzrosły.

"Podatek CIT w 2007 roku był na poziomie wyższym, łącznie i dla samorządów, niż po ośmiu latach. Czyli osiem lat minęło, dochody firm wzrosły o 50, 70, 80 procent w niektórych branżach, a podatek CIT stał w miejscu, a nawet ta kwota spadła" - powiedział premier odpowiadając na pytania opozycji.

"Mam też bardzo dobrą wiadomość, bo chcę powiedzieć, że w ciągu trzech lat zmian (rządów PiS - PAP), które dotyczyły korporacji wpływy z CIT wzrosły z około 34,5 mld do prawie 50 mld zł" - dodał.

Polska czeka na unijne rozwiązanie w sprawie podatku cyfrowego

Polska w sprawie podatku cyfrowego czeka na rozwiązanie na poziomie całej Unii Europejskiej, które ma się pojawić w najbliższych miesiącach - zapowiedział we wtorek wieczorem w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

"To jest podatek (cyfrowy - PAP), który od kilku miesięcy jest dyskutowany, na razie europejski, mamy informację z KE, że w najbliższych miesiącach KE zamierza zaproponować jeden podatek dla calej UE. Czekamy na tę propozycje i bardzo chętnie ją wdrożymy. A jeżeli nie będzie ten podatek wdrożony na poziomie całej UE, to oczywiście zastosujemy tutaj nasze własne prawo i wdrożymy taki podatek, żeby był sprawiedliwy” - powiedział premier Morawiecki.

W marcu premier Morawiecki powiedział, że z tytułu podatku cyfrowego do kasy państwa może trafiać rocznie 1 mld zł. W Wieloletnim Planie Finansowym państwa z kwietnia założono z kolei, że w 2020 roku wpływy z podatku cyfrowego wyniosą ok. 217 mln zł.

Później jednak premier sygnalizował, że że rząd może się zgodzić, by wpływy z tytułu ewentualnego wprowadzenia podatku cyfrowego trafiały do budżetu UE, a nie do kasy państwa.

"Luka VAT za czasów PiS i PO, jest jak muszka do słonia"

Straty w podatku VAT w czasach rządów PiS, w porównaniu do luki VAT z czasów rządów Platformy, są jak "maleńka muszka, do wielkiego słonia" - powiedział we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Premier mówił, że wpływy z podatku VAT podczas ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej wzrosły o 21 mld zł. "Podnieśliście państwo ten podatek z 22 na 23 proc., to jest o jeden punkt procentowy (...) to oznacza, że gdyby odjąć tę podwyżkę, to wzrost byłby o ok. 13-14 mld. Niech będzie 20 mld - przez 4 lata naszych rządów wzrost dochodów z tytułu podatku VAT jest o 60 mld zł" - powiedział, zwracając się do posłów PO.

Zauważył, że po expose posłowie, zadając pytania, mówili kilkakrotnie o "jakiejś grupie przestępczej w ministerstwie finansów". "Jeśli osoba zatrudniona przez 4 miesiące została właśnie w sposób szybki zidentyfikowana właśnie przez wewnętrzne służby i dany patologiczny przypadek, który oczywiście zasługuje na najwyższe potępienie został wyeliminowany, i które to przestępstwo być może wiązało się ze stratą kilku milionów, w jaki sposób chcecie to państwo zestawiać do luki VAT, którą wygenerowaliście w czasach waszych rządów" - pytał premier.

Zaapelował do opozycji, by razem pracować nad tym, "by nie podminowywać morale ministerstwa finansów", bo jak podkreślił "to są pieniądze całego społeczeństwa". "Dążycie do tego, żeby rzeczywiście to morale osłabło, ale proszę was, skończmy już dzisiaj (...) zamknijmy ten temat" - zwrócił się do opozycji.(PAP/PAP Biznes)

autorzy: Radosław Jankiewicz, Karolina Kropiwiec, Łukasz Pawłowski, Iwona Pałczyńska

ipa/ pif/ godl/ kkr/ mhr/ pat/ pr/ rkj/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (9)

dodaj komentarz
nonnn
a AFERA w ministerstfie finansow zamieciona pod dywan -wyludzenia VAT przez wysokie stanowiska, kiedy bedzie wyjasniona!!!!, dr Mentzen sie wypowiadal
khh
'Nie ma takiego podatku, ktorego bysmy nie obnizyli' a VAT i akcyza?? Nie mam wiecej pytan wysokie sadzie...
newcommer
Co spowoduje wychłodzenie konsumpcji.
kozey
Co chcą dać wiemy, co zabrać musimy sami odkryć.
specjalnie_zarejestrowany2
Za 2 lata stwierdzi że pieniądze w kasach firm nie są tak do końca firm tylko powinny służyć suwerenowi. Bolszewicy szykują się do ostatniego skoku.
karbinadel
Przestańcie mydlić ludziom oczy tym CIT-em. Ponad 95% małych przedsiębiorstw rozlicza się dochodowym PIT a nie CIT, więc wszystkie te bajki o obniżkach CIT są dla ciemnego ludu, który nigdy nie będzie prowadził własnej działalności
silvio_gesell
Wpływy (nominalnie) wzrosły, ale podatki (procentowo) spadły. Inflacja wynosi 7%, bo inflacja to wzrost wynagrodzeń. Za rok tyle mniej czasu pracy będziesz mógł kupić za dzisiejszy czas pracy.
silvio_gesell
To jest rakieta, bo exit tax jest gigantycznym bodźcem emocjonalnym. Ale to jest też ryzyko, że nigdzie nie dolecimy. Mam nadzieję, że przedsiębiorcy mają mocne psyche.

Powiązane: Podatek cyfrowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki