REKLAMA

Premier dla PAP: sprawa zwrotu mienia obywatelom amerykańskim pochodzenia żydowskiego jest całkowicie uregulowana

2019-02-17 08:43
publikacja
2019-02-17 08:43

Sprawa zwrotu mienia obywatelom amerykańskim pochodzenia żydowskiego jest całkowicie uregulowana; nie ma obecnie tego tematu, Polska jest pod tym względem całkowicie bezpieczna - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że oczekiwania, by "Polska zadośćuczyniła za niemieckie zbrodnie oparte są na fundamentalnym nieporozumieniu". "To my mamy prawo do tego, aby żądać odszkodowań" - powiedział.

fot. Thierry Roge / / Belga

W wywiadzie dla PAP premier odniósł się do środowej wypowiedzi sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który podczas konferencji prasowej z szefem polskiego MSZ powiedział: "Doceniamy znaczenie rozwiązywania niezałatwionych spraw związanych z przeszłością i namawiam moich polskich kolegów do pójścia naprzód w sprawie kompleksowej restytucji prywatnej własności". PAP zapytała premiera, czy faktycznie ta sprawa jest niezałatwiona i wymaga zmian ze strony Polski.

"Do tej sprawy podchodzimy bardzo konsekwentnie i jednoznacznie, uwzględniając cały kontekst historyczny. Tłumaczymy, że oczekiwania, aby Polska zadośćuczyniła za niemieckie zbrodnie oparte są na fundamentalnym nieporozumieniu. Polska była ofiarą i Niemiec, i Związku Radzieckiego. Niemcy zniszczyli nasz kraj, chcieli wymordować niemal cały polski naród, a pozostałą część zamienić w niewolników. To my mamy prawo do tego, aby żądać odszkodowań" - odpowiedział Morawiecki.

Jak podkreślił, "sprawa zwrotu mienia obywatelom amerykańskim pochodzenia żydowskiego jest zresztą całkowicie uregulowana - od lat mamy podpisaną w tej sprawie z Amerykanami umowę indemnizacyjną, która zwalnia nasz kraj z tej odpowiedzialności".

"Chcę to jasno podkreślić: nie ma obecnie tego tematu. Polska jest pod tym względem całkowicie bezpieczna. Polska była ofiarą, a nie katem. I przede wszystkim to Niemcy nigdy nie zrekompensowały Polsce strat, które spowodowała zbrodnicza polityka III Rzeszy" - oświadczył szef rządu.

Na pytanie, czy temat ten został poruszony przez premiera w trakcie jego czwartkowej rozmowy z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, Morawiecki odpowiedział: "Tak, cały czas konsekwentnie przekazujemy to stanowisko w rozmowach z naszymi partnerami".

"Straty Polski z tytułu niemieckiej agresji wynoszą według wstępnych jeszcze dziś szacunków ok. 650- 700 mld dolarów. To kwota, którą uzupełniają dodatkowo niemal całkowicie zniszczona Warszawa i setki innych polskich miast i miasteczek. A przecież to tylko materialny wymiar strat. Jak przeliczyć na pieniądze życie milionów naszych obywateli, którzy zostali wymordowani albo ciężko ranni, którzy byli zmuszani do niewolniczej pracy dla niemieckiej machiny wojennej? Jak przeliczyć straty terytorialne na wschodzie?" - powiedział szef rządu.

Jak podkreślił, pokazywał wiceprezydentowi Penceowi zdjęcia wojennych zniszczeń Warszawy i opowiadał mu o Witoldzie Pileckim. "Widziałem, że był tym poruszony. Mówiłem mu także, że Niemcy nigdy nie zapłaciły Polsce za swoje zbrodnie. Zamiast odszkodowania dostaliśmy członkostwo w komunistycznym bloku. Straciliśmy na wojnie wszystko, co najważniejsze: ludzi, terytorium, majątek, niepodległość, przyszłość" - powiedział premier.

Zaznaczył jednak, że rozmowa dotyczyła jednak przede wszystkim przyszłości - współpracy militarnej, politycznej i ekonomicznej. "Szczególnie w tym ostatnim zakresie mamy wiele do zrobienia. Przez ostatnie trzy dekady w zasadzie zawsze mieliśmy dobre stosunki z USA, ale nigdy nie przełożyło się to na odpowiedni poziom we współpracy gospodarczej" - ocenił premier.

"Nadrabiamy teraz historyczne zaniedbania. Inwestujemy we współpracę energetyczną, mamy zamiar rozbudować terminal gazowy im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, chcemy też zbudować drugi terminal na Bałtyku" - poinformował Morawiecki.

"Dzięki dynamicznemu rozwojowi gospodarczemu w ostatnich latach jesteśmy w stanie sami finansować takie strategiczne inwestycje, ale zapraszamy do nich amerykańskich, bądź innych, partnerów także po to, by związki gospodarcze między naszymi krajami były coraz silniejsze. Liczymy też na znaczny wzrost inwestycji w nowoczesne technologie, w innowacyjny biznes" - powiedział.

Szef rządu podkreślił, że współpraca z USA ma także wymiar wojskowy. "Bardzo cieszymy się z tego, że Amerykanie chcą zwiększać swoją obecność w naszym regionie i w naszym kraju. To długoterminowa inwestycja w bezpieczeństwo Polski. Jeszcze niedawno w Polsce stacjonowało rotacyjnie 200-300 amerykańskich żołnierzy. Dziś, dzięki naszym staraniom jest ich już 4,5 tysiąca, a liczba ta prawdopodobnie jeszcze wzrośnie" - powiedział.

"Inwestujemy też w nowoczesny sprzęt wojskowy, w obronę rakietową, słowem w narzędzia, bez których nie można sobie dziś wyobrazić nowoczesnej armii. Dzięki działaniom, które od kilku lat konsekwentnie podejmujemy, nasz rząd ma szansę zyskać realne gwarancje i znacząco wzmocnić współpracę w ramach NATO i z USA" - oświadczył szef rządu. (PAP)

hgt/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
tomaszjk
Oddali sobie i swoim kolesiom.
karauff
Polska zawsze będzie "antysemicka" dopóki nie spełnimy żądań zwrotu mienia Polakom żydowskiego pochodzenia, pomordowanym i ograbionym w II wojnie światowej. Nie będzie też zniesienia wiz do USA, i nie będzie również znacznych inwestycji amerykańskich. Przecież to widać. Jesteśmy krajem średniej wielkości,Polska zawsze będzie "antysemicka" dopóki nie spełnimy żądań zwrotu mienia Polakom żydowskiego pochodzenia, pomordowanym i ograbionym w II wojnie światowej. Nie będzie też zniesienia wiz do USA, i nie będzie również znacznych inwestycji amerykańskich. Przecież to widać. Jesteśmy krajem średniej wielkości, PKB powyżej 600 mld USD a współpraca gospodarcza żadna. Tymczasem np. Francja (wprawdzie dużo większa gospodarka) ma aż 4500 firm w USA. Mierząc proporcjonalnie powinniśmy mieć jakieś 1000 firm w USA , a ile mamy ?
Temat jest niewiarygodnie trudny, bo to tylko 20% żądań zwrotu mienia od Polskiego rządu. Po wojnie dostaliśmy jeszcze w "prezencie" temat ziem utraconych na wschodzie (przymusowa migracja 3,5 mln Polaków zza Buga) oraz ziem "odzyskanych" na zachodzie (Niemców wypędzono lub sami uciekli przed Armią Czerwoną). Teraz wypędzeni ze swoich rodzinnych stron domagają się odszkodowania. A REPARACJI wojennych nie było, bo Związek Radziecki "poprosił" polski rząd aby się zrzekł. Więc pieniędzy nie ma.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zbyszek_
To teraz niech Pan Premier to samo oglosi w CNN, BBC lub Jakiejs duzej stacji angielsko jezycznej, nawet przez tlumacza.

talmud
https://www.youtube.com/watch?v=AuwzXhZ1YUg
.
kaczka-po-smolensku
Wypowiedź Schetyny w TOK FM z 5.10.2014…. – bandyckie zawłaszczanie Polski pod Polin,
Opublikowano 13/10/2014by emjot
Schetyna: musimy raz na zawsze rozwiązać problem majątku żydowskiego. Oddajmy, co im się należy i po kłopocie. — Polska jest finansowo przygotowana nawet na zwrot 60 mld $ w 2015 roku.

Umiejętna
Wypowiedź Schetyny w TOK FM z 5.10.2014…. – bandyckie zawłaszczanie Polski pod Polin,
Opublikowano 13/10/2014by emjot
Schetyna: musimy raz na zawsze rozwiązać problem majątku żydowskiego. Oddajmy, co im się należy i po kłopocie. — Polska jest finansowo przygotowana nawet na zwrot 60 mld $ w 2015 roku.

Umiejętna polityka finansowa sprawi, że wyjdziemy z twarzą wśród narodów świata, a Polacy tego nie odczują… — Będę popierał zatem zwrot mienia żydowskiego w walucie, ziemi i niesłusznie zabranych nieruchomościach….

Ci ludzie tyle wycierpieli, że należy im się zadośćuczynienie i sowita rekompensata za krzywdy jakie ich spotkały w Polsce od Polaków…

W kwestii przyjęcia prawa dotyczącego wypłaty rekompensat za mienie odebrane w czasie II wojny światowej oraz to znacjonalizowane przez komunistów, Komorowski podkreślił, że kryzys finansowy stanowi "nową okoliczność”. Dodał jednak, że premier Donald Tusk jest zdeterminowany, by problem ten rozwiązać i naciska przede wszystkim na Ministerstwa Rolnictwa i Środowiska, by zgodził się na finansowanie roszczeń ze środków uzyskanych dzięki sprzedaży własności narodowej, w tym lasów.

histeryk
to czemu nie oddali? Rządzili 8 lat.
pomorzaninm odpowiada histeryk
nie oddali bo by przestali rzadzić w trakcie oddawania xD ..
a po drugie komu oddawac przeciez to mienie bezspadkowe ....
kto ma dostawac kase kto nagle sobie przypomni ze jest pochdozenia zydoiwskiego ?
prs
Ile spraw w sadzie ma Premier okupowanych ziem palestynskich, a jego zona zarzutow korupcyjnych?
Juz podkreslaja ze "organizatorem" byla Polska i Stany, oni nie, oni swieci sa..
Maja takiego durnego osilka ktory dal sie okrecic wokol palca i ktorego wykorzystuja do ustawiania innych narodow a ktory, pozal sie Boze,
Ile spraw w sadzie ma Premier okupowanych ziem palestynskich, a jego zona zarzutow korupcyjnych?
Juz podkreslaja ze "organizatorem" byla Polska i Stany, oni nie, oni swieci sa..
Maja takiego durnego osilka ktory dal sie okrecic wokol palca i ktorego wykorzystuja do ustawiania innych narodow a ktory, pozal sie Boze, jest naszym "sojusznikiem"..
Glowne zajecie owego sojusznika to pakowanie i rozpakowywanie plecakow - i tak w kolko - rotacyjnych zolnierzy..
Obawiam sie, ze jakby doszlo co do czego, niestety Rosjanie rozgromili by te sojusznicze towarzystwo szybciej niz by sie wydawalo, zwlaszcza ze pierwsza rzecz jaka cwicza po przylocie jest... EWAKUACJA.
Wplatuja nas w nic nam niewinny Iran..
Nie dla wojny w Iranie!
prs
No..
To by bylo na tyle pisania na ty "Polskim" czymkolwiek ten sztuczny twor chaotycznych komplikacji jest..
Mam nadzieje ze zdazyles przeczytac (i dac lapke w dol).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki