REKLAMA

Premier: Zmieńmy konstytucję tak, aby zagwarantować środki obywateli zgromadzone w PKK i IKE

2019-11-19 11:46, akt.2019-11-19 19:31
publikacja
2019-11-19 11:46
aktualizacja
2019-11-19 19:31

Zmieńmy razem Konstytucję RP tak, aby zagwarantować środki obywateli zgromadzone w PKK i IKE - mówił we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, adresując swoje słowa do wszystkich posłów.

/ fot. Krystian Maj / KPRM / Flickr

"Państwo dobrobytu to równanie, do którego niezbędny jest czynnik w postaci silnego, niezależnego polskiego kapitału" - mówił w expose szef rządu. Podkreślił przy tym, że główną cechę rozwoju III RP z punktu widzenia makroekonomicznego, można określić jako "konsumpcja na kredyt". "Przyszłość musimy oprzeć o inwestycje oparte na oszczędnościach, a także na konsumpcji, ale opartej o coraz lepsze zarobki i własne inwestycje" - zaznaczył.

Dodał, że jedną z najlepszych tegorocznych wiadomości, które otrzymał, była ta pochodząca z GUS, że pierwszy raz w latach III RP więcej było Polaków, którzy mogą jakieś sumy zaoszczędzić, niż tych, którzy nie mogą nic zaoszczędzić.

"Dziś dajemy Polakom wybór. W naszym projekcie każdy może otrzymać pieniądze z OFE, które staną się prywatnymi środkami gromadzonymi na emeryturach, ale można też swoją składkę przepisać do konta w ZUS. Zrobiliśmy to, bo wierzymy, że partnerstwo i wolność decydowania rodzi zaufanie, a nie ma systemu emerytalnego bez zaufania, ale zrobiliśmy coś znacznie więcej - wprowadziliśmy pierwszy, przełomowy program prywatnego oszczędzania. Prywatnego oszczędzania, które jest podstawą zdrowego liberalizmu i kapitalizmu, podstawą zdrowej gospodarki" - powiedział szef rządu o programie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Przyszłość musimy oprzeć o inwestycje oparte o oszczędności. Nieudany eksperyment, jakim były OFE, to nie były normalne standardy. PPK to korzyść dla przyszłych emerytów i stabilny program oszczędzania środków na formowanie długoterminowego polskiego kapitału - mówił premier. 

Mówiąc o PPK premier podkreślał, że jest to program, który daje możliwość długofalowego formowania polskiego kapitału. "Nasz program jest programem zainicjowanym przez rząd, ale oszczędności, które gromadzą w nim Polacy, są środkami w pełni prywatnymi i dziedziczonymi" - mówił.

"Ale jednocześnie rozumiemy nieufność Polaków do systemu. Nie wzięła się ona znikąd. Dlatego mam propozycję do wszystkich siedzących tutaj na sali: naprawmy to wspólnie. Zmieńmy Konstytucję RP tak, aby zagwarantować środki PPK i Indywidualnych Kont Emerytalnych, zagwarantować ich prywatność i ochronę - tak możemy odzyskać zaufanie obywateli, przywrócić im wiarę w godną egzystencję" - stwierdził szef rządu.

KNF: zmiana przepisów przyczyni się do wzrostu zaufania obywateli

Każda zmiana przepisów, a w szczególności Konstytucji, w celu zagwarantowania prywatności i ochrony środków zgromadzonych w PPK i na IKE z pewnością przyczyni się do wzrostu zaufania obywateli do systemu emerytalnego - napisał na Twitterze wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Rafał Mikusiński.

"Co ważniejsze - jak zaznaczył Mikusiński - byłoby to istotne wsparcie w upowszechnianiu długoterminowego i systematycznego oszczędzania w społeczeństwie z przeznaczeniem na emeryturę, co stanowiłoby wzmocnienie roli rynku kapitałowego w dostarczaniu finansowania do polskich przedsiębiorstw".

Wzrost oszczędności emerytalnych wśród priorytetów rządu

"To bardzo ważne, że w expose premier wskazał wzrost oszczędności emerytalnych jako jeden z priorytetów rządu. Jednocześnie zaproponował zwiększenie bezpieczeństwa tych środków i stabilności prawa poprzez stosowny zapis w Konstytucji. To daje uczestnikom Pracowniczych Planach Kapitałowych, ale także PPE, IKE czy IKZE większą pewność, że regulacje określające zasady oszczędzania na emerytury w tzw. III filarze będą przewidywalne i nie zmienią się z dnia na dzień w przyszłości" - powiedział PAP prezes Borys.

Jak wyjaśnił, taka propozycja wprowadzenia do Konstytucji zapisu mogłaby być dokonana poprzez zdefiniowanie tzw. większości kwalifikowanej przy każdej zmianie ustaw emerytalnych, regulujących zasady oszczędzania w III filarze, czyli w Pracowniczych Planach Kapitałowych, Indywidualnych Kontach Emerytalnych, Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych.

Prezes PFR wskazał, że do przeprowadzenia takiej zmiany za każdym razem potrzebna byłaby zgoda np. 2/3 przedstawicieli Sejmu, co wymagałoby "bardzo szerokiego konsensusu politycznego", ponieważ na korektę musiałaby się zgodzić nie tylko partia rządząca, ale też opozycja.

Tym samym - jak dodał - Polacy zyskaliby gwarancję, że reguły gromadzenia przez nich pieniędzy nie zmienią się nagle. Powołując się badania opinii publicznej Borys, przypomniał, że na załamanie się zaufania do systemów oszczędzania w systemie kapitałowym, bardzo negatywnie wpłynęły zmiany w Otwartych Funduszy Emerytalnych w latach 2013-2014.

"Musimy odbudować to zaufanie, przywrócić oszczędzającym przeświadczenie, że ustalane zasady nie zmienią się wraz z kolejnym rządem. Ważne, że premier jednocześnie potwierdził, że nie ma wątpliwości, że środki w PPK są w pełni prywatne. To propozycja zawarcia ponadpartyjnego paktu emerytalnego na rzecz stabilności i wzrostu oszczędności emerytalnych Polaków" - podkreślił.

"Konstytucyjna ochrona PPK przywróci wiarygodność systemu emerytalnego"

Konstytucyjna ochrona środków zgromadzonych w PPK jest bardzo istotna dla odbudowy zaufania - powiedział PAP Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP odnosząc się do propozycji premiera dotyczącej zmiany Konstytucji, by gwarantowała oszczędności w PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Może do niego przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w styczniu br., od 1 lipca tego roku, jako pierwsze do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Docelowo system obejmie 7-8 mln osób.(PAP)

autorzy: Ewa Wesołowska, Grzegorz Bruszewski

gb/ mrr/ewes/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
sawkaa
zobaczymy jak to się rozwinie, ale bez wątpienia trzeba przyznać że ten nowy system emerytalny w obecnej sytuacji jest jedynym słusznym wyborem
silvio_gesell
To jest konieczne, bo zmiana systemu emerytalnego z powodu niskiej dzietności wymaga, że psy migracja z ZUS do PPK trwała całe pokolenie. To pokolenie musi zmienić Konstytucję, inaczej jest po nim.

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki