Zmieńmy razem Konstytucję RP tak, aby zagwarantować środki obywateli zgromadzone w PKK i IKE - mówił we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, adresując swoje słowa do wszystkich posłów.

"Państwo dobrobytu to równanie, do którego niezbędny jest czynnik w postaci silnego, niezależnego polskiego kapitału" - mówił w expose szef rządu. Podkreślił przy tym, że główną cechę rozwoju III RP z punktu widzenia makroekonomicznego, można określić jako "konsumpcja na kredyt". "Przyszłość musimy oprzeć o inwestycje oparte na oszczędnościach, a także na konsumpcji, ale opartej o coraz lepsze zarobki i własne inwestycje" - zaznaczył.
Dodał, że jedną z najlepszych tegorocznych wiadomości, które otrzymał, była ta pochodząca z GUS, że pierwszy raz w latach III RP więcej było Polaków, którzy mogą jakieś sumy zaoszczędzić, niż tych, którzy nie mogą nic zaoszczędzić.
"Dziś dajemy Polakom wybór. W naszym projekcie każdy może otrzymać pieniądze z OFE, które staną się prywatnymi środkami gromadzonymi na emeryturach, ale można też swoją składkę przepisać do konta w ZUS. Zrobiliśmy to, bo wierzymy, że partnerstwo i wolność decydowania rodzi zaufanie, a nie ma systemu emerytalnego bez zaufania, ale zrobiliśmy coś znacznie więcej - wprowadziliśmy pierwszy, przełomowy program prywatnego oszczędzania. Prywatnego oszczędzania, które jest podstawą zdrowego liberalizmu i kapitalizmu, podstawą zdrowej gospodarki" - powiedział szef rządu o programie Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Przyszłość musimy oprzeć o inwestycje oparte o oszczędności. Nieudany eksperyment, jakim były OFE, to nie były normalne standardy. PPK to korzyść dla przyszłych emerytów i stabilny program oszczędzania środków na formowanie długoterminowego polskiego kapitału - mówił premier.
Przeczytaj także
"Ale jednocześnie rozumiemy nieufność Polaków do systemu. Nie wzięła się ona znikąd. Dlatego mam propozycję do wszystkich siedzących tutaj na sali: naprawmy to wspólnie. Zmieńmy Konstytucję RP tak, aby zagwarantować środki PPK i Indywidualnych Kont Emerytalnych, zagwarantować ich prywatność i ochronę - tak możemy odzyskać zaufanie obywateli, przywrócić im wiarę w godną egzystencję" - stwierdził szef rządu.
KNF: zmiana przepisów przyczyni się do wzrostu zaufania obywateli
Każda zmiana przepisów, a w szczególności Konstytucji, w celu zagwarantowania prywatności i ochrony środków zgromadzonych w PPK i na IKE z pewnością przyczyni się do wzrostu zaufania obywateli do systemu emerytalnego - napisał na Twitterze wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Rafał Mikusiński.
Z-ca Przewodniczącego #KNF Rafał Mikusiński: 1/2 "Każda zmiana przepisów, a w szczególności Konstytucji, w celu zagwarantowania prywatności i ochrony środków zgromadzonych w PPK i na IKE z pewnością przyczyni się do wzrostu zaufania obywateli do systemu emerytalnego".
— Urząd KNF (@uknf) November 19, 2019
"Co ważniejsze - jak zaznaczył Mikusiński - byłoby to istotne wsparcie w upowszechnianiu długoterminowego i systematycznego oszczędzania w społeczeństwie z przeznaczeniem na emeryturę, co stanowiłoby wzmocnienie roli rynku kapitałowego w dostarczaniu finansowania do polskich przedsiębiorstw".
Wzrost oszczędności emerytalnych wśród priorytetów rządu
"To bardzo ważne, że w expose premier wskazał wzrost oszczędności emerytalnych jako jeden z priorytetów rządu. Jednocześnie zaproponował zwiększenie bezpieczeństwa tych środków i stabilności prawa poprzez stosowny zapis w Konstytucji. To daje uczestnikom Pracowniczych Planach Kapitałowych, ale także PPE, IKE czy IKZE większą pewność, że regulacje określające zasady oszczędzania na emerytury w tzw. III filarze będą przewidywalne i nie zmienią się z dnia na dzień w przyszłości" - powiedział PAP prezes Borys.
Jak wyjaśnił, taka propozycja wprowadzenia do Konstytucji zapisu mogłaby być dokonana poprzez zdefiniowanie tzw. większości kwalifikowanej przy każdej zmianie ustaw emerytalnych, regulujących zasady oszczędzania w III filarze, czyli w Pracowniczych Planach Kapitałowych, Indywidualnych Kontach Emerytalnych, Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych.
Prezes PFR wskazał, że do przeprowadzenia takiej zmiany za każdym razem potrzebna byłaby zgoda np. 2/3 przedstawicieli Sejmu, co wymagałoby "bardzo szerokiego konsensusu politycznego", ponieważ na korektę musiałaby się zgodzić nie tylko partia rządząca, ale też opozycja.
Tym samym - jak dodał - Polacy zyskaliby gwarancję, że reguły gromadzenia przez nich pieniędzy nie zmienią się nagle. Powołując się badania opinii publicznej Borys, przypomniał, że na załamanie się zaufania do systemów oszczędzania w systemie kapitałowym, bardzo negatywnie wpłynęły zmiany w Otwartych Funduszy Emerytalnych w latach 2013-2014.
"Musimy odbudować to zaufanie, przywrócić oszczędzającym przeświadczenie, że ustalane zasady nie zmienią się wraz z kolejnym rządem. Ważne, że premier jednocześnie potwierdził, że nie ma wątpliwości, że środki w PPK są w pełni prywatne. To propozycja zawarcia ponadpartyjnego paktu emerytalnego na rzecz stabilności i wzrostu oszczędności emerytalnych Polaków" - podkreślił.
"Konstytucyjna ochrona PPK przywróci wiarygodność systemu emerytalnego"
Konstytucyjna ochrona środków zgromadzonych w PPK jest bardzo istotna dla odbudowy zaufania - powiedział PAP Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP odnosząc się do propozycji premiera dotyczącej zmiany Konstytucji, by gwarantowała oszczędności w PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Może do niego przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.
Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w styczniu br., od 1 lipca tego roku, jako pierwsze do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Docelowo system obejmie 7-8 mln osób.(PAP)
autorzy: Ewa Wesołowska, Grzegorz Bruszewski
gb/ mrr/ewes/ skr/