REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Premier: Wprowadzamy tarczę antyinflacyjną 2.0

2022-01-11 14:09, akt.2022-01-11 15:09
publikacja
2022-01-11 14:09
aktualizacja
2022-01-11 15:09
Premier: Wprowadzamy tarczę antyinflacyjną 2.0
Premier: Wprowadzamy tarczę antyinflacyjną 2.0
/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej uruchomienie tarczy antyinflacyjnej 2.0. Jak dodał, "słabi politycy szukają wymówek, odpowiedzialni szukają rozwiązań". Projekt trafił do Sejmu.

- Ponad 80 proc. wpływu na ceny mają paliwa, czyli czynniki zewnętrzne - Rosja i UE. Ponad połowa ceny prądu (blisko 60 proc.) jest wynikiem polityki klimatycznej Unii. Pierwsza tarcza antyinflacyjna zadziałała i obniżyła ceny paliw z ok. 6 zł do 5,7 zł/l. Tarcza ta ścięła szczyt o ok. 1-1,5 pp - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

W związku z tym rząd proponuje "drugą edycję" tarczy antyinflacyjnej. Wejdzie ona w życie od 1 lutego na 6 miesięcy. Oto jej główne założenia przedstawione przez szefa rządu:

  • obniżka podatku VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc. "Wpływ, który szacujemy na cenę litra paliwa, ropy, oleju napędowego, to ok. 60 gr., nawet do 70 gr. Taki będzie skutek, który budżet państwa polskiego bierze na siebie" - powiedział.
  • obniżka podatku VAT na żywność do 0 proc. (roczny koszt ok. 6-7 mld zł).  "W przypadku cen żywności my dwa lata temu przeprowadziliśmy zmianę w tzw. matrycy VAT i w dużej większości produkty żywnościowe mają stawkę VAT 5 proc. Wszystkie podstawowe, ale nie tylko. (...) A więc te produkty, które mają stawkę VAT 5 proc., wszystkie one bez wyjątku, ich stawka zostanie obniżona do 0 proc." - powiedział premier.
  • obniżka podatku VAT na gaz do 0 proc.
  • obniżka podatku VAT na prąd i ciepło obniżony na 4 miesiące do 5 proc.
  • obniżka podatku VAT na nawozy obniżamy na 0 proc.  Nawozy są tym produktem, który "bardzo mocno cierpi na wysokich cenach gazu", który jest głównym składnikiem kosztów produkcji nawozów. Jednocześnie, jak dodał, wysoka cena nawozów przełoży się na koszty żywności za pół roku, za dziewięć miesięcy.

Wszystkie obniżki stawek VAT mogą kosztować polski budżet między 15 a 20 mld zł.

"Tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów (...). To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego" - mówił. Wskazał, że obniżenie stawki VAT do zera powoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny. Premier apelował, by sprawdzać, czy handlowcy rzeczywiście obniżają ceny produktów.

Według rządu, tarcza antyinflacyjna ma na celu pomóc zwykłym obywatelom, młodym parom, emerytom.

Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie oraz tarcze antyinflacyjne pozytywnie wpłyną na budżet polskiej rodziny - ocenił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że z tytułu działań antyinflacyjnych w portfelach zostanie ponad 100 złotych. Według premiera tylko obniżenie do zera stawki VAT na żywność pozwoli zostawić w portfelu ok. 45 zł. Obniżka podatków na paliwa, gaz, ciepło to - jak zaznaczył Morawiecki - kolejne "dziesiątki złotych". Jego zdaniem pakiet antyinflacyjny pozwoli zaoszczędzić ponad 100 złotych.

"Wyższe wskaźniki inflacyjne, które średniorocznie mogą przekroczyć 6 proc., może nawet będą oscylowały wokół 7 proc., mówię średniorocznie, może nawet więcej" - powiedział premier.

Jest wysoce prawdopodobne, że w drugiej połowie roku budżet państwa będzie nowelizowany, ale na ten moment nie ma takiej konieczności - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Ustawa budżetowa jeszcze nie została zaakceptowana w całym cyklu legislacyjnym, trudno mówić o nowelizacji czegoś, co nie zostało przyjęte. W dalszej część roku, zarówno ze względu na wyższe wskaźniki inflacyjne - które średniorocznie mogą przekroczyć 6 proc., może nawet będą oscylowały wokół 7 proc., mówię średniorocznie, może nawet więcej - one będą to uwzględniały, parametry nowej, znowelizowanej ustawy. Dzisiaj taka nowelizacja byłaby przedwczesna" – powiedział premier.

„Gdzieś w drugiej połowie roku raczej, myślę, że to wysoce prawdopodobne, że do takiej nowelizacji może dojść. Na ten moment nie ma takiej koniczności” – dodał

JM

Źródło:
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (118)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Podstawowy niezbędnik Polaka po wprowadzeniu Polskiego ładu.
1/ Lina jutowa żeglarska dekoracyjna 20mm na metry.
2/ Taboret biały 45. cm Biały Sosna Szczotkowa. Z humorem trzeba żyć
anty12
MAti, Goralu, czy ci nie zal ?Robic z siebie pozmiewisko ?:D
3xx
tak tak za duze odchody z tym beda zwiazane, znowu beda mi w kieszeni grzebac i przychodow szukac, a te przychody 5 razy juz opodatkowane i oskladkowane i odaninowane i oakcyzowane i oclone i ovatowane
3xx
o zgrozo i obelkowane i oinflacjowane
jas2
Schowaj pieniądze do szafy.
dziadekjarek odpowiada jas2
To je uchroni przed inflacja ????
3xx
jak pieknie, wszytko bedzie za darmo, nawet pieniedzy nie trzeba bedzie nosic, na takie dobre politykie to ja pojde glosowac - ide pilnowac sklepikarza zeby ceny o 5zl obnizyl tak jak morawiecki polecil - na jakie alko byl vat 8%?
3xx
moze polski lad najpierw byscie do ladu doprowadzili co?
od razu na nowe featury sie rzucili a tu tyle bugow ze sie nawet nie kompiluje
the_mind_renewed
Morawiecki.: Wprowadzamy tarczę antyinflacyjną 2.0.
Komedianci, niczym bogowi z olimpu rzucają tarczami, za które my musimy płacić i w rezultacie pogrążają nas w jeszcze większym długu. To co proponuje Morawiecki to czyste działanie kryminalne i on powinien za to ponieść odpowiedzialność karną. Bo to typowa piramida finansowa.
Morawiecki.: Wprowadzamy tarczę antyinflacyjną 2.0.
Komedianci, niczym bogowi z olimpu rzucają tarczami, za które my musimy płacić i w rezultacie pogrążają nas w jeszcze większym długu. To co proponuje Morawiecki to czyste działanie kryminalne i on powinien za to ponieść odpowiedzialność karną. Bo to typowa piramida finansowa. Przypominam Państwo nie posiada i nie produkuje jedynie pogrąża kraj w kryzysie inflacji i dodruku. To obecnie problem globalny. Dlaczego? Bo Armie i policje nie chronią interesy podatnika a stoją za skorumpowanymi rządami, i istnieją aby wdrażać nowy porządek światowy globalistów i wyszczepienie, pałując demonstrantów niosących słowa prawdy, w zbrojach jak z kosmosu kupione za nasze pieniądze. https://panstarszy.000webhostapp.com/Pandemia_Gra_jak_z_nut.html
antek10
Pinokio skąd weźmiesz pieniązki na załatanie ubytków w dochodach budżetu? Kogo tym razem okradniesz nowymi podatkami?

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki