REKLAMA

Premier Włoch: Wskaźnik zakaźności przekroczył poziom krytyczny

2020-10-25 14:44
publikacja
2020-10-25 14:44
fot. REMO CASILLI / Reuters

Wskaźnik zakaźności koronawirusa we Włoszech przekroczył poziom krytyczny - powiedział w niedzielę premier Giuseppe Conte, przedstawiając nowy dekret w sprawie walki z pandemią, który wejdzie w życie o północy. Wyraził zaniepokojenie sytuacją w służbie zdrowia.

Szef rządu podczas spotkania z dziennikarzami w Rzymie podkreślił, że liczba zakażeń rośnie gwałtownie, a w sobotę ich dobowy bilans zbliżył się do 20 tysięcy. Przy takiej skali - przyznał - trudne staje się śledzenie kontaktów osób zakażonych.

Przyznał, że skala szerzenia się koronawirusa i obciążenie narodowego systemu ochrony zdrowia "osiągnęły już niepokojący poziom".

"Rząd postawił sobie jasny cel: chcemy mieć krzywą epidemiczną pod kontrolą. Tylko w ten sposób zdołamy panować nad pandemią i nie zostać przez nią przytłoczeni" - oświadczył Conte. Położył nacisk na to, że jedynie w ten sposób uda się zapobiec drugiemu generalnemu lockdownowi. "Kraj nie może sobie więcej na to pozwolić" - dodał.

"Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby chronić zdrowie i gospodarkę. Stąd potrzeba wprowadzenia bardziej restrykcyjnych kroków" - wyjaśnił.

Przedstawione przez premiera nowe obostrzenia będą obowiązywać do 24 listopada.

Conte ogłosił, że wszystkie lokale gastronomiczne, takie jak bary, restauracje, lodziarnie i cukiernie, mogą być otwarte do godz. 18. Później mogą dostarczać żywność do domów i sprzedawać ją na wynos.

Przy jednym stoliku restauracyjnym nie będzie mogło usiąść więcej niż cztery osoby, z wyjątkiem większych rodzin. Po godzinie 18 zabroniona będzie konsumpcja żywności i napojów na placach i w ogóle w przestrzeni publicznej.

Zamknięte będą siłownie, kluby fitness, baseny, kina, teatry, sale gier i koncertowe, a także w dalszym ciągu wszelkie lokale rozrywkowe i dyskoteki. Otwarte pozostaną muzea.

Wprowadzono zakaz wesel. Tym samym uchylony został przepis sprzed tygodnia, ograniczający liczbę ich uczestników do 30.

Zawieszone zostały zawody sportowe z wyjątkiem profesjonalnych na poziomie krajowym.

Wszystkie kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie w formie internetowych połączeń.

W przypadku liceów, techników i szkół zawodowych do 75 procent zwiększono odsetek uczniów objętych trybem nauki zdalnej. Chodzi o zmniejszenie tłoku w środkach komunikacji - zaznaczył premier.

W dekrecie zawarto zapowiedź zwiększenia pracy zdalnej w publicznej administracji, a także "silną rekomendację" w tej sprawie w przypadku prywatnych firm.

Jak zaznaczył premier, rząd nie wprowadza godziny policyjnej w całym kraju, ale stanowczo rekomenduje, by przemieszczać się wyłącznie z powodów pracy, nauki, zdrowia i innych pilnych potrzeb. "Zalecamy, by nie przyjmować w domu osób spoza tej samej komórki rodzinnej" - mówił.

Conte zapowiedział dalsze wsparcie finansowe dla sektorów ponoszących straty w wyniku restrykcji. Przyznał, że w kraju panuje duże zmęczenie, a pandemia mocno uderza we wszystkich, "wywołując wściekłość i frustrację".

Przypomniał, że już latem, kiedy wszyscy wydawali się zrelaksowani i przekonani, że udało się wyjść z najgorszej fazy pandemii, rząd zwrócił się do parlamentu o zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego, by dalej umacniać walkę z wirusem i kupować miliony maseczek.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
trollmaster
Ojej, a podobno Włosi potulnie noszą maseczki? Coś to najwyraźniej nie pomaga, zatem powinni zakładać po 2 a nawet 3 jedna na drugą. Albo po prostu foliowy worek na głowę, jak przystało na foliarzy.
darius19
mili ci nasi rodacy - sporo żólci i hejtu
masekrut555
Od 4.00 https://www.youtube.com/watch?v=6USRdNZ79sA&ab_channel=Wici

Przygotujcie się, ciemne baranki.

1. Pojawiły się plotki, że rząd szykuje obozy koncentracyjne dla obywateli zwane dla zmyłki „obozami izolacyjnymi” i „szpitalami polowymi”. Szpitale te są stawiane na stadionach, które otoczone
Od 4.00 https://www.youtube.com/watch?v=6USRdNZ79sA&ab_channel=Wici

Przygotujcie się, ciemne baranki.

1. Pojawiły się plotki, że rząd szykuje obozy koncentracyjne dla obywateli zwane dla zmyłki „obozami izolacyjnymi” i „szpitalami polowymi”. Szpitale te są stawiane na stadionach, które otoczone są murami uniemożliwiającymi ucieczkę.

2. Rząd mówił kiedyś, że szczepienia nie będą obowiązkowe, teraz pojawiają się informacje, że będą obowiązkowe. Czyli kolejne kłamstwo rządu i eksperyment medyczny, bo jak nazwać przymuszanie do szczepionek testowanych w pośpiechu?

3. Zmodyfikowano ustawę wyrażając zgodę na przymusowe szczepienia i testy PCR, które wykazują od 87 do 94% błędnych wyników dodatnich.

4. Wobec osób, u których kiepskie testy PCR, które w większości przypadków są błędne, będzie stosowana przemoc fizyczna w celu ich izolowania i podawania medykamentów, nawet wbrew ich woli, co narusza prawa człowieka do samodecydowania o swoim organizmie.

5. Z lekarzy nowelizacja ustawy zdejmuje odpowiedzialność za błędy medyczne i śmierć pacjentów. Za błędy medyczne można np. uznać leczenie pod przymusem z powodu pozytywnych wyników kiepskich testów PCR i zgonów z powodu podłączania do wysokociśnieniowych respiratorów, które miażdżą ludziom płuca. Za pacjentów podłączonych do respiratorów szpital zarabia więcej pieniędzy i istnieje uzasadnione podejrzenie, że będą podłączani do nich pacjenci, którzy tego nie wymagają.
6. W Sejmie Morawiecki mówił o wykuwaniu Nowego Porządku Świata. Używa też sloganu NWO o „nowej normalności”. To dowód, że realizuje odgórny plan działania, którego sam nie wymyślił.

7. W styczniu 2021 r. odbędzie się międzynarodowa konferencja Światowego Forum Ekonomicznego ws. wprowadzenia na świecie Wielkiego Resetu.

8. Z przecieków od kanadyjskich polityków wynika, że Wielki reset będzie polegać na oddłużeniu ludzkości w zamian za dochód podstawowy, przejęcie światowej własności prywatnej przez MFW i rządy państw, oraz zgodę na coroczne szczepienia na COVID. Banksterzy nie będą podlegać nacjonalizacji. Ludzie staną się ich niewolnikami, bo cały ich dobytek będzie należeć do banku MFW, który może w każdej chwili im go zabrać lub przekazać komuś innemu.

9. Rząd polski dwoi się i troi, żeby Polacy zbiednieli i wpadli w długi. Zamyka firmy, utrudnia działalność gospodarczą, zwiększa podatki, itd.

10. Działania rządu i PiS wyglądają, jakby próbował wywołać w Polsce wojnę domową lub powstanie antyrządowe. Ciągle prowokuje obywateli. Raczej nie chodzi o oddanie władzy opozycji w trudnych czasach, i podanie się do dymisji, bo wtedy nie zależałoby mu na zwycięstwie Andrzeja Dudy w wyborach. Chce mieć pretekst do wyprowadzenia wojska na ulice i ogłoszenia stanu wyjątkowego lub wojennego?

11. Według przecieku od aktorki Violi Kołakowskiej, która rozmawiała z wysoko postawionym politykiem, powrócą do Polski czasy Holokaustu i obozów koncentracyjnych, dla których alternatywą jest zaaranżowana wojna domowa na miarę tej z Syrii, lub którą próbuje się zainicjować na Białorusi.
jas2
Z podanych przez ciebie spiskowych informacji, niepokojąco prawdziwa wydaje się ta:

"Za pacjentów podłączonych do respiratorów szpital zarabia więcej pieniędzy i istnieje uzasadnione podejrzenie, że będą podłączani do nich pacjenci, którzy tego nie wymagają."
sebek91
Ja proponuję zacząć czytać ustawy, czytajcie po dwa a nawet trzy razy skoro jest problem ze zrozumieniem. Jak długo będziecie mówić o teoriach spiakowych itd. Tak jak słyszę te gadki "śmiejesz się z covida a jak Zachorujesz to będziesz inaczej śpiewał" tak samo mówię WAM wszystkim. Śmiejecie się i wyzywacie Ja proponuję zacząć czytać ustawy, czytajcie po dwa a nawet trzy razy skoro jest problem ze zrozumieniem. Jak długo będziecie mówić o teoriach spiakowych itd. Tak jak słyszę te gadki "śmiejesz się z covida a jak Zachorujesz to będziesz inaczej śpiewał" tak samo mówię WAM wszystkim. Śmiejecie się i wyzywacie ludzi od foliarzy plaskoziemcow ( tego nie kumam kompletnie), ale gdy przyjdzie czas w końcu zobaczycie inne realia od tych pokazywanych w odbiorniku. Na koniec polecam Wam zainteresowac się tematem również Włoch, i w tym kraju gdzie te trupy leza na ulicach to pomiędzy nimi ilu ludzi demonstruje swoje niezadowolenie z działań rządu i wprowadzanych zmian.
hfjdj
Co oni tak piakoczą? Wg. tej strony mają 220k aktywnych przypadków a Polska ma 130k aktywnych przypadków. To pi razy drzwi proporcjonalnie do liczby ludności. I co ich kraj się wali? Wielka Italia taka słaba jak Polska czy Polska zahartowana wojnami silniejsza niż słaba Italia na którą włażą czarni przybysze a koronowirus Co oni tak piakoczą? Wg. tej strony mają 220k aktywnych przypadków a Polska ma 130k aktywnych przypadków. To pi razy drzwi proporcjonalnie do liczby ludności. I co ich kraj się wali? Wielka Italia taka słaba jak Polska czy Polska zahartowana wojnami silniejsza niż słaba Italia na którą włażą czarni przybysze a koronowirus rozwala system opieki zdrowotnej?
carlito1
Już sam Trump mówi o wychamowaniu pseudo testów... Bo w ten sposób, to zaraz braknie ludzi bez covida do testów...
rysiek58
Włosi trzymajcie się, jesteśmy z Wami. Dopingujemy was. Wirus was nie przemoże. Wy pokonacie wirus to pewne. Już pokazaliście na co was stać, kolejne fale was nie przewrócą.
pstrzezek
Ktoś chyba dobrze zauważył że to 58 to wynik IQ

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki