REKLAMA

Premier: Wielkopolska jednym z miejsc, w których może powstać elektrownia jądrowa

2021-07-14 18:56
publikacja
2021-07-14 18:56
Premier: Wielkopolska jednym z miejsc, w których może powstać elektrownia jądrowa
Premier: Wielkopolska jednym z miejsc, w których może powstać elektrownia jądrowa
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Wielkopolska jest rozpatrywana jako miejsce lokalizacji elektrowni jądrowej – potwierdził w środę premier Mateusz Morawiecki. O potwierdzenie lokalizacji jednej z planowanych elektrowni jądrowych na terenie regionu poprosił w liście szefa rządu marszałek województwa.

W przesłanym w ostatnich dniach do premiera liście w sprawie zlokalizowania planowanej elektrowni jądrowej w okolicach Pątnowa Marek Woźniak podkreślił, że poczyni wszelkie działania, by wesprzeć budowę elektrowni w Wielkopolsce. Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Radiem Poznań potwierdził w środę, że Wielkopolska jest jedną z zakładanych lokalizacji elektrowni jądrowej.

"W planach budowy energetyki atomowej rozważamy trzy lokalizacje: okolice Żarnowca nad morzem, Bełchatów i właśnie ten obszar: Pątnów-Adamów-Konin, czy Pątnów w szczególności" – powiedział premier radiu.

W ocenie szefa rządu wschodnia Wielkopolska jest dobrze przygotowana na to, by to tam pojawiły się nowe inwestycje energetyczne.

"Rzeczywiście ona jest dobrze przygotowana: ma inżynierów, ma potencjał produkcyjny. Już zresztą dzisiaj ta transformacja w zagłębiu Pątnów-Adamów-Konin, Konin, Koło, Turek, w tym wielkim okręgu przemysłowym, zachodzi w kierunku czystszych energii, w kierunku nowych energii, energetyki wodorowej - to też bardzo cieszy, bo to jest kierunek, który będzie miał bardzo duże wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy" – powiedział premier.

"Jesteśmy trzecim w Europie producentem wodoru, a piątym na świecie. Ten wodór produkowany jest dziś z tzw. brudnej energii, dążymy do tego, żeby produkcja wodoru była czysta. Jesteśmy na dobrej drodze, to kierunek, w który mocno inwestujemy" - dodał Mateusz Morawiecki.

W liście do szefa rządu Marek Woźniak podkreślił, że energetyka jądrowa "wpisuje się w rozwój Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, będąc działaniem komplementarnym, zapewniającym prawdziwy zielony wodór dla całej Polski i wspomagając dekarbonizację całych sektorów przemysłowych".

Zdaniem Woźniaka region "posiada odpowiednie zasoby kadrowe, instytucjonalne i infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnej budowy, zarządzania oraz utrzymania całego ekosystemu energetycznego". Marszałek podkreślił też, że w województwie można w łatwy sposób uruchomić niezbędny potencjał naukowo-badawczy.

W 2020 r. rząd przyjął uchwałę ws. aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej. Zaktualizowany PPEJ zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy miałby ruszyć w 2033 r. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (8)

dodaj komentarz
greg_waw
Obiecanki cacanki.
Nie wiadomo nawet gdzie powstanie elektrownia, a spółka, która zajmuje się budową roztrwoniła już 1mld zł. Pewnie głównie na wynagrodzenia zarządu i pisowskich pociotków.
tigerbonzo
Tu akurat popieram Vateusza jak w mało czym. Problemem może nie okazać się wybudowanie samej elektrowni i wybranie lokalizacji, co składowanie odpadów, ale to byłby ciekawy ruch dla tego regionu. W połączeniu z wodorem ma to nawet sporo sensu.
langdon25
Pinokio a dlaczego nie wybudujesz elektrowni na swojej ziemi kupionej od biskupa i przepisanej małżonce ?
jo41
Bo tę sprzeda państwu za 200baniek pod dom wiecznie żywych towarzyszy w czerni i PZPIS...
demeryt_69
Czy to prawda, że ten wybitny bankowiec zarobił ponad 70 baniek na gruntach po-kościelnych po czym przepisał wszystko na żonę?

To byłoby niekoszernie!


neuelukas
Ten wybitny naŁkowiec - bankowiec wzprodukował już pół miliona samochodów więc do 2025 roku w Polsce każdy Polak będzię jeździł narodowym elektrykiem i mieszkał w mieszkaniu plus.
Winnismy go mianować Kim Dzong Unem Polskiego Narodu razem z Adamem Gaplińskim Jarosławem Kaczynskim i Władysławem Sassinem
mrbeast
Nie ma to jak naobiecywać i nie dożyć.
itso_lucky
objadek postawi w każdym województwie mini elektrownie jak coś pójdzie nie tak no mówi się trudno

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki