Premier Boris Johnson na oddziale intensywnej terapii

Stan zdrowia brytyjskiego premiera Borisa Johnsona pogorszył się w poniedziałek po południu i wczesnym wieczorem został przeniesiony na oddział intensywnej terapii. Jego obowiązki przejął minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

(fot. SIMON DAWSON / FORUM/Reuters)

Nie ma zmian w stanie Borisa Johnsona - podały we wtorek dwa źródła bliskie premierowi Wielkiej Brytanii, na które powołuje się Reuters. Po pogorszeniu się objawów zakażenia koronawirusem Johnson został w poniedziałek wieczorem objęty intensywną opieką medyczną.

Według informacji przekazanych przez rzecznika biura premiera na Downing Street oraz przez media, Johnson miał problemy z oddychaniem, a przed przeniesieniem na oddział intensywnej terapii podano mu tlen. Nie jest podłączony do respiratora i cały czas jest przytomny. Respirator jednak znajduje się w pobliżu gdyby stan zdrowia Johnsona wymagał jego użycia.

27 marca Johnson poinformował na Twitterze, że testy wykazały u niego obecność koronawirusa, ale zapewnił, że są one łagodne zatem przez tydzień będzie się izolował w domu i stamtąd kierował rządem. W miniony piątek napisał, że choć zalecane siedem dni minęło, pozostanie w izolacji, bo niektóre objawy jeszcze nie ustąpiły. W niedzielę wieczorem Johnson trafił do szpitala, ale jak zapewniali jego rzecznicy, celem były rutynowe badania. Jeszcze w poniedziałek koło południa Johnson napisał na Twitterze, że czuje się dobrze i cały czas kieruje rządem.

Sytuacja niespodziewanie zmieniła się wieczorem. Downing Street poinformowało, że szef rządu trafił na oddział intensywnej terapii. Nie podano jednak zbyt wielu szczegółów na temat jego stanu zdrowia.

"Rząd kontynuuje pracę. Premier jest w bezpiecznych rękach i rząd będzie nadal skupiał się na tym, aby kierunek działań premiera, wszystkie plany, które pozwolą nam pokonać koronawirusa i wyciągnąć kraj z tego wyzwania, były kontynuowane" - oświadczył minister spraw zagranicznych Dominic Raab, który jako pierwszy sekretarz stanu przejął obowiązki Johnsona.

Pałac Buckingham oświadczył wieczorem, że królowa Elżbieta II jest informowana o stanie zdrowia Johnsona. Poprzedniego wieczora monarchini wygłosiła orędzie do narodu - co robi jedynie w wyjątkowych sytuacjach - w którym zapewniała, że kraj przetrzyma tę epidemię.

Życzenia powrotu do zdrowia przesłali Johnsonowi politycy ze wszystkich opcji - m.in. jego poprzednicy na stanowisku premiera Theresa May i David Cameron, obecny minister finansów Rishi Sunak, nowy lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer i poprzedni Jeremy Corbyn, laburzystowski burmistrz Londynu Sadiq Khan,, szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon czy lider Partii Brexitu Nigel Farage. A także przywódcy Niemiec, Francji, Hiszpanii i wielu innych państw.

Wiadomość o nagłym pogorszeniu się stanu zdrowia 55-letniego Johnsona jest o tyle zaskakująca, że nic nie wiadomo, by miał wcześniej jakiekolwiek kłopoty ze zdrowiem. Ponadto z koronawirusa wyleczyli się już inni członkowie rządu - minister zdrowia Matt Hancock czy obrony Ben Wallace, a także naczelny lekarz Anglii Chris Whitty. Wszyscy oni zarazili się mniej więcej w tym samym czasie.

W sobotę narzeczona Johnsona, 32-letnia Carrie Symonds, która obecnie jest w ciąży, poinformowała, że ona też miała koronawirusa, ale już go zwalczyła i czuje się dobrze.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 marxs

rzeba bylo go zostawić na przystanku autobusowym tak jak pewien gościu pracujaca u niego Ukrainkę po wylewie tam na przystanku w gronie przechodniów i bezdomnych wzmacniałby swoją odporność

! Odpowiedz
6 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 2 wektorwg odpowiada (usunięty)

prs poszukują wolontariuszy do domów opieki społecznej gdzie jest COVID...
Jedź!

! Odpowiedz
4 1 (usunięty) odpowiada wektorwg

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 wektorwg odpowiada (usunięty)

To na pewno, nic innego nie potrafisz.... Tylko wyładowywać swoje kompleksy na innych

! Odpowiedz
2 0 prs odpowiada wektorwg

"Wyladowywac" hehe, dobre..

Nie wiesz o czym mowisz, Sherlocku..

! Odpowiedz
4 10 itsofunny

Karma is a bitch

! Odpowiedz
17 41 analitykxx

No a tak się śmiał, selekcja i mocniejsi przeżyją kpiąc z koronawirusa. Pokarało go. Nikomu tego nie życzę nawet wrogowi ale to kara za oficjalne przyzwolenie jakie dawał miesiąc temu na rozprzestrzenianie się choroby. Łukaszenko na Białorusi też się śmieje i doprowadza do powstania nowej pandemii, oby nie spotkał go podobny los. Dzięki Bogu nasz minister zdrowia i rząd mają więcej rozumu. Brawo Panie ministrze Szumowski, jest Pan wielkim człowiekiem, wielu na Pana miejscu już by w portki narobiło. Mam wielki szacunek. Wirus robi swoje ale dzięki konkretnym decyzjom nie mamy jeszcze drugich Włoch.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil