REKLAMA
WAŻNE

Premier: W tym roku wzrost PKB co najmniej w okolicach 4 proc.

2021-02-03 18:19
publikacja
2021-02-03 18:19
Komisja Europejska

W tym roku wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) będzie co najmniej w okolicach 4 proc. - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas środowego wywiadu udzielonego w telewizji wPolsce.pl.

W podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec stycznia br. ustawie budżetowej na 2021 r. założono, że w ujęciu realnym PKB wzrośnie w tym roku o 4 proc.

"Nie tylko nie będziemy mieć recesji (w tym roku - PAP) ale będzie to silne odbicie gospodarcze, myślę, że co najmniej w okolicach 4 proc." - powiedział premier.

"Jest szansa na to, że przy wsparciu środków z Nowego Ładu i z Krajowego Programu Odbudowy (...) ten wzrost w najbliższych kilku latach będzie bardzo korzystny" - dodał.

Morawiecki powiedział, że płytkość recesji w ubiegłym roku zaskoczyła bardzo wielu obserwatorów i jest dobrym prognostykiem na ten rok.

"Już w czwartym kwartale tego roku mamy szansę przebić okres gospodarczy sprzed pandemii. Niektóre kraje cofną się o jedenaście lat, o dwadzieścia parę lat. Nawet w Europie będą kraje, które przez dekadę albo i dłużej będą goniły wzrost gospodarczy z roku 2019" - podkreślił szef rządu.

Budżet na 2021 r. przewiduje, że dochody państwa w tym roku wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, co oznacza maksymalny deficyt w wysokości 82,3 mld zł.

Według budżetowych założeń PKB w ujęciu realnym wzrośnie w tym roku o 4 proc., średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniesie 1,8 proc., wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń ma sięgnąć 2,8 proc., a wzrost spożycia prywatnego, w ujęciu nominalnym, wyniesie 6,3 proc.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
zzibi2
czyli że inflacja powyżej 4%?
and00
Portal ekonomiczny, a 2/3 forumowiczów nie rozróżnia PKB nominalnego od realnego...
Wzrosty/spadki podaje się w realnym, w cenach stałych, bez wpływu inflacji
Nominalny podaje się kwotowo np w bln zł
ps
kolega chyba artykułu nie czytał, bo inflację przewidują 1,8%
langdon25
O spec od cyferek się odezwał !
Mateusz mówi ci coś liczba 1000000?
Tak tyle miałeś wyprodukować aut na prąd .
Gdzie one są ?
zzibi2
na aliexpres w kategorii zabawki auta sterowane
loool
Pinokio nie dopowiedzial ze to z powodu kłamstw o wysokości inflacji a takze sztucznego dosypania dodrukowanych 200 mld zl. Wiec ludzie konsumuja na kredyt a ci co maja swoja kase w panice kupuja mieszkania zeby nie zostac z makulatura, a to nakreca pkb.
mith21
Wzrost PKB 4%? To prawie tyle co inflacja. Sukces PiS!
and00
A co ma jedno do drugiego?
Wytłumacz bo np ja nie rozumiem, zachodzi jakiś bezpośredni związek?
harrytracz odpowiada and00
Tak geniuszu. Zmiana PKB jest w ujęciu nominalnym czyli nie zwiększając produkcji przy wzroście cen jesteś w stanie odnotować wzrost PKB. Odsyłam do Wiki po uzupełnienie wiedzy. To raz.
Druga sprawa porównujesz to z rokiem ubiegłym czyli z okresem gdzie wszystko stało więc chcąc nie chcąc odnotujesz wzrost, chyba
Tak geniuszu. Zmiana PKB jest w ujęciu nominalnym czyli nie zwiększając produkcji przy wzroście cen jesteś w stanie odnotować wzrost PKB. Odsyłam do Wiki po uzupełnienie wiedzy. To raz.
Druga sprawa porównujesz to z rokiem ubiegłym czyli z okresem gdzie wszystko stało więc chcąc nie chcąc odnotujesz wzrost, chyba że nasz lockdown potrwa do końca roku.
and00 odpowiada harrytracz
Po 1 w tym wypadku nie chodzi o PKB nominalny
po 2 ja nic nie porównuję
po 3 nie wszystko stało bo np produkcja wzrosła
poza tym w innych krajach stało znacznie mocniej, w niektórych spadek PKB był 4x większy a tegoroczny wzrost mniejszy
harrytracz odpowiada and00
Czyli jesteś na 100% pewny że wzrost cen nie ma korelacji ze zmianą PKB tak?

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki