REKLAMA

Premier: W pierwszym kwartale 2017 r. inwestycje przyspieszą

2016-11-17 08:48
publikacja
2016-11-17 08:48

Po pierwszym kwartale przyszłego roku dynamika wzrostu inwestycji powinna być dużo wyższa - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło.

fot. Dariusz Gorajski / / FORUM

Podczas porannej rozmowy w RMF FM szefowa rządu była pytana m.in. o ostatnie dane z gospodarki, wskazujące na spadek inwestycji.

"Mamy problem w tej chwili, jeśli chodzi o realizację inwestycji, wynikający m.in. z tego powodu, że nasi poprzednicy nie pozostawili gotowych projektów, które moglibyśmy od razu, kiedy przejęliśmy władzę, realizować. Chodzi mi o inwestycje publiczne" - wskazała.

"Teraz te projekty już są, są gotowe, inwestycje rozpoczęły się" - podkreśliła premier.

Zdaniem Szydło innym powodem spadku inwestycji publicznych jest "spowolnienie w samorządach". Jak wskazała, samorządy nie realizują inwestycji w takim stopniu, jak przewidywał rząd. "Słyszałam z różnych ust, źródeł i różnych stron Polski, że jest taka filozofia w niektórych samorządach, kierowanych przez Platformę i PSL, żeby na złość władzy nie realizować tych inwestycji tak, jak powinny one przebiegać zgodnie z harmonogramem" - powiedziała.

Wyraziła przy tym zdziwienie, gdyż - jak podkreśliła - każdy samorządowiec, który wie, że ma służyć swoim wyborcom, powinien budować m.in. drogi czy mosty.

Premier zaznaczyła też, że innym poważniejszym problemem samorządów jest to, że są one "dość mocno zadłużone, gdyż przez poprzednie lata kredytowano się, żeby realizować inwestycje". "Poradzimy sobie z tym i ta dynamika wzrostu inwestycyjnego, myślę, że już po pierwszym kwartale 2017 r. będzie dużo wyższa" - stwierdziła.

Premier: Jeśli nie będzie jednolitej daniny - kwota wolna podwyższana etapami

Jeżeli nie przyjmiemy jednolitej daniny, to kwota wolna od podatku będzie podwyższona, ale nie od razu do wysokości 8 tys., zadeklarowanej w prezydenckim projekcie ustawy - poinformowała w czwartek premier Beata Szydło. Dodała, że do kwoty 8 tys. zł "będziemy musieli dochodzić etapami".

Premier Beata Szydło była w czwartek pytana w RMF FM o kwestię podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

"Jeżeli przyjmiemy jednolity podatek, jednolitą daninę, a taka decyzja zostanie przez nas podana do publicznej wiadomości do końca roku, jeżeli zdecydujemy się na wprowadzenie tego rozwiązania, wówczas kwota wolna od podatku zostanie skonsumowana w ramach tej jednolitej daniny" - tłumaczyła premier.

"Jeżeli nie przyjmiemy tej jednolitej daniny, to kwota wolna od podatku będzie podwyższona, ale też chcę powiedzieć - nie w tej wysokości, która została zadeklarowana przez pana prezydenta w kampanii wyborczej, potem złożona w jego projekcie ustawy" - dodała.

Jak podkreśliła, kwota 8 tys. zł zaproponowana w prezydenckim projekcie ustawy ostatecznie zostanie osiągnięta. "Będziemy musieli do tej kwoty dochodzić etapami" - wskazała.

Szydło podkreśliła, że rząd bierze pod uwagę stabilność finansów publicznych, a ostateczna decyzja w kwestii jednolitej daniny zapadnie "w najbliższych tygodniach".

(PAP)

rbk/ as/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~jurek35
Inwesycje przyspieszą jak będą decydować fachowcy ,a nie politycy którzy bedą realizować bzdurne wypowiedzi prezesa
~len
Anglia kwota wolna wysoka ale podatek katastralny zabiera duzo jak nie wszystko.Nie ma idealnego podatku kazdy zły niestety.
~tomi1231234
Na dodatek w UK podstawa opodatkowania to kwota brutto, a w Polsce od składek na ZUS podatku się nie płaci. Potem pierwsza stopa to 20% a nie 19% a dla zarabiających więcej 40 i 45% a nie jak w Polsce 32%. W Polsce są też zryczałtowane koszty uzyskania przychodu a w UK tego nie ma. Ogólnie w UK podatki są niższe dla mało zarabiających Na dodatek w UK podstawa opodatkowania to kwota brutto, a w Polsce od składek na ZUS podatku się nie płaci. Potem pierwsza stopa to 20% a nie 19% a dla zarabiających więcej 40 i 45% a nie jak w Polsce 32%. W Polsce są też zryczałtowane koszty uzyskania przychodu a w UK tego nie ma. Ogólnie w UK podatki są niższe dla mało zarabiających ale wyższe dla zarabiających dużo.
~onn
ludzie nie są głupi, przeliczą jednolitą daninę, korzyści z kwoty wolnej od podatku na poziomie 8 tys. zł i wyciągną wnioski, PiS nie ucieknie od tych kosztów, może warto już teraz zrobić korektę programu 500+
~wredny
brak odwagi w reformowaniu funkcjonowania państwa w sferze ekonomicznej , brak odwagi w ograniczeniu biurokracji i samoograniczenia potrzeb budżetu państwa to sprawi , że o kwocoie wolnej będziemy długoo gadali aż wreszcie przyjdzie kryzys i się nie da ! notowania PiS już za 2 miesiące spadną do 25% właśnie dlatego , że zachowuje brak odwagi w reformowaniu funkcjonowania państwa w sferze ekonomicznej , brak odwagi w ograniczeniu biurokracji i samoograniczenia potrzeb budżetu państwa to sprawi , że o kwocoie wolnej będziemy długoo gadali aż wreszcie przyjdzie kryzys i się nie da ! notowania PiS już za 2 miesiące spadną do 25% właśnie dlatego , że zachowuje się prawie tak jak platforma ! składanie wieńców i kwiatów za nasze pieniądze i gadanie o patriotyzmie nie wystarczy , 500+ finansują podatnicy i żądają naprawy gospodarki a od zbędnej biurokracji i obniżenia podatków należy zacząć - czas ucieka za 2 miesiące poparcie 25% może wtedy się obudzą
~misiewicz
PiS bez potrzeby wkurzył naród, a Jarosław wie, że nie ma racji. Kwotę wolną da się odzyskać w sądach. A mogli posłuchać Centrum im. Adama Smitha i zrobić podatek od przychodu (kłopot z kwotą wolną z głowy).
~xyz
Podatek przychodowy ma charakter kaskadowy:

dyskont za importowany produkt zapłaci tylko raz

w przypadku sprzedaży polskiego produktu (2), wyprodukowanego z polskich półproduktów (1), poprzez polską hurtownię (3) do polskiego małego sklepu (4) zapłacisz minimum 4 razy. Minimum, bo te półprodukty też trzeba z czegoś
Podatek przychodowy ma charakter kaskadowy:

dyskont za importowany produkt zapłaci tylko raz

w przypadku sprzedaży polskiego produktu (2), wyprodukowanego z polskich półproduktów (1), poprzez polską hurtownię (3) do polskiego małego sklepu (4) zapłacisz minimum 4 razy. Minimum, bo te półprodukty też trzeba z czegoś wyprodukować.

Podatek od przychodu to KOMPROMITACJA w zakresie tworzenia rozwiązań i wejdzie w życie tylko jeśli MF zrobią kogoś o mózgu ameby.
~silvio_gesell
Przecież podatek dochodowy od osób fizycznych jest w gruncie rzeczy podatkiem przychodowym (obrotowym), bo nie można odjąć kosztów wykonywania pracy, czyli utrzymania się przy życiu. Poza tym szeroko stosowany podatek obrotowy jest kaskadowy - wielokrotnie opodatkowuje wysoko przetworzone produkty więc prowadzi do konsolidacji poziomej Przecież podatek dochodowy od osób fizycznych jest w gruncie rzeczy podatkiem przychodowym (obrotowym), bo nie można odjąć kosztów wykonywania pracy, czyli utrzymania się przy życiu. Poza tym szeroko stosowany podatek obrotowy jest kaskadowy - wielokrotnie opodatkowuje wysoko przetworzone produkty więc prowadzi do konsolidacji poziomej i powstawania molochów. Przerabialiśmy to już w PRL.

Prawdziwym rozwiązaniem jest opodatkowanie depozytów (ujemne stopy), opodatkowanie wartości ziemi (land value tax) i obniżenie opodatkowania pracy. Dopiero to zwiększy inwestycje i skieruje je gdzie indziej niż w zakup nieruchomości, co nie generuje żadnej wartości dodanej przy spadającej populacji.
~Piwek
Co oznacza jednolity podatek skonsumuje kwote wolna? Brzmi jak, nie bedzie kwoty wolne w ogole bo bedzie jednolity podatek. A wiec zarabiaj 100 zl i juz plac podatek jednolity ?
~emeryt
"Mamy problem w tej chwili, jeśli chodzi o realizację inwestycji, wynikający m.in. z tego powodu, że nasi poprzednicy nie pozostawili gotowych projektów"

A gdzie ta piękna niebieska teczka? Może jakaś komisja sejmowa w sprawie kradzieży?
Przecież w tej teczce wszystko było gotowe...

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki