REKLAMA

Premier: Ujawnimy majątek rodzin polityków, jak będzie podstawa prawna

2020-06-06 09:27
publikacja
2020-06-06 09:27

Jak będzie podstawa prawna, ujawnimy majątek rodzin polityków - zapewnił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Pytany o majątek ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i jego żony, Morawiecki zapewnił, że ma do Szumowskiego pełne zaufanie, a ataki opozycji na ministra są tylko polityczną awanturą.

fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Mam pełne zaufanie do Łukasza Szumowskiego" - zapewnił w sobotę premier Mateusz Morawiecki zapytany o ocenę ministra zdrowia na antenie RMF FM. "Uważam, ze mocne ataki na ministra Szumowskiego wynikają z tego, że jest po stornie opozycji niezdrowa nadzieja, że sytuacja epidemiczna będzie u nas zła, że będą takie obrazki jak w zachodniej Europie. Tymczasem Polska poradziła sobie bardzo dobrze z pandemią" - ocenił.

Zapytany o "niejasności" dotyczące zakupu maseczek i sprzętu ochronnego przez resort zdrowia Morawiecki powiedział, że "wszelkie niejasności zostały już bardzo dawno wyjaśnione". "Opozycja (zachowuje się - PAP) jakby była głucha na argumenty. (...) Widzę wyraźnie, że jest to polityczna awantura i nic więcej" - dodał.

Zapytany o ewentualną komisję śledczą w sprawie majątku ministra zdrowia Morawiecki uznał jej powołanie za "nieuprawnione żądanie" opozycji. "Jeżeli chodzi o wsparcie dla firm, przyznane granty, to większość grantów została przyznana za rządów PO i PSL, wiec może jest to taki rodzaj autodonosu na siebie samych. Platforma Obywatelska już gubi się w różnych dywagacjach" - powiedział premier.

Morawiecki był też pytany o to, czy namówi Szumowskiego, by ten ujawnił swój majątek i majątek swojej żony. "Z całą mocą chcę jeszcze raz podkreślić, że to wszystko, co zarzucała opozycja ministrowi Szumowskiemu, jest zupełną nieprawdą" - odpowiedział premier. Morawiecki przypomniał też, że ustawa dotycząca ujawniania majątków rodzin polityków jest w Trybunale Konstytucyjnym. "Jak będzie podstawa prawna, to to zrobimy (ujawnimy majątki rodzin polityków - PAP)" - zapewnił Morawiecki. "Jest to rodzaj tematu zastępczego" - dodał.

Na uwagę, że opozycja także wobec niego wysuwała żądanie, by ujawnił majątek swojej żony, Morawiecki powtórzył, że natychmiast jak tylko będzie podstawa prawna, to zostanie to ujawnione. Jednocześnie zaznaczył, że zarówno on, jak i minister Szumowski wypełnili oświadczenie majątkowe "tak jak trzeba i nie ma tutaj absolutnie nic do ukrycia". Zapytany, czy jego żona nie może sama ujawnić swojego majątku, Morawiecki odpowiedział: "Czekamy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego".

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zaapelowali w niedzielę do prezydenta Andrzeja Dudy o wycofanie z Trybunału Konstytucyjnego ustawy ws. jawności majątku rodzin polityków.

Duda skierował ustawę ws. jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych do TK pod koniec października ub. roku w trybie kontroli prewencyjnej. Jak mówił wtedy jego rzecznik Błażej Spychalski, prezydent w pełni popiera ideę samej ustawy, natomiast to są na tyle istotne kwestie, że nie powinno być najmniejszych wątpliwości prawnych, dlatego prezydent podjął decyzję o skierowaniu ustawy do TK.

Ustawa w sprawie jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych, której projekt powstał w kancelarii premiera, przewiduje, że premier, ministrowie, posłowie, posłowie do PE, senatorowie, prezesi: Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego, a także osoby stojące na czele innych instytucji państwowych będą zobowiązane do umieszczania w oświadczeniu majątkowym informacji o majątku osobistym małżonków, dzieci i osób pozostających we wspólnym pożyciu.

Zgodnie z nowelizacją obowiązek złożenia takiego oświadczenia majątkowego dotyczy w sumie blisko 30 różnych urzędników, w tym marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu, prezesów Najwyższej Izby Kontroli i Narodowego Banku Polskiego, sekretarzy i podsekretarzy stanu, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, wojewodów, prezesów zarządów: Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

autor: Krzysztof Kowalczyk

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (28)

dodaj komentarz
marszalek2020
Najśmieszniejsze w tej sprawie jest to, że duża grupa feministek jest za tym, że jak mąż coś powie, to żona musi się do tego dostosować.
Swoją drogą, to ktoś z PO mógłby dać dobry przykład ujawniania majątku. Chociaż jedna osoba :)
gregzacha
Teraz przynajmniej można każdego nazywać chamską hołotą bo to nie obelga tylko męskie słowa. Więc niniejszym używam męskich słów, co do premiera.
and00
Chyba nie znasz znaczenia tych słów, bo jednej osoby nie można nazwać hołotą
Ale cóż zrobić, takich to mamy zwolenników opozycji
marszalek2020
można nazwać, ale trzeba mieć do tego jakieś minimalne podstawy
khh
Hahaha, jak widac k..wa ku..ie lba nie urwie! :)
anna_domagalczyk
Przecież ujawnienie majątku żony nie jest karalne? Takie wykręty wyglądają w opinii publicznej jak próba ukrycia znacznie większego majątku, niż te kilkaset milionów premiera, o których się przypadkiem dowiedzieliśmy. To musi być porażająca ilość potentatów pisowskich i kwoty, że są tak starannie ukrywane.
sammler
Gratuluję elektoratowi PiS-owskiemu tego, jak nisko ocenia wasz intelekt towarzysz premier :)

Premier rządu, który ma większość w Sejmie (zdolną uchwalić wszystko i odrzucić uchwały Senatu), a także własnego prezydenta (długopisa), któru rządzi od 5 lat, mówi, że ujawni majątek rodzin polityków "gdy
Gratuluję elektoratowi PiS-owskiemu tego, jak nisko ocenia wasz intelekt towarzysz premier :)

Premier rządu, który ma większość w Sejmie (zdolną uchwalić wszystko i odrzucić uchwały Senatu), a także własnego prezydenta (długopisa), któru rządzi od 5 lat, mówi, że ujawni majątek rodzin polityków "gdy będą ku temu podstawy prawne" :))))

A poważne zarzuty POPARTE DOWODAMI wobec tzw. ministra "zdrowia", nazywa polityczną awanturą :))))

Gratuluję wam, elektoracie PiS-owski! Jeżeli jednak macie do przeżycia więcej niż 2 lata, radzę się zacząć trzymać za kieszeń, bo przy tym tempie zadłużania i przy tej skali nieprawidłowości (setki milionów dla rodziny ministra Szumowskiego, miliard na Ostrołękę C, nie wiadomo ile na Centralny Port Komunikacyjny, 70 mln na wybory, które się nie odbyły, 100 mld z PFR, które wcale nie muszą być umorzone przez NBP, jeżeli wybory prezydenckie wygra opozycja - to w końcu prezydent wskazuje kandydata na szefa NBP - itd.), dlug teraz zaciągany trzeba będzie zacząć spłacać szybciej niż się komukolwiek wydaje.

A za co was uważa towarzysz premier (złote usta szeregowego posła, który ostatnio milczy), sami widzicie :))))
jkl777
Zeby cos oceniac, najpierw to musi istniec. Cos jak dzielenie przez Ziobro.
jkl777
Zeby cos oceniac, najpierw to musi istniec. Cos jak dzielenie przez Ziobro.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki