REKLAMA

Premier: Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalni Turów

2021-06-26 19:52
publikacja
2021-06-26 19:52
Premier: Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalni Turów
Premier: Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalni Turów
fot. Kacper Pempel / / FORUM

Jestem głęboko przekonany, że Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalnie Turów, ale podchodzimy do problemu bardzo poważnie – powiedział w sobotę w TVP Wrocław premier Mateusz Morawiecki.

Premier pytany o negocjacje ze stroną czeską i o to, że Czesi domagają się kar za kontynuowanie wydobycia w Kopalni Węgla Brunatnego Turów powiedział, że jest "głęboko przekonany, że Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalni Turów". "Ale podchodzimy do problemy bardzo poważnie" - zapewnił.

"Z jednej strony mamy bardzo poważne argumenty natury energetycznej, gospodarczej, społecznej, ponieważ kopalnia i elektrownia Turów to dla nas niezwykle ważny element całego systemu gospodarczego, ale z drugie strony jak najbardziej chcemy rozwiązać ten spór z Republiką Czeską na zasadach polubownych" - podkreślił szef rządu.

Premier przypomniał, że od tygodnia polski zespół negocjacyjny jest w Pradze i – jak mówił "z dobra wiarą negocjuje kompromis". "Takie rozwiązanie, w którym Polska zaangażowałby swoje środki w różne projekt transgraniczne, dzięki którym skorzystaliby obywatele Polscy, obywatele Czescy, a kopalnia i elektrownia Turów dalej by mogły wykonywać swoje funkcje" - mówił premier.

Przyznał też, że zmartwiła go informacja, że Czesi pomimo prowadzonych negocjacji domagają się kar za dalsze wydobycie w kopalni Turów. "Rozmawiałem nawet o tym z premierem Babiszem, ale negocjację lubią ciszę i skracają tę opowieść mogę powiedzieć, że toczą się one w dobrej atmosferze. Proces posuwa się do przodu, choć jest oczywiście bardzo żmudny i niełatwy" - mówił premier.

W czwartek resort klimatu i środowiska poinformował, że zakończono sesję polsko-czeskich negocjacji w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie. Rozmowy zostaną jednak wznowione we wtorek. Rokowania mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku. Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd jednocześnie rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

6 czerwca poinformowano, że rząd Czech będzie wnioskować o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia TSUE o wstrzymaniu wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jpelerj
Po ilości czerwonych łapek, widać, że chyba strzał w dziesiątkę LOL:
"Ale jeszcze się nie dogadali z Czechami. Czyli, jak rozumiem, PMM zapowiada bezwarunkową kapitulację i zgodę na wszystkie żądania Czechów. Tyle, że boi się o tym powiedzieć w tej swojej kampanii przedwyborczej, bo jak ludzie przeliczą
Po ilości czerwonych łapek, widać, że chyba strzał w dziesiątkę LOL:
"Ale jeszcze się nie dogadali z Czechami. Czyli, jak rozumiem, PMM zapowiada bezwarunkową kapitulację i zgodę na wszystkie żądania Czechów. Tyle, że boi się o tym powiedzieć w tej swojej kampanii przedwyborczej, bo jak ludzie przeliczą sobie, ile będzie kosztował prąd, to go mogą wygwizdać (w najlepszym razie)."
anty12
Mateuszek znowu fantazjuje. Juz politycy PiSu i Holecka nie moga wytrzymac jego klamst, ale on do samego konca bedzie mowic jak jest pienie w bantustanie.
lebero654
Oj, Pinokio, Pinokio. A ja mam przeczucie graniczące z pewnością, że będę płacił, jako podatnik, za nieudolność twoją i twoich urzędników, którym nie chciało się negocjować przed rozpoczęciem procesu, a nie w jego trakcie. Już płacę za koszty opinii prawnych i działań tzw. pożarowych w sprawie.
dmarch1
Jak mówi to Morawiecki to mam przeczucie, graniczące z pewnością, że jest inaczej. Przecież on zapewniał nas, że ugoda z Czechami ws Turowa już jest prawie zawarta. Przecież on przegrał sprawę w sądzie o kłamstwo. Przecież on zapowiadał 1 000 000 samochodów elektrycznych. Itd. itp.
nostsherlock
Czyli będą kary finansowe finansowane przez podatników
langdon25
Dopiero co chudy Mateusz był przekonany ze dogadał się z Czechami, na drugi dzień wszyscy się dowiedzieli że to nieprawda .

Mateusz ty już lepiej zamilcz - dość twoich ciągłych kłamstw !!!
jpelerj
Ale jeszcze się nie dogadali z Czechami. Czyli, jak rozumiem, PMM zapowiada bezwarunkową kapitulację i zgodę na wszystkie żądania Czechów. Tyle, że boi się o tym powiedzieć w tej swojej kampanii przedwyborczej, bo jak ludzie przeliczą sobie, ile będzie kosztował prąd, to go mogą wygwizdać (w najlepszym razie).
sel
Prąd już mamy trzy razy droższy i bez obiecanych dopłat , tylko, że wprowadzili nowe opłaty handlowe dystrybucyjne itp i rżną głupa, chociaż węgiel jest najtańszy w historii..

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki