REKLAMA

Jest postęp, ale bez przełomu. Negocjacje polsko-czeskie ws. Turowa będą kontynuowane

2021-06-18 16:40, akt.2021-06-18 18:13
publikacja
2021-06-18 16:40
aktualizacja
2021-06-18 18:13
Jest postęp, ale bez przełomu. Negocjacje polsko-czeskie ws. Turowa będą kontynuowane
Jest postęp, ale bez przełomu. Negocjacje polsko-czeskie ws. Turowa będą kontynuowane
/ Wikipedia

W negocjacjach polsko-czeskich ws. Turowa udało się dokonać postępu; negocjacje będą kontynuowane we wtorek 22 czerwca - poinformował w piątkowym komunikacie resort klimatu i środowiska. Rozmowy dotyczące funkcjonowania kopalni trwały do czwartku.

Ministerstwo poinformowało w komunikacie, że zakończył się drugi dzień polsko-czeskich negocjacji w sprawie KWB Turów.

"W piątek rano do rozmów po stronie polskiej zasiedli m.in. przedstawiciele resortu klimatu i środowiska oraz spraw zagranicznych. W negocjacjach udało się dokonać postępu. Strony przedstawiły kompletne propozycje rozwiązań, które wymagają dogłębnej analizy. Negocjacje będą kontynuowane we wtorek, 22 czerwca" - przekazał resort.

W piątek premier Mateusz Morawiecki, który przebywał z wizytą w województwie śląskim, mówił, że rozmowy z Czechami jeszcze trochę potrwają. Informował też, że rozmawiał z ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką, który przewodzi polskiemu zespołowi negocjacyjnemu.

"Myślę, że te negocjacje jeszcze trochę potrwają, ale cały czas liczę, że ten spór uda się rozwiązać polubownie" - powiedział premier na konferencji.

Polsko-czeskie rozmowy ws. Turowa rozpoczęły się w czwartek w Pradze. Jak informowano, w negocjacjach uczestniczyli m.in.: wicepremier Jacek Sasin, ministrowie Michał Kurtyka, Konrad Szymański, wiceministrowie Adam Guibourge-Czetwertyński, Paweł Jabłoński i Artur Soboń.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Pradze przedstawiciele Polski i Czech zadeklarowali chęć zawarcia porozumienia ws. Turowa bez angażowania w to instytucji unijnych. Przekonywali, że możliwość polubownego załatwienia sprawy jest możliwa. Czesi zadeklarowali wycofanie skargi z TSUE po spełnieniu ich warunków przez Polskę.

Minister środowiska Czech Richard Brabec wskazywał ponadto, że ich intencją nie jest natychmiastowe zatrzymanie pracy w kopalni Turów.

Brabec zwracał jednak uwagę, że gdyby nawet udało się po rozmowach trwających w Pradze osiągnąć porozumienie, to będzie ono musiało być jeszcze zaakceptowane przez oba rządy. "Nie można oczekiwać, że jutro (w piątek - PAP) zostanie od razu zawarte porozumienie, a z drugiej strony, gdyby nie wszystko udało się jutro omówić i dojść do porozumienia, to jesteśmy przygotowani - tak strona polska, jak strona czeska - do kontynuowania rozmów" - powiedział minister środowiska Czech.

W lutym br. czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku. Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd oświadczył jednocześnie, że wydobycie w kopalni Turów nie zostanie wstrzymane i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

Pod koniec maja szef polskiego rządu, po rozmowach z premierem Czech Andrejem Babiszem w Brukseli w czasie szczytu UE, poinformował, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek z TSUE. Z kolei Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską. Później poinformowano, że rząd Czech będzie wnioskować o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia TSUE. Dwa dni później Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce.

Kurtyka: Rozmowy z Czechami ws. Turowa były bardzo trudne i intensywne

"Dwa dni trudnych negocjacji, bez ostatecznego porozumienia, ale ze znalezieniem zrozumienia w wielu kwestiach. Wielka praca za nami, nadal wiele otwartych pytań. Wracamy do negocjacji we wtorek. Chęć znalezienia porozumienia została ponownie potwierdzona" - napisał w piątek na Twitterze szef resortu klimatu i środowiska.

Jak informowało wcześniej ministerstwo do rozmów strony mają powrócić w we wtorek 22 czerwca. Przekazano, że w negocjacjach udało się dokonać postępu. "Strony przedstawiły kompletne propozycje rozwiązań, które wymagają dogłębnej analizy" - dodano.

autor: Michał Boroń

mick/ skr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jko55
lubię staropramena i tak zostanie
jarunia
bez lektury Dzielnego wojaka Szwejka do Pepików do podchodź
sel
POSTĘP? ZŁOŻENIE WNIOSKU O 5MLN EU KARY ZA KAŻDY DZIEŃ?
lipsk
Nie wiadomo o co chodzi to wiadomo ze o kasę. Czesi chcą sprzedać skawinę i liczą ze się polski kupiec znajdzie. Reszta to zasłona dymnna lub wodna .
Jak dla mnie to rozwiązało mój dylemat bo zastanawiałem się nad skodą i toyotą . A teraz mam już ten problem z głowy.
antek10
Bo sie nie mogą dogadać. Olali Czechów i teraz są pod ścianą - bez decyzji środowiskowych ani rusz.

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki