REKLAMA

Premier Morawiecki w L’Opinion: Podatki nie mogą służyć tylko silnym

2021-04-30 06:46
publikacja
2021-04-30 06:46
fot. Adam Guz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Pandemia zadłużenia w Europie Zachodniej znacząco zmieniła sytuację i coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z potrzeby zbudowania nowego globalnego ładu fiskalnego – pisze premier Mateusz Morawiecki we francuskim dzienniku „L’Opinion” w piątek.

„Rozpoczynamy debatę o międzynarodowych podatkach, o tym, czy korporacje powinny płacić podatki tam, gdzie generują przychody. Rozmawiamy o tym, czy to fair, że w niektórych krajach Unii można nie płacić podatków w ogóle. Tych tematów do tej pory nie traktowano na serio. Pandemia długu w Europie Zachodniej zmieniła podejście do tego tematu” – pisze premier Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreśla, że: „mamy problem międzynarodowej optymalizacji podatkowej. Komisja Europejska w 2020 r. przegrała w sądzie i Apple nie musi płacić Irlandii 13 mld zaległych podatków – sądy, nawet te europejskie, nie zawsze postępują zgodnie z duchem sprawiedliwości”.

„Ograniczenie rajów podatkowych to również nowoczesna polityka przemysłowa, gdyż zamykanie możliwości wytransferowania środków z firm za granicę naturalnie zwiększa poziom prywatnych inwestycji” – stwierdza szef rządu

Polski premier opisuje historię reform podatkowych w Polsce od czasu przywileju koszyckiego w 1374 r. aż po XXI w., wskazując na ograniczanie luki VAT i CIT jako „nowej odsłony ruchu egzekucyjnego, który dąży do wzmocnienia państwa”.

„Elity polityczne Rzeczypospolitej zaniechały reform, gdy był ku temu czas. Blokada polskich reform podatkowych była uważana za rzecz o strategicznym znaczeniu na polu polityki europejskiej na dworach pruskim i rosyjskim. Władcy tych krajów dali temu wyraz w traktacie poczdamskim, gdzie słabość polskich rządów uznana została za gwarancję interesów naszych przyszłych zaborców. Dziś odbudowa wpływów podatkowych jest również drogą do trwałego odzyskania polskiej podmiotowości” – podkreśla premier.

„Uczciwy, prorozwojowy system podatkowy może przyspieszyć budowę polskiej klasy średniej i polskiego dobrobytu” – uważa premier Morawiecki.

Premier krytykuje legislację międzynarodową zezwalającą na funkcjonowanie rajów podatkowych: „Raje podatkowe służą poprawianiu wyników korporacji, ale są sprzeczne z najbardziej elementarnymi zasadami sprawiedliwości, pozbawiając społeczności, w których globalne firmy zarabiają, słusznie należnych im podatków.”

„Czy to sprawiedliwe, że skromna rodzina prowadząca sklepik na osiedlu płaci podatki, a globalny koncern z sektora nowych technologii nie? Prawnicy podatkowi zajmujący się optymalizacją podatkową i cenami transferowymi mogliby napisać prawdziwą historię polskiej transformacji. Byłaby inna od obiegowych opinii” – pisze szef polskiego rządu.

„Afera Lux Leaks (dotycząca unikania płacenia podatków przez międzynarodowe korporacje; ponad 300 firm, m.in. Apple, Deutsche Bank i IKEA, rejestrowało specjalne spółki na terenie Luksemburga w latach 2002-2010 i unikało płacenia milionów euro podatków w krajach, w których osiągały zyski - PAP) była momentem zwrotnym w walce z rajami podatkowymi w Europie. Zrozumienie problemu walki z luką VAT wzrosło również dzięki staraniom polskiego rządu. Polska głośno woła w Brukseli, domagając się sprawiedliwego systemu podatkowego VAT, ale też CIT. Mówimy o tym od 2015 r., a nie tylko wtedy, kiedy wybuchają kolejne afery” – podsumowuje premier Morawiecki.

Artykuł ukazał się w weekendowym wydaniu dziennika „L’Opinion” w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowanego przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, KGHM Polska Miedź SA i Polskiej Agencji Prasowej.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
lesk882
Co to za żart: "sądy, nawet te europejskie, nie zawsze postępują zgodnie z duchem sprawiedliwości" - mówi Mateusz Morawiecki

Sądy są od postępowania zgodnie z prawem. To czy prawo jest sprawiedliwe, czy nie zależy od rządzących, czyli od Mateusza Morawieckiego.

Więc z tego miejsca, trzy najłatwiejsze
Co to za żart: "sądy, nawet te europejskie, nie zawsze postępują zgodnie z duchem sprawiedliwości" - mówi Mateusz Morawiecki

Sądy są od postępowania zgodnie z prawem. To czy prawo jest sprawiedliwe, czy nie zależy od rządzących, czyli od Mateusza Morawieckiego.

Więc z tego miejsca, trzy najłatwiejsze przykłady dot. prawa w podatkach w Polsce. PiS tych rzeczy nie zmienił od 2015 roku. To znaczy, że nie chciał tego zmienić.

- Czy podatek belki od tzw. "zysków" kapitałowych jest sprawiedliwy jeżeli zysk jest ujemny bo inflacja to ponad 3%, a bank daje max 1%?

- Czy sprawiedliwym jest, że drugi próg podatkowy (85 tys. zł) nie został podniesiony od kilkunastu lat?

- Czy sprawiedliwym jest, że kwota wolna od podatku jest na tak niskim poziomie, że nie dałoby się za to wyżywić nawet psa?
mknowak
Poparcie 40% i to wszystko w temacie.
fiat126p
Na pytania odpowiem:
- nie jest sprawiedliwy podatek od strat wynikających z inflacji
- nie jest sprawiedliwe podnoszenie płacy minimalnej i nie podnoszenie w tym samym tempie progu podatkowego
- kwota "wolna" nie jest wolna bo trzeba ją deklarować czyli jest 0% stawką podatkową; prawdziwa kwota wolna musi
Na pytania odpowiem:
- nie jest sprawiedliwy podatek od strat wynikających z inflacji
- nie jest sprawiedliwe podnoszenie płacy minimalnej i nie podnoszenie w tym samym tempie progu podatkowego
- kwota "wolna" nie jest wolna bo trzeba ją deklarować czyli jest 0% stawką podatkową; prawdziwa kwota wolna musi być niestety niska, nie powinno być wybrańców płacących niższe podatki
dzo_bajden
mniej wiecej to samo gadał 5 lat tenu
vonmisses
To napiszcie w przyszłym tygodniu proszę, czy znalazł się ktoś, kto ten artykuł przeczytał? Odniósł się do niego? Zalinikował w necie? Otagował na twitterze? Czy znowu lans za podatnika pieniądze po świecie, a nikt nawet na to nie spojrzy i się nie zainteresuje... Tak lecą te miliony na PFN i inne takie twory... A To napiszcie w przyszłym tygodniu proszę, czy znalazł się ktoś, kto ten artykuł przeczytał? Odniósł się do niego? Zalinikował w necie? Otagował na twitterze? Czy znowu lans za podatnika pieniądze po świecie, a nikt nawet na to nie spojrzy i się nie zainteresuje... Tak lecą te miliony na PFN i inne takie twory... A ludzie - nomen omen - coraz większe podatki muszą bulić na zabawy tych naszych geniuszy...
samsza
Powiedział, że może nie będzie super praworządnie, ale będzie sprawiedliwie, a co to jest ustali sam z kolegami.
Poza tym super dba o podmiotowość Polski, np. po raz pierwszy oddając za granicę nakładanie podatków na Polaków.
marxs
a odkąd on taki katolicki lewak? jak szefował WBK to na zbity ryj wyrzucał ludzi nie dając nawet odpraw bo tak kombinował ze zwolnieniami żeby uniknąć grupowych

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki