REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Premier Morawiecki: Nie ma żadnego ryzyka polexitu

2021-07-19 14:41
publikacja
2021-07-19 14:41

Nie ma żadnego ryzyka polexitu, to jest swego rodzaju fantazja polityczna; jesteśmy silnym państwem w silnej Unii Europejskie i bez Polski trudno sobie Unię wyobrazić - zapewniał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki: Nie ma żadnego ryzyka polexitu
Premier Morawiecki: Nie ma żadnego ryzyka polexitu
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Szef rządu podczas konferencji prasowej w Miedzianej Górze był pytany, czy warto ryzykować polexitem dla Izby Dyscyplinarnej SN.

"Nie ma żadnego ryzyka polexitu, jest to swego rodzaju fantazja polityczna. Nie ma tutaj ani ryzyka, ani żadnych takich zamiarów. Jest to swojego rodzaju emocja polityczna, którą nasi przeciwnicy, oponenci próbują wzbudzić" - zapewnił Morawiecki.

Jak dodał najlepszą polityką wobec UE jest eurorealizm, czyli taka polityka, która zakłada z jednej strony bardzo jednoznaczną obronę naszych interesów - negocjowanie środków w maksymalnie możliwym wymiarze, ale także "obronę tych szańców, tych miejsc, co do których wraz z wejście do Unii Europejskiej nie godziliśmy się - jak również nie godziły się inne kraje Unii - na przekazanie kompetencji do instytucji europejskich".

Premier zaznaczył, że trzeba mieć na uwadze, iż UE to stały dialog, kompromis, rozmowy na tematy regulacyjne, polityczne, finansowe, budżetowe, inwestycyjne oraz gospodarcze.

"Ten dialog, te rozmowy oczywiście z Unia Europejską prowadzimy. Generalnie Polska w Unii nie tylko ma się dobrze, ale również będzie miała się na pewno dobrze. Jesteśmy silnym państwem w silnej Unii Europejskie i bez Polski trudno sobie Unię Europejską wyobrazić" - podkreślił premier.

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wyroku TK wskazano, że Unia Europejska nie może zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących ustroju sądów i gwarancji niezawisłości sędziów.

Na kilkadziesiąt minut przed wyrokiem TK także w środę TSUE - uwzględniając wnioski Komisji Europejskiej - wydał kolejne postanowienie zabezpieczające o środkach tymczasowych ws. polskiego wymiaru sprawiedliwości. Unijny trybunał zobowiązał Polskę do "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN. Oznacza to, że Polska ma zawiesić działalność Izby Dyscyplinarnej także m.in. w sprawach immunitetów sędziowskich.

Z kolei w czwartkowym wyroku w sprawie, w której wydane zostało zabezpieczenie z kwietnia 2020 r., TSUE orzekł o niezgodności z prawem unijnym systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Według TSUE proces powoływania sędziów SN, w tym członków Izby Dyscyplinarnej, w dużym stopniu zależy od organu (Krajowej Rady Sądownictwa), "którego struktura została poddana bardzo dużym zmianom przez polską władzę wykonawczą i ustawodawczą i którego niezależność może wzbudzać uzasadnione wątpliwości".

autor: Rafał Białkowski, Wiktor Dziarmaga

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
lorelie
UE nie ma własnych pieniędzy...jak wstrzymają dopłaty to wstrzymać wpłaty :) szach matt tęczowym zbokom
ja3
"jesteśmy silnym państwem" - tego byśmy sobie wszyscy życzyli
"bez Polski trudno sobie Unię wyobrazić" - ja wyobrażam sobie unię bez Polski bezproblemowo, tak samo jak Polskę bez popisu. Polskę, w której kończy się grabienie do siebie i zaczynają się inwestycje. Ba, wyobrażam sobie, że jeśli skończymy z tą 
"jesteśmy silnym państwem" - tego byśmy sobie wszyscy życzyli
"bez Polski trudno sobie Unię wyobrazić" - ja wyobrażam sobie unię bez Polski bezproblemowo, tak samo jak Polskę bez popisu. Polskę, w której kończy się grabienie do siebie i zaczynają się inwestycje. Ba, wyobrażam sobie, że jeśli skończymy z tą socjalgłupotą, to możemy zacząć przypominać 'azjatyckie tygrysy' w ciągu następnych 20 lat.
pstrzezek
A wirus już od półtora roku w odwrocie
demeryt_69
To bardzo wiarygodny osobnik :)
tristans
imperialistom z US i byłym imperialistom z EU, zależy na tym abyśmy byli republiką kartoflaną, gdzie sędzia jest bezkarny, więc go można łatwo kupić. To jest powszechna praktyka zachodnich korporacji, gdzie władzom i sędziom daje się wybór: przyjęcie łapówki albo kontakt z nieznanymi sprawcami.
darius19
sciemnia - jestem mocno przerazony. Opcja Bialoruska.
europeanfan
Trzea myslec o polsce a i b gdzie chcesz zyc zanim obudzisz sie w b
samsza
W państwie pis nie ma żadnej możliwości, aby się działy rzeczy straszne.
Za to codziennie jest choć jedno doniesienie, jakie to dobre rzeczy (nie dzieją się) MOGĄ się kiedyś zdarzyć...
matias21
Sędziowie boją się, że w końcu ktoś będzie ich pilnował, teraz sprawy trwają i po 8 lat, a koledzy sędziowie twierdzą, że wszystko jest ok, a co miesiąc wpada im na konto sowita sumka do tego niezła emeryturka, a kogo obchodzi zwykły szarak który często nawet nie dożyje końca sprawy?
marxs
sprawy trwają po 8 lat bo przylazł nieudolny PIS odkąd jest PIS u władzy sprawy w sądach wydłużyły się o lata

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki