Premier May o zobowiązaniach wobec Irlandii Płn.

Kancelaria brytyjskiej premier Theresy May opublikowała w piątek specjalne oświadczenie szefowej rządu w sprawie statusu Irlandii Północnej, zawierające szereg zobowiązań dotyczących przyszłości kraju w toku dalszych negocjacji z Unią Europejską.

(fot. Maurizio Degl'Innocenti / Reuters)

W komunikacie podkreślono, że osiągnięte tego dnia porozumienie w sprawie pierwszego etapu negocjacji dotyczących wyjścia ze Wspólnoty "pozwala brytyjskiemu rządowi na przejście do następnej fazy negocjacji".

Premier May podkreśliła, że "ogromnie ceni sobie pozycję Irlandii Północnej w ramach Wielkiej Brytanii" i w procesie negocjacji kierowało nią sześć kluczowych zasad, w tym m.in. poparcie dla integralności Zjednoczonego Królestwa, utrzymanie Irlandii Północnej we wspólnym rynku Wielkiej Brytanii, a także zapobieżenie powstaniu nowych granic.

Jak dodała, utrzymana zostanie także dotychczasowa strefa swobodnego przepływu osób pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią, a także wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku.

May podkreśliła także, że cała Wielka Brytania bez wyjątku opuści unię celną i wspólny rynek UE, a także zostanie wyłączona z jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, co pozostaje "fundamentalnym faktem" i konsekwencją decyzji o opuszczeniu Wspólnoty.

"Te negocjacje są kluczowe dla przyszłości Irlandii Północnej i całej Wielkiej Brytanii. Niezależnie od tego, czy ktoś głosował za wyjściem (z UE) czy pozostaniem, jestem zdeterminowana, żeby doprowadzić do wyniku negocjacji, który będzie w interesie wszystkich w Wielkiej Brytanii" - zakomunikowała premier.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ cyk/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil