Premier Kanady rozmawiał z chińskim prezydentem o prawach człowieka

Kanadyjski premier Justin Trudeau powiedział w czwartek, że poruszył z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem temat znaczenia wolności wypowiedzi i poszanowania dla różnorodności. Wezwał władze w Pekinie, by więcej robiły dla ochrony praw człowieka.

Premier Kanady Justin Trudeau
Premier Kanady Justin Trudeau (fot. Jason Lee / FORUM)

Przy okazji Kanadyjsko-Chińskiej Rady Biznesu w Szanghaju Trudeau oświadczył, że "rozmowy takie nie są łatwe", ale konieczne.

W czwartek chińskie i kanadyjskie firmy podpisały 56 kontraktów o wartości ponad 1,2 mld dolarów kanadyjskich (ponad 900 mln USD) - ogłosiła kanadyjska minister handlu międzynarodowego Chrystia Freeland. Jak dodała, podpisane umowy dotyczą firm działających w rozmaitych sektorach - od owoców morza po czyste technologie.

Trudeau zabiega w Chinach o zacieśnienie współpracy gospodarczej, ale spór handlowy dotyczący eksportu rzepaku, kontrowersje wokół polityki chińskich władz i sprawy przetrzymywanego w Chinach obywatela Kanady Kevina Garratta, oskarżonego w styczniu w Chinach o szpiegostwo, mogą ograniczyć ewentualne korzyści z wizyty - odnotowuje agencja Reutera.

Chiny zgodziły się w środę na odroczenie wdrożenia surowszych zasad dotyczących dostaw nasion rzepaku z Kanady; spór handlowy obu krajów ciągnie się od miesięcy. Chiny są głównym kanadyjskim rynkiem eksportu rzepaku i tamtejsze władze zajęły zdecydowane stanowisko w sporze dotyczącym podniesienia standardów, co może oznaczać dodatkowe koszty dla eksporterów. Pekin twierdzi, że zaostrzenie norm jest konieczne, aby uniknąć zanieczyszczenia chińskich upraw.(PAP)

ksaj/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 5 ~plutarch

Justin - gość z jajami. Przydałby się taki w PL, zamiast ekipy gumiżelków pod Mózgiem Państwa.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 3 ~owp

kolo zawdzięcza stołek dzięki deklaracji wpuszczania uchodźców do Kandy. Więc nie byłbym tak tego pewny żebyś chciał go u nas. A że to polityk to pięknie mówi, a co z tego wyjdzie....

! Odpowiedz
6 15 ~xyz

Na zachodzie Europy i w Ameryce wolnosc wypowiedzi juz prawie nie istnieje a on bedzie karcil Chiny za brak wolnosci wypowiedzi haha. Kon by sie usmial.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 3 ~plutarch

kopiejka przytulona

! Odpowiedz
1 8 (usunięty) odpowiada ~plutarch

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 (usunięty) odpowiada ~plutarch

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 11 ~Zigi

To se pogadali i co z tego? Chiny są juz potęga gospodarczą a niedługo będą i potęga militarną. I nikt tego już nie zmieni. A patrząc na przykład naszych szanownych sojuszników zza oceanu tak trąbiących o prawach człowika w szczególności w więzieniach np na Diego Garcia bądz Guantanamo. Jak chce gadac na ten temat morzez zacznie od swoich bliskich sąsiadów?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 ~zez

Dla przypomnienia - ostatnio Kanada sprzedała Arabii Saudyjskiej uzbrojenie za 12 MILIARDÓW dolarów z pełną świadomością, że za chwilę zostanie ono użyte przeciwko cywilnej ludności Jemenu. To tyle w kwestii przestrzegania przez Zachód "praw człowieka"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil