Premier Francji o reformie emerytalnej: wszystko w swoim czasie

2020-09-03 12:32
publikacja
2020-09-03 12:32
fot. GONZALO FUENTES / Reuters

Rząd wdroży reformę emerytalną, ale wszystko w swoim czasie – ogłosił w czwartek premier Francji Jean Castex. Związkowcy z sektora transportowego zapowiedzieli już na 17 września strajk.

„Zrobimy to” – potwierdził Castex, pytany w stacji RTL o wdrożenie odłożonej z powodu pandemii reformy, której celem jest ujednolicenie francuskiego systemu emerytalnego i likwidacja części przywilejów.

„Nie ma mowy o zamiataniu pod dywan sprawy emerytur” – zapewnił premier. Zaapelował również o rozsądek w sprawie planowanego protestu transportowców.

Strajk zapowiedziany przez związek zawodowy kolejarzy CGT-Cheminots ma być częścią większej akcji protestu, organizowanej przez centralę związkową CGT, do której mają przyłączyć się związkowcy z FSU, Solidaires oraz organizacje młodzieżowe.

Castex przyznał, że wydłużenia okresów składkowych w związku ze starzeniem się społeczeństwa może mieć negatywne krótkoterminowe konsekwencje dla rynku pracy. „Dziś jednak priorytetem jest zatrudnienie” – podkreślił premier, odnosząc się do kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa.

Rząd poprzedniego premiera Edouarda Philippe’a forsował wdrażanie reformy emerytalnej, która była kontestowana społecznie i wywołała falę dwumiesięcznych strajków na przełomie roku 2019 i 2020. Z powodu pandemii koronawirusa Philippe odłożył wdrażanie reformy, której projekt ostatecznie utknął w parlamencie.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ fit/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Reforma emerytur we Francji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki