REKLAMA

Premie finansowe za e-skierowanie dla POZ i AOS

2020-07-02 14:17
publikacja
2020-07-02 14:17
fot. Grabowski Foto / Shutterstock

Placówki podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej za wystawienie skierowań w formie elektronicznej otrzymają premie finansowe – wynika z nowelizacji dwóch zarządzeń prezesa NFZ zwiększającego od lipca wyceny tego świadczenia.

Chodzi o zamiany zarządzenia prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).

Narodowy Fundusz Zdrowia zaznaczył, że będzie premiował finansowo te placówki POZ i AOS, które będą odchodziły od skierowań wystawianych w formie papierowej na rzecz e-skierowań. Zmiany obejmą świadczenia udzielane po 1 lipca tego roku.

Dają one możliwość premiowania, poprzez zwiększenie poziomu finansowania, tych placówek POZ, których lekarze będą wystawić e-skierowania na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne i na leczenie szpitalne, w miejsce dotychczas stosowanych tradycyjnych, papierowych skierowań. Dodatkowo premiowane będzie umówienie porady w AOS na podstawie wystawionego e-skierowania w ciągu 2 godzin od momentu jego wystawienia.

W przypadku AOS zmiany polegają na zwiększeniu poziomu finansowania określonych świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w sytuacji zwiększenia obsługi e-skierowań w miejsce dotychczas wystawianych skierowań w formie papierowej.

"To kolejne z rozwiązań promujących wdrożenie e-usług w ochronie zdrowia, które wpisują się w model płacenia za wynik" – skomentował podniesienie wyceny tych świadczeń prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski.

E-skierowanie to kolejny, po e-recepcie elektroniczny dokument, który umożliwia pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji. Wszystkie skierowania od 8 stycznia 2021 r. będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Służba zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki