REKLAMA

Prawie pół miliona cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt w Polsce

2020-07-22 08:40
publikacja
2020-07-22 08:40
fot. kovop58 / Shutterstock

Jak wynika z najnowszych danych UdSC, liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenie na pobyt w Polsce przekroczyła 450 tys. osób. Przeważają obywatele Ukrainy i osoby poniżej 35. roku życia. 

W pierwszej połowie 2020 roku osiedliło się w Polsce 21,8 tys. Ukraińców, 2,4 tys. Białorusinów, 1,5 tys. Gruzinów, 0,7 tys. Mołdawian i 0,3 Turków. Obecnie ważne dokumenty pobytowe posiada 450 tys. cudzoziemców, największe gruby stanowią obywatele:

  • Ukrainy – 237 tys. osób,
  • Białorusi – 28 tys.,
  • Niemiec – 20,9 tys.,
  • Rosji – 12,8 tys.,
  • Wietnamu – 11,5 tys.,
  • Indii – 10,2 tys.,
  • Włoch – 8,5 tys.,
  • Chin – 7,9 tys.,
  • Gruzji – 7,1 tys.
  • Wielkiej Brytanii – 6,3 tys.
/ Urząd do Spraw Cudzoziemców

Wśród dokumentów zezwalających na pobyt dominują zezwolenia na pobyt czasowy, które mogą być wydawane na maksymalnie 3 lata. 95,8 tys. osób jest natomiast uprawniona do pobytu stałego i ma status rezydenta długoterminowego.  58 proc. cudzoziemców to osoby poniżej 35. roku życia, 38 proc. stanowi grupa wiekowa 35-59 lat, a 4 proc. - osoby powyżej 60. roku życia. 

Najczęściej wybieranymi przez cudzoziemców województwami były w kolejności: mazowieckie, małopolskie, wielkopolskie, dolnośląskie oraz łódzkie. 

WS

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (11)

dodaj komentarz
pstrzezek
Rodzice są rolnikami i dzisiaj nie ma opcji by ktoś z Polski chciał pomóc przy zbiorze owoców. Kiedyś nie do pomyślenia. Ale nie dziś, nie przy takim socjalu jaki mają za free. Ukraińcy to jedyna opcja.

Normalny przepływ kapitału ze wschodu na zachód. W porównaniu z innymi krajami w PL takie
ruchy są nieznaczne.
Rodzice są rolnikami i dzisiaj nie ma opcji by ktoś z Polski chciał pomóc przy zbiorze owoców. Kiedyś nie do pomyślenia. Ale nie dziś, nie przy takim socjalu jaki mają za free. Ukraińcy to jedyna opcja.

Normalny przepływ kapitału ze wschodu na zachód. W porównaniu z innymi krajami w PL takie
ruchy są nieznaczne. Ale oczywiście to wspaniały argument polityczny że kradną nam pracę! :) Jak Polak jedzie do Niemiec to jest alles gut. Ale jak do PL przyjeżdżają pracownicy to "out"
Tylko że jeśli Ukraniniec bez języka i znajomości zabiera ci robotę to może z toba jest coś nie tego?

anty12
To moze zabrac socjal, co Ty na to ? Takze belkot ? :D Oni zaraz wyjada na zachod, a problem nie bedzie rozwiazany.
bt5
Przeicież Ukraincy nie pójda do zbirów , no ewentualnie w większych gospodarstwach . 99% Ukraińców jest werbowana i lokowana po zakładach przez agencje tymczasowe które wydzawniaja i chodza po firmach. Ukraińcu maj wyższe stawki , a jesli nie to min. 100 nadgodzin. W Niemczech nie ma takiej opcji żeby gastarbajter zarobił Przeicież Ukraincy nie pójda do zbirów , no ewentualnie w większych gospodarstwach . 99% Ukraińców jest werbowana i lokowana po zakładach przez agencje tymczasowe które wydzawniaja i chodza po firmach. Ukraińcu maj wyższe stawki , a jesli nie to min. 100 nadgodzin. W Niemczech nie ma takiej opcji żeby gastarbajter zarobił więcej od niemca.
anty12
PiSiory, nie robcie z Polski multi kulti! Nikt nie potrzebuje inzynierow z Indii na rowerku z Ubera. Jaki oni maja wklad w PKB ?! Zadne, ale zaczna sie rozczenia, jak Morawiecki sprowadzi ich jeszcze ze 100k. Brakuje mi w tym raporcie jaka prace wykonuja, bo ja nie chce w Pl taniej ily roboczej. Pogonic Polakow nierobow do pracy PiSiory, nie robcie z Polski multi kulti! Nikt nie potrzebuje inzynierow z Indii na rowerku z Ubera. Jaki oni maja wklad w PKB ?! Zadne, ale zaczna sie rozczenia, jak Morawiecki sprowadzi ich jeszcze ze 100k. Brakuje mi w tym raporcie jaka prace wykonuja, bo ja nie chce w Pl taniej ily roboczej. Pogonic Polakow nierobow do pracy tak jak to UK zrobilo po Brexicie.
jas2 odpowiada pstrzezek
Nie "nacjonalistyczny". Po prostu zwykły bełkot.
anty12 odpowiada pstrzezek
O jejku, na prawde ? Ja po prostu nie chce powielac glupoty krajow zachodnich, ale dla was lewaki to belkot :)
anty12 odpowiada jas2
Zeby tylko nieznajomy myster nie przedal Ci kosy lub zebys nie wylecial do nieba. Wtedy to nie bedzie belkot. To juz bedzie dramat. No ale tak to jest z Polakami ze nie ucza sie na bledach innych.
bt5
W Polsce jest bardzo dużo zagranicznych firm i nikt tych zagranicznych firm nie zmusi do zatrudnienia Polaków. Kobitka z Poznania mi mówiła że sama na zlecenie góry wywalała z koro Polaków aby przyjać Niemców i Brytyjczyków (oczywiście mowa o lepszej robocie w biurze). zakłady produkcyjne obcego autoramentu natomiast W Polsce jest bardzo dużo zagranicznych firm i nikt tych zagranicznych firm nie zmusi do zatrudnienia Polaków. Kobitka z Poznania mi mówiła że sama na zlecenie góry wywalała z koro Polaków aby przyjać Niemców i Brytyjczyków (oczywiście mowa o lepszej robocie w biurze). zakłady produkcyjne obcego autoramentu natomiast sprowadzaja obcokrajowców i daj im lepsze stawki plus benefity niż Polakom , nie wiem dlaczego tak jest ale przypuszczam że jednym z celów jest zatrzymanie presji na wzrost stawek wśród Polaków. A przy tym wszystkim polskie ministerwstwo pracy z uśmiechem rznie głupa udajac że w Polsce jest niskie bezrobocie, i sami się tymi oszukanym danymi robia w konia bo inne kraje gdzie wskażnik bezrobocia nie jest zafałszowany brakiem wypłacania zasiłków dla bezrobotnych dostan pieniadze z Unii. A rzeczywistośc jest taka w polsce ze bezrobotni bija sie w banku zywnosci o produkty, albo wychodzisz ze sklepu ze stadem żubrów to zaraz 2 panów podchodzi z prośba "kierowniku...". no jak teraz Polska dostanie podobni takie hajsy z Unii to moze w końcu zrobia tak jak za okupacji niemickiej że kazdy bezrobotny miał zasiłek.
anty12
Nawet Polak w Polsce jest gorszego sortu. Przykre to. Miska ryzu + juz dziala, tak jak chcial Morawiecki.

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki