REKLAMA

Prawie 800 policjantów wzięło udział w specjalistycznym szkoleniu z techniki jazdy

2020-10-18 06:21
publikacja
2020-10-18 06:21

Prawie 800 policjantów ruchu drogowego z całej Polski wzięło udział w specjalistycznym szkoleniu z zakresu doskonalenia jazdy samochodem i prowadzenia pościgu transgranicznego - poinformował PAP komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Prawie 800 policjantów wzięło udział w specjalistycznym szkoleniu z techniki jazdy
Prawie 800 policjantów wzięło udział w specjalistycznym szkoleniu z techniki jazdy
/ Policja

Jak przekazał komisarz, szkolenie dla policjantów ruchu drogowego odbyło się w dwóch etapach w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Sobiesław Zasada Centrum "Bednary Driving City". "W zajęciach uczestniczyli przede wszystkim funkcjonariusze użytkujący nieoznakowane bmw 330i xDrive z wideorejestratorem. Policjanci ruchu drogowego, którzy w znacznej części na co dzień pełnią służbę w grupach +Speed+, będą mogli teraz sprawniej wykorzystać potencjał, jaki dają im nieoznakowane radiowozy bmw" - podkreślił policjant.

fot. / / Policja

fot. / / Policja

"Instruktorzy prowadzący szkolenie dla policjantów skoncentrowali ich uwagę m.in. na prawidłowym posługiwaniu się kierownicą w różnego typu zakrętach, odpowiednim torze jazdy, optymalnym operowaniu skrzynią biegów i hamulcem, panowaniem nad balansem samochodu" - wyliczył komisarz.

Wskazał, że szkolenie obejmowało m.in. doskonalenie w jeździe slalomem, awaryjne hamowanie, jazdę po kręgu, którego nawierzchnia składa się zarówno z przyczepnej części asfaltu jak i płyty poślizgowej. "Jednym z elementów kursu było też hamowanie na łuku drogi" - powiedział.

"Na stacji z trolejami instruktorzy prezentowali funkcjonariuszom, jak ważna jest prawidłowa praca rąk na kierownicy. Pomaga to zrozumieć, czym jest nadsterowność i jak zachowuje się samochód w poślizgu. Nawet przy bardzo małej prędkości" - zdradził, dodając, że na sekcji z szarpakiem mundurowi poznali tajniki wyprowadzania auta z poślizgu.

"Program obejmował także jazdę szosową oraz po wzniesieniach, gdzie różnica poziomów wynosi blisko 14 m, a zjazd jest zakończony długim zakrętem. Najważniejszym elementem zjazdu są dwa rzędy mechanicznych przeszkód. Elektroniczny system sterujący uruchamia je w określonych momentach, symulując różnego typu zdarzenia drogowe, takie jak wtargnięcie na jezdnie, czy zajechanie drogi wymuszające omijanie przeszkód i gwałtowną zmianę pasa ruchu" - tłumaczył.

Komisarz podkreślił, że od dłuższego czasu policjanci ruchu drogowego do pełnienia służby wykorzystują nowoczesne radiowozy z napędem na cztery koła o dużej mocy, wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. "Szkolenie funkcjonariuszy w zakresie doskonalenia techniki jazdy jest logiczną koniecznością związaną z zakupem takich pojazdów, a doskonalenie umiejętności funkcjonariuszy jest gwarantem wykonywania przez nich zadań na wysokim poziomie" - poinformował.

Dodał, że szkolenie dla policjantów ruchu drogowego odbyło się w ramach projektu "Szkolenie z zakresu doskonalenia metod i form prowadzenia pościgu transgranicznego" współfinansowanego w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego 2014-2020. Inicjatorem szkolenia było Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
carlito1
Będą sprawniej ganiać za bezmaseczkowcami???
70_mln
A po co bylo zwalniac dobrych? Dobra xmiana, co?

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki