REKLAMA

120 tys. Polaków przyjęło uchodźców w swoich domach

2022-08-04 06:39
publikacja
2022-08-04 06:39
120 tys. Polaków przyjęło uchodźców w swoich domach
120 tys. Polaków przyjęło uchodźców w swoich domach
fot. GLEB GARANICH / / Reuters

Aż 67 proc. mieszkańców 12 największych polskich miast zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Blisko 150 tys. osób udzieliło im schronienia we własnym domu – czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Gazeta podaje, że szczegółowe badania o skali obywatelskiej pomocy dla uchodźców z Ukrainy przeprowadziła Unia Metropolii Polskich. Wzięło w nich udział aż 12 tys. osób – po 1000 mieszkańców z każdego miasta należącego do UMP - Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

"Z najnowszego badania wynika, że w pomoc uchodźcom z Ukrainy zaangażował się blisko co trzeci mieszkaniec metropolii (67 proc.) – najbardziej w Warszawie i Lublinie (po 71 proc.). Najczęściej była to pomoc żywnościowa (59 proc.), na drugim miejscu rzeczowa w postaci np. odzieży czy wyposażenia mieszkania (44 proc.). 32 proc. mieszkańców wpłaciło datek na uchodźców. Co czwarta osoba była wolontariuszem w punkcie pomocy uchodźcom, a co ósma zapewniła im transport z granicy" - poinformowała "Rzeczpospolita".

Gazeta podkreśla, że dzięki badaniu wiadomo też, że ok. 525 tys. uchodźców skorzystało z gościny u Polaków. "Swoje domy otworzyło 149 tys. mieszkańców metropolii (3 proc.) – liderem jest Warszawa, której 33,5 tys. mieszkańców przyjęło Ukraińców. Ale w przeliczeniu na mieszkańca na pierwsze miejsce wybija się Wrocław, gdzie 6 proc. mieszkańców zaprosiło uchodźcę pod swój dach" - czytamy.

Z kolei najwięcej osób zamieszkało w prywatnych domach w Warszawie (119,5 tys.), we Wrocławiu (106,9 tys.) i w Gdańsku (59,8 tys.).(PAP)

mchom/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Ciekaw jestem ilu przyjęli politycy pod swój dach, zwłaszcza Ci, którym miłość do Ukraińców z gęby nie schodzi na mównicach. Czy Jarek z kotem kogoś przyjęli?
cyklonb
Ci którzy przyjęli ukraińców do swoich domów są dla Polski straceni, jak wybuchnie jakaś wojna nie tylko z Ukrainą (co jest nieomalże pewne) to trzeba będzie ich zabić. To nie są głupoty, nie widzieliście śmierci na wojnie nie mówiąc o "Wołyniu".
konik_garbusek
czy admin moze takich kretynow nie tylko usuwac z forum ale banowac? przeciez to przekracza wszelkie granice co ludzie tu wypisuja!
lebski_gosc
A ilu przyjęło hajzera?

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki