REKLAMA

Prawie 3,6 tys. mandatów za brak ochrony nosa i ust ostatniej doby

2020-10-21 11:40
publikacja
2020-10-21 11:40
fot. Krzysztof Zatycki / FORUM

Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 660 osób nie zakrywających ust i nosa, nałożyliśmy mandaty na ponad 3580 osób, a w ponad 630 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - przekazał w środę PAP rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Policjant poinformował, że sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa od chwili jego wprowadzenia funkcjonariusze pouczyli ponad 200 tys. osób, w ponad 65,8 tys. przypadków ukarali je mandatem karnym, a w ponad 16,3 tys. przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Wskazał, że od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policja 20,6 mln razy sprawdzała też osoby skierowane na kwarantannę.

"Ostatniej doby sprawdziliśmy aż ponad 254 tys. osób skierowanych na kwarantannę, w ok. 770 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych" - podał insp. Mariusz Ciarka.

Przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny na osoby uchylające się od obowiązku kwarantanny może nałożyć, zgodnie z ustawą z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, karę pieniężną w wysokości nawet 30 tys. zł.

Rzecznik KGP przekazał też najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem wśród policjantów. Wynika z nich, że od początku działań zakażonych nim zostało ok. 2529 policjantów oraz 302 pracowników policji, a wyzdrowiało 1035 policjantów oraz 132 pracowników policji. Na kwarantannie przebywa obecnie ok. 2240 funkcjonariuszy, a ponad 10 tys. policjantów było na kwarantannie.

"Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych, mimo zachowywanych środków ostrożności. Liczba zarażonych z dnia na dzień jest większa" - przekazał insp. Mariusz Ciarka.

"Od momentu wprowadzenia stanu epidemii, tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa wykonaliśmy ponad 4 miliony służb patrolowych, niezależnych od sprawdzenia osób będących na kwarantannie. Tylko ostatniej doby ponad 19 tys. policjantów wykonywało czynności związane ze stanem epidemii" - poinformował.

Podał także, że ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 3900 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji przeprowadzili już ponad 164 tys. kontroli.

"Od początku działań skontrolowano również ponad 291 tys. placówek handlowych oraz ponad 2,7 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki - przypominamy, że obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji dyskotek. Skontrolowano również ponad 9,7 tys. miejsc organizacji wesel" - podkreślił rzecznik KGP.

"Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność. Unikajmy skupisk ludzi" - zaapelował. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
secundus
zomo, zomo, zomo,
tyle się natrudzili aby naprawić swój wizerunek i przez głupotę władzy go tracą

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki