Prawie 2 mld rekompensaty dla TVP i Polskiego Radia za utracone wpływy

Wprowadzenie rekompensaty w wysokości do 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami - zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, który złożyli w Sejmie posłowie PiS.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"W roku 2020 minister właściwy do spraw budżetu, na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego, przekaże jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowe papiery wartościowe jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2020 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień, powiększoną o niewypłaconą w 2019 r. część rekompensaty z tytułu utraconych w latach 2018 i 2019 wpływów abonamentowych, z przeznaczeniem na realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej" - głosi projekt noweli ustawy, który w środę wpłynął do Sejmu.

W projekcie ustawy wskazano, że "łączna wartość nominalna skarbowych papierów wartościowych nie może przekroczyć kwoty 1 mld 950 mln zł.".

Dodano, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do 31 stycznia 2020 r. ustali w drodze uchwały: kwotę rekompensaty, uwzględniając średnioroczną liczbę osób zwolnionych; szacowaną średnioroczną liczbę osób posiadających uprawnienia do zwolnienia z wnoszenia opłat abonamentowych, którzy nie dopełnili obowiązku zarejestrowania odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego; wysokość opłat abonamentowych na rok, którego rekompensata dotyczy; niewypłaconą w 2019 r. część rekompensaty z tytułu utraconych w latach 2018 i 2019 wpływów abonamentowych oraz szacowane koszty związane ze zbyciem skarbowych papierów wartościowych.

KRRiT jest zobowiązana także ustalić wartość nominalną skarbowych papierów wartościowych dla poszczególnych jednostek publicznej radiofonii i telewizji z przeznaczeniem na realizację misji publicznej oraz terminy przekazania jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych.

W projekcie ustawy napisano, że KRRiT przekazuje uchwałę do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który z kolei w terminie 14 dni składa wniosek do ministra finansów o przekazanie jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych. Minister finansów na tej podstawie określi w liście emisyjnym warunki emisji skarbowych papierów wartościowych oraz sposób realizacji świadczeń z nich wynikających.

Projekt reguluje również kwestie związane z kartami powinności. Projekt zobowiązuje nadawców publicznych i KRRiT do uwzględnienia w kartach powinności na lata 2020-2024, w odniesieniu do każdego roku kalendarzowego objętego taką kartą, finansowania publicznego na poziomie nie niższym niż suma prognozowanych wpływów z opłat abonamentowych na rok 2020 oraz rekompensaty określonej w projektowanej ustawie. "Zawarcie porozumień między Przewodniczącym KRRiT a nadawcami publicznymi w sprawie kart powinności na lata 2020-2024 uwzględniających tę zasadę nastąpi do końca marca 2020 r." - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Uzasadniając projekt ustawy posłowie wskazali, że "potrzeba wydania projektowanej ustawy wynika z braku adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce".

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski, który w MKiDN odpowiada za sprawy mediów publicznych, w rozmowie z Wirtualnymimediami.pl wyjaśnił, dlaczego posłowie zaproponowali taką kwotę rekompensaty. Jak mówił, "mniej więcej odpowiada projekcjom planowanych kart powinności". "Trochę więcej zaproponowano w rekompensacie, bo istnieje prawdopodobieństwo, że karty powinności będą jeszcze negocjowane. Formalnie suma dofinansowania nie może być większa, ale karta powinności zostanie zakontraktowana na większą kwotę" - powiedział Lewandowski.

Dodał, że obecnie nie ma decyzji politycznej dotyczącej jakiegokolwiek systemowego rozwiązania finansowania mediów publicznych. "W tym momencie takie są możliwości i w ramach tych możliwości realizowane jest finansowanie dla mediów publicznych" - podkreślił wiceszef resortu kultury.

Analogiczny mechanizm, bazujący na emisji skarbowych papierów wartościowych zastosowano w 2019 r. wprowadzając rekompensatę z tytułu utraconych w latach 2018-2019 opłat abonamentowych z tytułu zwolnień. Media publiczne dostały wtedy z budżetu 1,26 mld.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ dki/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 adamleszcz

Najpierw rekompensata za 2 miliardy ukradzione przez GetBack za pośrednictwem wspólników jak PDM, czy Idea Bank, a także GPW, a to wszystko pod "czujnym okiem" rządowych agencji!
Ludzie mogą zostać okradzeni z dorobku życia i ich zostawia się na lodzie, tysiące ruin i dramatów ludzkich, a "tłuste" redaktory z TV i PR mają na swe pogaduszki dostać - za ustawą - 2 miliardy? To jakiś kult złodziejstwa, a nie troski o obywatela. W United Kingdom jak nadzór posuje sprawę i dopuści do afery złodziejskiej najpierw ogarniają pokrzywdzonych, aby zachować wiarygodność Państwa i Systemu, potem zamykają złodziei, a na koniec wprowadzają ew. zmiany prawne, aby uszczelnić system. Tutaj jakieś pierdu, pierdu, słupki do paki, a kasa ukradziona nie wraca, i tak rak za rokiem, władza za władzą. To jest finansowy Liban, Jemen albo Somalia! Kto dał temu krajowi awans do grona rynków rozwiniętych?! Chyba mafia bankowa. Egzamin zdany. Tu można kraść, w "białych" kołnierzykach, "białych" rękawiczkach, bezkarnie, choć z jakimiś pokazami "po". Tak, czy inaczej, ukradziona kasa jest bezpieczna i nigdy do poszkodowanych nie wraca, więc z punktu złodziejskiego "kapitalisty" rynek piękny i bezpieczny...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 17 _jasko

Czy nie uważacie, że panu Banasiowi też należy się rekompensata za utracone wpływy z pokoi na godziny, po tym jak 21 września 2019 magazyn śledczy Superwizjer wyemitował reportaż sugerujący związki Mariana Banasia ze światem przestępczym?

! Odpowiedz
3 44 marianpazdzioch

2 mld na partyjną propagandę, realizowaną z pominięciem ustawy o finansowaniu partii politycznych.

! Odpowiedz
5 40 search

dwa 2 mld OMG, a lekarzy nie ma. Przeznaczyli by na edukacje i specjalizacje by po 5-6 latach zaczac odczuwac efekty zmian kolejek. Jak na razie 4 lata w pi... Chwala sie ze kolejki w okulistyce spadly przy jednoczesnym wzroscie klinik prywatnych. Ludzie ida i placa i nie czekaja a to oczywiscie poprawia statystyki. Przykladow mozna mnozyc, ale coz fajnie ze Funadcja narodowa ma sie OK i ludziom zyje sie dobrze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 44 jkendy

Jeżeli ktoś ma inteligencję powyżej 30 to nie może na to patrzeć.

! Odpowiedz
50 3 grzegorzkubik

TVP i Polsat to jedyne sensowne telewizje.

! Odpowiedz
4 35 marcin321

Polsat ok, jako tako stara się być bezstronny. Ale TVP? Grzesiek, żartujesz? Ja rozumiem, że jesteś pro władza rządowa, ale to co się tam dzieje, to nawet moim tolerancyjnym okiem przesada... Choć szanuję zdanie innych, ale chyba trzeba na prawdę być trolem aby na portalu biznesowym, tak chwalić obecną kastę rządzącą...

! Odpowiedz
3 25 anna_domagalczyk

Dla prorządowych trolli na pewno. Inaczej nie wpadłoby 2,50 za wpis. A święte idą i każdy chce zarobić.

! Odpowiedz
1 30 malineczka

Skoro to rekompensata z budżetu a ten jest z podatków wszystkich obywateli,to te osoby,które płacą abonament(w większości biedni emeryci,którzy zarejestrowali odbiorniki jeszcze za komuny ponieważ taki był przymus)powinny też mieć rekompensatę,chociażby w postaci odliczeń od dochodu lub przychodu,ponieważ w tej chwili płacą dwa razy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 106 hollender69

Proponuję zakodować całe tvp i abonament na umowę. A nie z podatków wpłacać na tą propagandę. Są ważniejsze wydatki

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne