REKLAMA

Prawie 1,5 tony bursztynu na terenie przekopu Mierzei Wiślanej

2019-05-15 13:34
publikacja
2019-05-15 13:34

Na terenie przekopu Mierzei Wiślanej jest około 1,4 tony bursztynu o szacunkowej wartości 1,4 mln zł - poinformował w środę na konferencji prasowej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Według Gróbarczyka, wartość bursztynu, który znajduje się na obszarze objętym przekopem, oszacowano na podstawie badań i próbnych odwiertów. "W obszarze, w którym kopiemy, znajduje się ok. 1 tona 400 kg bursztynu. Stosując szacunkowy przelicznik 1 tys. zł za kilogram, jest to 1 mln 400 tys. zł" - mówił minister.

Gróbarczyk podkreślił, że dla resortu priorytetem jest budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną. "To jest główny cel realizacji zadania" - mówił. Przypomniał, że 22 maja mają zostać otwarte oferty, które wpłyną w przetargu na realizację przekopu.

Jak dodał dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski, opłacalne będzie pozyskanie bursztynu tylko z jednego złoża - B. Wyjaśnił, że bursztyn znajduje się w dwóch złożach - w złożu A, które jest bliżej Zatoki Gdańskiej i w złożu B znajdującym się na południe od niego. "W złożu A jest to ok. 900 kg, a w złożu B - ok. 500 kg" - dodał.

"Kalkulacje co do kosztów pozyskania wykazały, że 1 mln 400 tys. zł to kilkakrotnie mniej od kosztów pozyskania bursztynu z obu złóż" - poinformował.

Podkreślił, że z badań geologicznych wynika, iż "nie pokryjemy całej budowy kanału żeglugowego, sprzedając pozyskany bursztyn".

/ Urząd Morski w Gdyni

Podczas badań, jak wyjaśniła wicedyrektor ds. technicznych Urzędu Morskiego w Gdyni Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, wykonano 39 otworów fi 350. "Były to otwory wiercone, bo chodziło nam o to, by nie pogorszyć parametrów gruntu do budowy samego przekopu. Ze złoża południowego, które chcielibyśmy odzyskać pochodzą największe kawałki bursztynu. W pozostałych jest taka drobnica, że może służyć jedynie do zrobienia nalewki bursztynowej" - mówiła. Dodała, że cena rynkowa największych kawałków bursztynu ze złoża B to 600-1000 zł za kilogram, zaś kawałeczków z A - kilkadziesiąt do 100 zł za kilogram.

Stelmaszyk-Świerczyńska zaznaczyła, że wydobycie ze złoża południowego wiąże się z ręcznym przesianiem 7 tys. metrów sześciennych piasku przez 5-mm sita. Zaznaczyła, że koszt wydobycia będzie większy niż przewidywana wartość bursztynu. "Ale najcenniejsze złoże, mimo nieopłacalności wydobędziemy, by zostało do dyspozycji skarbu państwa i budżetu. (...) I tak wkładamy w to pieniądze, bo samo wykonanie badań kosztowało 400 tys. zł" - wyjaśniła. Dodała, że bursztyn znajduje się ok. 20 metrów pod poziomem terenu.

"Na tę chwilę, w przetargu, wykonawca ma wykonać tylko przesianie, a tzw. nadziarno, czyli to co zostanie na sicie, ma włożyć w wielkie big bagi i przekazać inwestorowi - czyli nam. Natomiast dalsza procedura będzie przedmiotem osobnego przetargu" - poinformowała.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 880 mln zł. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
dawidszymczok
Mam nadzieje ze nie przekopią teraz całej Mierzei
antybolszewik
Ćwierć miliarda już wydane. Dwa miliardy na przekop, Miliard na port. Miliard na utrzymanie. Zyski - iluzoryczne. Sprawa przekopu jest jawnym przekrętem ale co mi do tego. "Ciemny lud" zapłaci za wszystko w podatkach.
karbinadel
Zapewne po wydobyciu bursztynu okaże się, że jednak trzeba kopać gdzie indziej, i wydobycie ruszy dalej. W ten sposób po rozkopaniu całej mierzei inwestycja się zwróci :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
specjalnie_zarejstrowany1
No i kto tyle zaplaci za ten paskudny kamien jakim jest bursztyn. Poza moja babcia to nie widzialem nikogo kto by mial z tego bizuterie.
pull_up_terrain_ahead
Pieniędzmi z wydobytego bursztynu rząd powinien solidarnie podzielić się z narodem. Np. dodać go do świadczenia 500+ rodzicom, ponieważ tylko oni mogą wydawać pieniądze emitowane na ich dzieci.
ezpz
Naprawdę świetna inwestycja, nie opłaca się, ale wydobędziemy, bo i tak już poszło 400tyś hahaha. To pieniądze państwowe czyli niczyje więc można szastać. Talmudom też dajcie te 300 mld $ a co tam.
zops
Czy zwierzę kacze da sygnał mariacki o 12-tej w Warszawie?
forfun
nie był nie wykopał ale wie jak głódź

Powiązane: Przekop Mierzei Wiślanej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki