Prasa: fundacja Sorosa chce zamknąć oddział w Budapeszcie

Założona przez miliardera George'a Sorosa fundacja Open Society zamierza zamknąć swój oddział w Budapeszcie 31 sierpnia - poinformował w czwartek węgierski portal 444.hu.

(fot. Alejandro Garcia / Reuters)

Portal podał, że przed ostateczną przeprowadzką do Berlina organizacja chce otworzyć tymczasową siedzibę w Wiedniu.

Austriacki dziennik "Die Presse", powołując się na władze organizacji, informował wcześniej, że fundacja Sorosa zamknie oddział w Budapeszcie i latem otworzy oddział w Berlinie. Prezes fundacji Patrick Gaspard w czwartek udał się na Węgry specjalnie w celu zakomunikowania tej decyzji - podał "Die Presse" na stronie internetowej w zapowiedzi artykułu, który pojawi się w piątkowym wydaniu gazety.

Fundacja Open Society działa na Węgrzech od 1984 r. Budapeszteńskie biuro jest jednym z ośrodków regionalnych fundacji i tu rozdzielana jest pomoc trafiająca do innych państw. W biurze pracuje 100 osób, w tym 60 Węgrów.

Władze fundacji nie odpowiedziały dziennikowi Die Presse na pytanie o przyczyny zamknięcia biura w Budapeszcie. Można jednak przypuszczać, że ma ona ścisły związek z kampanią przeciw Sorosowi prowadzoną przez rząd premiera Węgier Viktora Orbana - zauważa agencja APA.

Na Węgrzech od kilku lat trwa intensywna kampania wymierzona w Sorosa. Władze zarzucają mu działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów emigrantów. Był to też jeden z kluczowych wątków kampanii partii Orbana, Fideszu, przed wyborami parlamentarnymi 8 kwietnia.

W głosowaniu tym rządząca koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej odniosła zwycięstwo po raz trzeci z rzędu i zdobyła większość 2/3 mandatów w parlamencie.

W kampanii wyborczej Orban powiedział m.in., że na Węgrzech działa około 2 tys. najemników, którzy starają się doprowadzić do upadku rządu i stworzyć gabinet proimigracyjny. "Dokładnie, z nazwiska wiemy, kim są i jak działają, by uczynić z Węgier państwo imigracyjne" - powiedział.

W ubiegłym tygodniu prorządowy węgierski tygodnik "Figyeloe" opublikował listę osób rzekomo pracujących dla Sorosa i opłacanych przez niego organizacji. W artykule zatytułowanym "Ludzie spekulanta" z imienia i nazwiska zostały wymienione osoby zatrudnione m.in. w Amnesty International, Węgierskim Komitecie Helsińskim czy organizacji pozarządowej Stowarzyszenie na rzecz Prawa do Swobód (TASZ).

Rzecznik frakcji Fideszu Janos Halasz zapowiedział zaraz po wyborach, że już w maju parlament może przyjąć pakiet ustaw antyimigracyjnych nazwany "Stop Soros", mający umożliwić zakazywanie działalności organizacji wspierających migrację. Pakiet w obecnej postaci uderzyłby m.in. w fundację Open Society, zakłada bowiem dla wspierających migrację organizacji otrzymujących środki z zagranicy opłatę wynoszącą 25 proc. zagranicznego wsparcia - podkreślił portal 444.hu.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/ mc/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 5 antybolszewik

Soros to nie moje klimaty ale w prawdziwej demokracji jest miejsce i dla niego. Jedynie państwa reżimowe zakazywały działalności Fundacjom Sorosa. Największym wrogiem Sorosa jest Putin, którego ludzie walczą z Sorosem na forach szerząc kłamliwe wpisy.

! Odpowiedz
27 26 talmud

"Jaką szkodę dla własnej ojczyzny bo nie orientuję się?" targowica nigdy nie wie co to jest ojczyzna
komunisci nie maja ojczyzny tylko nienawisc - potrafia mordowac swoich przeciwnikow politycznych - to sa HIPOKRYCI !!!!!

! Odpowiedz
21 28 antybolszewik

Jezeli piszesz bez argumentów a używasz zwrotów "Targowica", "Ojczyzna", "Komuniści", "Morodować" to raczej nie jesteś dyskutantem na forum tylko płatnym trolllem.
Rozumiem, że jesteś w pracy, wyslugując się mocodawcom, ale wyluzuj gościu.

! Odpowiedz
27 51 wolekk

Ci Wegrzy, ktorzy tam pracuja powinni byc pozbawieni obywatelstwa albo miec proces za dzialanie na szkode wlasnej ojczyzny. Podobnie jak polscy zdrajcy finansowani przez tego samego (...)

! Odpowiedz
34 24 antybolszewik

Jaką szkodę dla własnej ojczyzny bo nie orientuję się?

! Odpowiedz
21 10 and00 odpowiada antybolszewik

Propagowanie internacjonalizmu, czyli przyjmowania migrantów (czyli łamania prawa), popierana orientacji seksualnych do niedawna oficjalnie widniejących w spisach chorób, popieranie postaw mających na celu zmniejszenie roli ojczyzny na świecie czy to ekonomiczne czy też polityczne.
Dodatkowo podżeganie do protestów przeciwko uczciwie przeprowadzonym i miażdżąco wygranym przez ich przeciwników wynikom wyborów, czyli de fakto próba zanegowania demokracji.
Poza tym jak w suwerennym państwie mogą istnieć organizacje albo partie polityczne finansowane przez obce siły? Nie ma znaczenia czy państwa (np w PL Fundacja Schumana), czy pojedynczych oligarchów (np Fundacja Batorego), czy też inne organizacje.
Jest raczej oczywiste że organizacje te realizują cele swoich zagranicznych sponsorów.
I cele te zazwyczaj nie są zbieżne z interesem danego kraju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 3 ajwaj odpowiada and00

@and00
+ slowa Sorosa (majora New World Order = Nowy Porzadek Swiata:

""dla KASY i wladzy ofiary ludzkie i materialne (> domy, mosty, szpitale Jugoslawia, Irak, Libja, Syria itd. ) sa niedostrzegane-niewazne""
+ z ironia, cynicznie "od 30 lat (koniec ZSRR) poziom zycia "sred. norm.-ludzi" w Europie nie rosnie""

W normalnym-suwerennym kraju Fund. Sorosa jako kompradorzy by byli "usunieci daleko, a nawet do krainy Hadesa" - tu Kaczynski + Wielki Sabat PISy, gra jak deep state chce, a tam jest i Soros

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 antybolszewik odpowiada and00

Propagowanie internacjonalizmu to nie to co przyjmowanie uchodźców. Papież Franciszek także namawia do przyjmowanie uchodźców więc rozumiem, że jesteś wrogiem Kościoła. Fundacja Sorosa nie popiera "orientacji" tylko popiera tolerancje dla "orientacji". Fundacje te także wspierają poznawanie innych kultur a więc nie "zmniejszenie roli ojczyzny", jak piszesz, tylko "zmniejszenie nacjonalizmów". Część Twoich argumentów jest identyczna jak argumenty władz rosyjskich, które jako jedyne obok reżimowej Turcji zakazały działalności Fundacjom Sorosa

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
33 41 ajwaj

I OK...:)
Znamienna na razie etapowa porazka NWO > depp state,
gdzie zreszta Soros nie jest nawet "generalem" - a gdzies majorem-slabym pulkownikiem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil