Praga nie chce pomocy Chin w walce z koronawirusem

"Europejski burmistrz, który nie chce pomocy Chin w sprawie wirusa" - napisał Bloomberg o burmistrzu Pragi Zdenku Hrzibie. Polityk powiedział o transportach środków ochrony osobistej z Chin, że jest to biznes, a nie "dary albo pomoc humanitarna".

(fot. JÉSHOOTS / Pexels)

Bloomberg przypomniał, że od czasu objęcia dwa lata temu stanowiska włodarza czeskiej stolicy Hrzib wielokrotnie rozdrażniał Chiny, spotykając się z dysydentami, krytykując traktowanie przez Pekin mniejszości etnicznych i rozwijając stosunki z Tajwanem.

W ostatnich tygodniach władze Chin, będąc przekonane, że udało im się opanować epidemię we własnym kraju, podjęły się wysyłania do Europy środków do walki z koronawirusem oraz własnych ekspertów z tej dziedziny. Niektórzy, jak przyjazny Chinom czeski prezydent Milosz Zeman, potraktowali to z uznaniem, inni, jak Hrzib, ze sceptycyzmem odnoszą się do obietnic Pekinu oraz jego strategicznych celów - zauważa Bloomberg.

"Naprawdę chciałbym, abyśmy byli krajem, który nie odejdzie od tradycji praw człowieka" - powiedział agencji praski burmistrz. Jego postawa spotkała się jednak z krytyką ze strony przedstawicieli chińskich władz.

Doradca rządu ChRL i profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Renmin w Pekinie Shi Yinhong powiedział Bloombergowi, że jeśli władze Pragi będą nadal prowokować Chiny w sprawach dotyczących Tajwanu, Sinciangu czy Tybetu, chiński rząd zareaguje na to surowymi retorsjami.

„W obliczu wyzwania, jakim jest koronawirus, Republika Czeska dokonała oportunistycznego zwrotu, szukając pomocy w Chinach, podczas gdy jej tradycyjni europejscy sojusznicy nie byli w stanie nawet zatroszczyć się o siebie” - powiedział Shi.

Jak zaznacza Bloomberg, ci Czesi, którzy krytykują chińskie wsparcie w walce z koronawirusem, zwracają uwagę na problemy z około 300 tys. zakupionych w Chinach szybkich testów, które według służb medycznych są użyteczne tylko wtedy, jeśli do zakażenia doszło nie później niż pięć dni przed badaniem. Ponadto jedna trzecia tych testów okazała się wadliwa. Chiny oświadczyły, że winne są tutaj nie błędy produkcyjne, lecz nieodpowiednie posługiwanie się testami i ostrzegły, by nie upolityczniać kwestii jakości dostaw.

„To właśnie Chiny spełniają swą rolę odpowiedzialnego dużego państwa, a naród chiński życzliwie i bezinteresownie uczestniczy w globalnym przeciwdziałaniu. Uważam, że takie wysiłki zasługują na szacunek, a nie na lekceważenie" - powiedziała rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Chin Hua Chunying.

Według Bloomberga, Hrzib rozwinął w sobie upodobanie do demokratycznie rządzonego Tajwanu, gdy jeszcze jako student medycyny przebywał tam w 2005 roku przez dwa miesiące. Na ścianie burmistrzowskiego gabinetu zawiesił swój dyplom honorowego obywatela stolicy Tajwanu Tajpej. Agencja tłumaczy, że chociaż jego poglądy współgrają z dużą częścią liberalnych mieszkańców Pragi, są one sprzeczne z prowadzoną przez Republikę Czeską polityką zagraniczną, wspierającą zasadę "jednych Chin".

Piotr Górecki

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 17 ajwaj

Jankesi juz w IX.2019 wiedzieli o Koronawirus i co?
I nic. Walka zaczela sie w III 2020, a teraz nadrabiaja propaganda dla naiwnych

""The Guardian: Koronawirus to największa porażka wywiadu USA w historii ""
Bezprecedensowa obojętność administracji Trumpa, a nawet umyślne zaniedbanie, spowodowały katastroficzną dla Amerykanów niespodziankę strategiczną – pisze The Guardian.""

KRESY.PL
https://kresy.pl/wydarzenia/the-guardian-koronawirus-to-najwieksza-porazka-wywiadu-usa-w-historii/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 jordanbelford

Ten wirus to jest sprężyna człowieka, cel został osiągnięty, pytanie tylko przez kogo??

! Odpowiedz
11 37 _xyz

Chinole jak ruscy, zawsze kłamią i nie liczą się z człowiekiem, więc nie wierzcie w tej bajki niskich liczb osób zakażonych i zmarłych.

! Odpowiedz
20 14 ajwaj

zródlo?
bajki z mchu i paproci

! Odpowiedz
17 10 supernova odpowiada ajwaj

Żródłem są liczący się z prawami człowieka i prawdą USA + Izrael. Nie rozumiesz? Namnożyło się tu niemerytorycznych, bydlęcych i emocjonalnych komentarzy w stylu "chinole to zuo". Te komentarze dodatkowo ktoś plusuje na potęgę, choć ich wartość jest żadna. Typowa trolnia z Pentagonu.

! Odpowiedz
30 12 ajwaj

UE ma wszystko, Zdenku Hrzibie ma wszystko :) A co chorzy o sprzecie chinskim?
(sorry - komisary maja wszystko)
_______________________
""Chiński gigant telekomunikacyjny Huawei ograniczy swój europejski program darowizn na maski z obawy przed uwikłaniem się w szerszą geopolityczną grę siłową, w następstwie uwag szefa spraw zagranicznych UE Josepa Borrella, że prowadzona jest "polityka hojności", a także "globalna walka o narracje".

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Huawei przekazał miliony masek do wykorzystania w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa do kilku państw członkowskich UE, w tym do Włoch, Irlandii, Czech, Polski, Holandii i Hiszpanii.Firma nie jest jedyną chińską firmą, która to zrobiła: Darowizny te skłoniły unijnego Borrella na początku tego tygodnia do stwierdzenia, że toczy się "globalna walka o narrację".

https://www.euractiv.com/section/digital/news/no-more-coronavirus-masks-from-us-huawei-says/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 41 kris74keh

Gdyby chiński rząd nie zlekceważył problemu to nie mielibysmy dzisiaj epidemii, a oni nie musieliby przychodzić z pomocą. Zasada jest taka jak ze stypendiami: pamiętaj ,która ręka cię karmi.

! Odpowiedz
9 53 infinum

Z Chinami jest tak, że dla nich wszystko jest polityką i walką. Chińczyk jako człowiek zapewne potrafi pomóc bezinteresownie, szczególnie drugiemu Chińczykowi.

Natomiast państwo Chińskie nikomu, a już szczególnie swoim rywalom, nie pomaga z dobroci serca, tylko jest grą obliczoną na własny zysk.

Najpierw po cichu wykupowali maski, także w Czechach, a teraz łaskawie pomagają. Gdy się tej pomocy od nich nie chce, to zaczynają grozić paluszkiem. Od razu widać, że te "dary" to czysta polityka, a nie żadna chęć pomocy.

Poza tym, żeby to jeszcze był sprawny sprzęt, a niestety często są to buble, które zamiast pomagać, to wprowadzają większy chaos. ChRL to taki ZSRR bis, tylko bardziej groźny, bo sterowany przez znacznie inteligentniejszych komuchów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 7 ajwaj

jakby fantazja
mogla fruwac :)

! Odpowiedz
62 32 kkk1111

za każdą pomoc jeżeli jest to pomoc powinno sie podziękować darczyńcy a nie stroić fochy to po prostu chamstwo i obraza darczyńcy,a jeżeli nie potrzebowali pomocy to powinni odmówić przed jej przyjęciem ,a wszelkie obraźliwe, krytyczne opinie zachować dla siebie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil