Pracownicza piramida potrzeb na nowo

Weronika Szkwarek2020-07-13 13:01redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-07-13 13:01
fot. Sharomka / Shutterstock

Mimo drastycznego spadku zatrudnienia w kwietniu i maju tego roku, eksperci Pracuj.pl dostrzegają odmrożenie w pierwszej połowie lipca 2020 roku. Jednocześnie zmieniają się potrzeby pracowników - rekruterzy muszą poświęcić czas na przekonanie kandydata co do stabilności firmy. 

W czerwcu w serwisie ogłoszeniowym Pracuj.pl zamieszczono ponad 41 tys. ofert, co oznacza spadek o 3,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok temu. Dla porównania w marcu różnica ta wyniosła ponad 20 proc., a w kwietniu - ponad 50 proc. Eksperci mówią, że lipiec przyniósł kolejne pozytywne symptomy odmrożenia rynku pracy w Polsce. 

Zespół Grupy Pracuj.pl przeprowadził rozmowy na przełomie maja i czerwca z 31 rekruterami marek reprezentujących branże IT, produkcję, sprzedaż, finanse i FMCG. "Najczęściej powracającą tendencją jest poszukiwanie stabilnych miejsc pracy, firm pozostających w dobrej kondycji mimo ogólnej sytuacji gospodarczej. Rekruterzy poświęcają dużo czasu na tłumaczenie kandydatom sytuacji pracodawcy, jego kondycji oraz sposobu organizacji pracy podczas pandemii", czytamy w komunikacie Pracuj.pl. 

Ponadto dla 58 proc, badanych kwestia bezpieczeństwa zatrudnienia była kluczowym czynnikiem wyboru pracodawcy, jednak na pierwszym miejscu niezmiennie pozostawała wysokość wynagrodzenia. Wśród nowych postaw kandydatów wobec rekruterów wymienia się: nacisk na stabilizację, niepewność co do decyzji, większe zaangażowanie i spadek znaczenia benefitów. 

- Postawy kandydatów obserwowane przez rekruterów można porównać do tradycyjnej piramidy potrzeb. Z jednej strony w okresie niepewności na rynku pracownicy kierują oni swoją uwagę na podstawowe kwestie: stabilizację, dobre zarobki. W obliczu zagrożenia tych podstawowych kwestii benefity schodzą na dalszy plan. Z drugiej strony następuje polaryzacja postaw kandydatów w procesie rekrutacyjnym. Część z nich obawia się wchodzenia w nowe środowisko i zmiany pracy na mniej pewną. Inni jednak wykazują się dodatkową determinacją, co prawdopodobnie dotyczy głównie osób czujących zagrożenie utratą obecnej pracy - komentuje Paulina Markowicz, Product & Market Researcher w Grupie Pracuj.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
potiomkin
Robiliśmy rekrutację na inżyniera, chętnych ponad 50 na jedno stanowisko. Nikt niczego nie musiał kandydatom tłumaczyć, właściwie nie mieli nawet prawa zadawania pytań. To myśmy wypytywali o najdrobniejsze szczegóły. To dosyć zabawne, że mam przekonywać pracownika, żeby zechciał pracować.
ravauw
Takie byly czasy, ja pamietam jak po jednej rozmowie jeden kandydat zaraz po studiach zazyczyl sobie dyszke na reke, potem jednak zmienil zdanie ze dyszka brutto, po dwoch dniach zadzwonil, ze mu piatka na reke wystarczy....
jes
I dlatego zatrudniasz najgorszych niemotów.
Taki co umie i przynosi zyski firmie wie o tym, i zadaje pytania - dużo pytań - zanim zmieni pracę.
Następnym razem szukaj inżynierów wśród uchodźców :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki