REKLAMA

Pracownicy skarbówki piszą do premiera i ministra finansów

2022-01-09 08:13
publikacja
2022-01-09 08:13
Pracownicy skarbówki piszą do premiera i ministra finansów
Pracownicy skarbówki piszą do premiera i ministra finansów
/ Puls Biznesu

O tym, że Polski ład to bubel prawny mówi się w mediach (i nie tylko) od początku roku. Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej postanowili wystosować do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra finansów Tadeusza  Kościńskiego list w związku ze skandalicznym wprowadzaniem reform podatkowych zawartych w Polskim Ładzie.

Poniżej zamieszczamy treść listu.

List pracowników Krajowej Administracji Skarbowej

Szanowny Panie Premierze,
Szanowny Panie Ministrze Finansów,
 
Jako wysoko wykwalifikowani pracownicy urzędów skarbowych z całej Polski jesteśmy oburzeni i głęboko zaniepokojeni tym, co się dzieje wokół reformy podatkowej zwanej Polskim Ładem. Reforma została przygotowana pośpiesznie, z bardzo krótkim vacatio legis i bez odpowiedniego przygotowania państwa do jej wdrożenia. Również pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej nie byli z wyprzedzeniem informowani o obowiązującej wykładni nowych rozwiązań podatkowych.
 
Z medialnych wypowiedzi przedstawicieli rządu dowiadujemy się, że o szczegółach Polskiego Ładu będą informować pracownicy Urzędów Skarbowych. Na dodatek Minister Finansów, Pan Tadeusz Kościński bez żadnych konsultacji ze stroną związkową ogłosił, że urzędy skarbowe będą czynne dłużej niż dotychczas. Trudno nam zaakceptować taki tryb działania. Pracownicy Urzędów Skarbowych nie brali realnego udziału w procesie legislacyjnym Polskiego Ładu. Dlatego proponujemy, by oprócz Urzędów Skarbowych, do godziny 19 otwarty był też punkt informacyjny w Ministerstwie Finansów, gdzie pracownicy Ministerstwa udzielaliby informacji odnośnie Polskiego Ładu.
 
Nowe przepisy są niejasne i niedoprecyzowane, a Ministerstwo Finansów wciąż nie przedstawiło obowiązującej wykładni wielu kluczowych kwestii związanych ze zmianami w systemie podatkowym. W ostatnich dniach rząd wysyła sprzeczne sygnały odnośnie Polskiego Ładu, zapowiadając, że niektóre rozwiązania podatkowe będą szybko zmieniane, a inne zostaną doprecyzowane.
 
Jako profesjonalni pracownicy Urzędów Skarbowych nie jesteśmy w stanie z pełnym przekonaniem informować obywateli o nowych rozwiązaniach, skoro najwyżsi przedstawiciele rządu nie są przekonani o tym, jak je interpretować i jaki będzie ich ostateczny kształt. Zważywszy na fakt, jak Polski Ład jest wdrażany, mamy poważne wątpliwości między innymi co do wpływu obecnych zmian na kształt rocznych rozliczeń podatkowych.
 
W tej sytuacji apelujemy o to, by strona rządowa precyzyjnie przygotowała ostateczny kształt i wykładnię przepisów podatkowych, i by pracownicy KAS mieli czas na zaznajomienie się z nowymi regulacjami. Jednocześnie domagamy się, by ewentualne zmiany w godzinach pracy urzędników KAS były uprzednio przedmiotem rozmowy pracodawcy ze związkami zawodowymi. O tak ważnych sprawach pracownicy administracji skarbowej nie powinni dowiadywać się z mediów.
 
Na koniec wypada zaznaczyć, iż za obecną sytuację pracownicy urzędów skarbowych nie ponoszą najmniejszej odpowiedzialności, a to ich obciąża się niwelowaniem negatywnych skutków wprowadzonych zmian i ratowaniem prestiżu nie tylko KAS i Ministerstwa Finansów, ale również całego polskiego państwa. Proszę o tym pamiętać przy kolejnych negocjacjach o podwyżki.
 
Agata Jagodzińska, przewodnicząca Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w Krajowej Administracji Skarbowej

JM

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (38)

dodaj komentarz
anty12
A jaki ich procent glosowal na pis ?I co odstalicie podwyzki ? :D LOL. No penwie nie , a tadzik nadal jedzi merolem :D
428ustka
i co ty baranie z pisu tu wypisujesz zeby zamydlic jak sam jestes glupi z tego
kapitaneo
Dla dziennikarskiej rzetelności dodalibyście, że jest to apel związku zawodowego mocno powiązanego z lewicą i pachnie polityką na kilometr. Ten sam związek mocno krytykował tarcze antykryzysowe wspomagające firmy. Wtedy siedzieliście cicho. Dziennikarstwo naprawdę schodzi na psy. Szkoda.
dziadekjarek
PRawicowe związki siedzą cicho
jag63
Ponad 50% społeczeństwa uważa że nowy ład jest bardzo zły więc problem jest poważny.

.
pstrzezek
Nie no co ty. Darmozjady na które będą łożyć ludzie pracujący i przedsiębiorcy są zadowoleni. I to bardzo ;)
mknowak
Prawie 50% społeczeństwa uważa że nowy ład jest bardzo dobry więc problemu nie widzę.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki