REKLAMA

Pracodawcy postulują uproszczenie procedur zatrudniania obcokrajowców

2020-11-28 13:33
publikacja
2020-11-28 13:33
fot. AdaCo / Shutterstock

Uproszczenie procedur zatrudniania obcokrajowców, wydłużenie okresu pracy i większy dostęp do informacji na temat możliwości ich zatrudniania, to główne postulaty wynikające z badań przeprowadzonych wśród ponad dwustu pracodawców z południowej Polski.

Badania na temat problemów związanych przy zatrudnianiu obcokrajowców przeprowadzono w ramach projektu pt. „Engage2Prevent”, zorganizowanego przez Śląski Oddział Straży Granicznej wspólnie ze stowarzyszeniem Alumni oraz we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy, powiatowymi urzędami pracy i urzędami wojewódzkimi ze Śląska, Małopolski i Opolszczyzny.

Jak poinformował Szymon Mościcki, rzecznik komendanta ŚOSG, główną ideą projektu, w którym uczestniczyło 209 przedstawicieli pracodawców, było przede wszystkim przeszkolenie pracodawców w zakresie legalności zatrudnienia cudzoziemców. W ramach projektu przeprowadzono warsztaty m.in. w Częstochowie, Bielsku-Białej, Opolu, Tychach oraz Krakowie, podczas której wymieniano doświadczenia w zakresie zatrudniania cudzoziemców w Polsce.

Według wyników raportu, tylko 16,7 proc. badanych ocenia swoją wiedzę na temat zatrudniania obcokrajowców na poziomie co najmniej wystarczającym. Prawie połowa uważa, że ich wiedza jest na poziomie średnim, a pozostali oceniają ją jako niewystarczającą. Wśród tematów, które badani uznali za potrzebne i przydatne są: legalność zatrudnienia cudzoziemców (dokumenty i zakres prowadzonych kontroli); kontrola legalności zatrudnienia prowadzona przez Straż Graniczną (zakres kontroli, uprawnienia organów, najczęstsze błędy); procedury związane z uzyskaniem oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom; uzyskanie przez pracodawców dokumentów dotyczących zatrudniania cudzoziemców w Polsce (Urzędy Wojewódzkie).

Prawie wszyscy badani zadeklarowali prymat legalnego zatrudniania nad podnoszeniem pensji pracowników zatrudnionych „na czarno”. Uczestnicy projektu postulowali także uproszczenie procedur zatrudniania obcokrajowców (zwłaszcza tych spoza UE). Ich zdaniem polskie przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców nie są czytelne w zadowalającym stopniu. Tylko 32 proc. badanych potwierdza, że przepisy są wystarczająco czytelne.

Przedsiębiorcy zwracali uwagę m.in. na różnice w interpretacji przepisów pomiędzy tym samymi urzędami w różnych częściach kraju oraz różnice w przepisach pomiędzy różnymi urzędami na tym samym terenie. Badani postulowali m.in. wydłużenie okresu pracy wykonywanej bez zezwolenia na pracę do 12 miesięcy w ciągu kolejnych 18 miesięcy, lub do 18 miesięcy w ciągu kolejnych 24 miesięcy oraz uelastycznienie procedur poprzez zwiększenie liczby miejsc na egzamin językowy na poziomie B1 wymagane do uzyskania statusu rezydenta długoterminowego UE, skrócenie terminów ustawowych określających czas wydania informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy do 7 dni, czy uproszczenie i usprawnienie procedur uznawania kwalifikacji i doświadczenia zawodowego nabytego poza terytorium RP. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
bt5
Pracodawcy z zaboru pruskiego już przed I wojna sprowadzali Ukraińców z Galicji do pracy . Powodowało to protesty społeczne ludzie amiszkałych na stałe którzy nie byli w stanie zakładać rodzin za pensje ustanowione przez pracowników importowanych skoszarowanych i żyjacych jak najtańszym kosztem. Zdaje się że ministerstwo Pracodawcy z zaboru pruskiego już przed I wojna sprowadzali Ukraińców z Galicji do pracy . Powodowało to protesty społeczne ludzie amiszkałych na stałe którzy nie byli w stanie zakładać rodzin za pensje ustanowione przez pracowników importowanych skoszarowanych i żyjacych jak najtańszym kosztem. Zdaje się że ministerstwo pracy i polityki społecznej ubolewa obecnie nad spadajca dzietnościa i wymysla jakies programy bez sensu jak premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka, zamiast dokopać się do sedna sprawa w kwesti spadajacych urodzeń. a sedno sprawy sprowadza się do niskich i za wolno rosnacych płac w Polsce nie pozwalajacych na utrzymanie i nawet założenia rodziny . Trzeba do tego dodać katastrofalny dla polskiej młodziezy myślacej o wyjeżdzie fakt, iż Wielka Brytania praktycznie już zamknie imigrację . Jak władze w PL się prosza o protesty społeczne zdesperowanych ludzi którzy nawet nie maj gdzie realnie wyjechać , to niech sobie wpuszcza i 5 mln bidoków ze świata.
itso_chram_panszczyzna
Ci pracodawcy to są anty polscy powinno się im podatki podnieść
anty12
Wincyj kolorowych, wincyj. Mateuszek zrobil w Polski w 5 lat multi kulki, Niemcom zajelo kilkadziesiat.
and00
Przecież ty jesteś za multi kulti i kolorową ulicą, tak że powinieneś to popierać

A tak na poważnie to chyba nie rozumiesz różnicy między 1.000.000 kolorowych muzułman, na zasiłku, a Ukrainkami którzy nawet język mają podobny w pracy

Poza tym chyba na zachodzie nie byłeś, bo np w takim Londyńskim
Przecież ty jesteś za multi kulti i kolorową ulicą, tak że powinieneś to popierać

A tak na poważnie to chyba nie rozumiesz różnicy między 1.000.000 kolorowych muzułman, na zasiłku, a Ukrainkami którzy nawet język mają podobny w pracy

Poza tym chyba na zachodzie nie byłeś, bo np w takim Londyńskim metrze to ciężko białego spotkać
anty12 odpowiada and00
G mnie obchodzi zachod. PiS wygral wybory wopim obiecywaniem, zenie sprowdzi zadnego kolorowego do Polski. TAk jak nizej napisa ktos, ze lepszy sort widzi jak Ukraincy zabieraja im prace i maja dosyc.
jes
PiS rekordzistą w sprowadzaniu do kraju Ukraińców i Hindusów, pod hasłem imigrantom mówimy nie. Lepszy sort się powoli budzi widząc jak ich zastępują Ukraińcy a socjal topnieje pod wpływem inflacji.
owsianka
Na Ukrainie szaleje epidemia HIV i gruźlicy. Akurat hiva od Ukraińców nie ma się co obawiać, ale gruźlicy już owszem. Tym bardziej, że oni mają masę przypadków gruźlicy lekoopornej, co jest efektem wielu lat zaniedbań. Wystarczy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie i nieszczęście gotowe. Na Ukrainie szaleje epidemia HIV i gruźlicy. Akurat hiva od Ukraińców nie ma się co obawiać, ale gruźlicy już owszem. Tym bardziej, że oni mają masę przypadków gruźlicy lekoopornej, co jest efektem wielu lat zaniedbań. Wystarczy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie i nieszczęście gotowe. Szkoda że tak mało się o tym mówi w aspekcie przybyszów że wschodu.
billbill
W pewnej firmie z branży meblowej Polacy pracują 8 godz a Ukraińcy po 12 ,czy to jest legalne?
and00
A dlaczego miło by być nielegalne?
tomitomi
to nie jest dobre dla polskiej gospodarki ! i jej obywateli ,,,,,

Powiązane: Imigranci w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki